Reklama

Watykan

Kard. Parolin: w sprawie narkotyków nie wolno przyzwalać na kompromisy

Problemu narkomanii nie da się pokonać za lżejszych narkotyków, ale trzeba przede wszystkim zapobiegać temu zjawisku. Narkotyki to zło a zła nie zwycięży się ustępstwami ani kompromisami - powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w kazaniu podczas bożonarodzeniowej Mszy św. Przewodniczył jej 21 grudnia we Włoskim Ośrodku Solidarności im. ks. Mario Picchiego w Rzymie.

[ TEMATY ]

Watykan

www.catholic.by

kard. Pietro Parolin

kard. Pietro Parolin

Celebrans zwrócił uwagę, że Kościół nie może milczeć w obliczu dramatu narkomanii. Przywołał powtarzane wielokrotnie przez Franciszka, iż zjawiska tego nie usunie się za pomocą innych narkotyków. Jeśli ktoś myśli, że można będzie zmniejszyć szkody, zgadzając się na stosowanie psychofarmaceutyków przez narkomanów, jest w błędzie, gdyż w ten sposób nie rozwiąże się problemu – podkreślił sekretarz stanu.

Według kardynała ze zjawiskiem tym walczy się przez "tworzenie miejsc pracy, oświatę, sport i zdrowe życie”, co sprawia, że wzrasta „samoocena w nowych pokoleniach”. A Kościół podaje rękę tym wszystkim, którzy angażują się w uwolnienie się od tego zniewolenia. W tym kontekście przypomniał postać twórcy i długoletniego szefa tego Ośrodka ks. Mario Picchiego (1930-2010), którego nazwał „Dobrym Samarytaninem z przypowieści Jezusowej”.

Reklama

„Wasze życie, pełne blizn, świadczących o cierpieniach i bólu, mówi także o zmartwychwstaniu Chrystusa, które dokonuje się w was” – przekonywał kaznodzieja. Zaznaczył, że są tam też sukcesy i „mamy przed oczami przykłady wielu młodych ludzi, którzy pragnąc uwolnić się od narkotyków, angażują się w odbudowę swego życia”. „Zachęca to do patrzenia przed siebie z ufnością” – dodał kardynał sekretarz stanu.

Przestrzegł następnie przed nowymi zniewoleniami, do których zaliczył uzależnienie od internetu, shopping, gry hazardowe, nadmierne objadanie się i seks.

Na zakończenie Mszy św. wezwał wspólnotę międzynarodową do udzielenia skutecznej odpowiedzi na tragedie migrantów. Podkreślił ponadto, nawiązując do sporów na ten temat, że symbole religijne nie obrażają wyznawców innych religii, nie zostaną więc usunięte z miejsc publicznych.

2015-12-23 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Oster przestrzega niemiecki Kościół przed schizmą

[ TEMATY ]

Watykan

EKAI.pl

Bp Stefan Oster SDB

Bp Stefan Oster SDB

Bp Stefan Oster SDB przestrzegł przed ponowną schizmą w Kościele. W piątą rocznicę swoich święceń biskupich 53. letni ordynariusz Pasawy wygłosił homilię, w której naszkicował aktualny stan Kościoła. Zdaniem biskupa znajduje się On w największym kryzysie od czasów reformacji.

„Zaufanie do Kościoła, do jego nauki i do wielu jego przedstawicieli zostało fundamentalnie wstrząśnięte“ stwierdził bp Oster dodając, że „w Kościele doszło do przestępstw popełnionych przez duchownych oraz przez innych mężczyzn i kobiety”. Zdaniem biskupa wielu odpowiedzialnych przez długi czas nie chciało wysłuchać głosu ofiar, ponieważ „chcieli bronić instytucji i nie wiedzieli bądź nie chcieli wiedzieć, jak dramatyczne dla ofiar są konsekwencje” tych przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Rekonstrukcja historyczna w Jarosławiu

2021-09-16 10:03

Henryk Grymuza

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Jarosław pamięta. Pamięta zawsze. Pamięta szczerze. Pamięć o bohaterach tej ziemi zachowuje głęboko we wdzięcznych sercach. Miłość do Ojczyzny i pamięć o jej obrońcach jest nieodzownym kanonem sumienia i polskiej racji stanu. Jarosławski żołnierz i twórca Michał Zieliński napisał piosenkę „Serce w Plecaku”. Była obecna na niemal każdym froncie, w każdej formacji, pod dachem każdego namiotu żołnierskiego. I dlatego tym dostojnym tytułem nazwano zorganizowaną 11 września rekonstrukcję historyczną obejmującą lata 1914 – 1939.

W kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla na uroczystej mszy świętej zgromadziła się młodzież, harcerze, przedstawiciele wojska, policji i innych służb mundurowych, także weterani, nauczyciele, sami jarosławianie, goście przybyli z różnych stron kraju aby w zjednoczeniu modlitewnym powierzyć Panu tych, którzy za Ojczyznę oddali życie i tych, którzy jeszcze żyją by świadczyć o hitlerowskim i sowieckim okrucieństwie. Dzięki kombatantom, pedagogom i stowarzyszeniom lokalnym budowana jest w tym mieście głęboka tożsamość z tym co polskie i co wymaga nieustającej pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję