Reklama

Świat

Kard. Schönborn wzywa do europejskiej solidarności w kwestii uchodźców

W związku z utrzymującym się napływem uchodźców kardynał Chrostoph Schönborn zaapelował o potrzebie solidarności krajów europejskich. „Nie może tak być, że pewne kraje uszczelniają swoje granice, a inne muszą się zmagać z nadmiarem uchodźców” - stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, otwierając w telewizji ORF w Wigilię Bożego Narodzenia tradycyjną akcję charytatywną „Światło w ciemności”.

[ TEMATY ]

uchodźcy

kardynał

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

"Problem możemy rozwiązać tylko wspólnie" - powiedział kard. Schönborn podkreślając, że jeśli to się nie uda, grozi pogłębienie się „głębokiej rysy”, dzielącej Europę wobec utrzymującego się napływu uchodźców. "Potrzebna jest nowa solidarność europejska" - zaapelował arcybiskup Wiednia dodając, że ludzie myślący ze wszystkich stron muszą się zjednoczyć, coś wspólnie uczynić,"bo tylko w ten sposób pokonamy kryzys”.

“Nadzieja na pokój nadal istnieje, ale trzeba coś robić w tym kierunku” - podkreślił kard. Schönborn. Zdaniem austriackiego purpurata „fala uchodźców się nie zmniejszy jeśli w regiony ogarnięte wojną dostarcza się broń, jeśli są zrzucane bomby”. Jednocześnie kard. Schönborn zaapelował do polityków swego kraju o dalekowzroczność. „Jeśli pieniądze przeznaczone na współpracę na rzecz rozwoju są coraz mniejsze, nie można się dziwić, że ludzie uciekają do innych krajów szukając możliwości lepszego życia” - powiedział.

W swoim przemówieniu telewizyjnym kard. Schönborn wyraził też nadzieję, że Europa pokona kryzys uchodźców. W tym kontekście przypomniał dramat uchodźców po 1945 roku. Jego zdaniem nawet jeśli sytuacja jest dziś inna, niż wówczas, to jednak refleksja historyczna uczy nas, że społeczeństwo potrafi wytrzymać falę uchodźców. „Przezwyciężaliśmy już inne kryzysy zwyciężymy i ten” - zaapelował arcybiskup Wiednia podkreślając, że odmieni on Austrię i Europę, ale „może to być z korzyścią dla każdego społeczeństwa”.

Akcja pomocy niewidomym „Światło w ciemności” prowadzona jest w Austrii od 78 lat. Jej inicjatorką jest austriacka artystka Ada Brandstaetter. Zaproponowała ona w 1986 r., aby w Wigilię Bożego Narodzenia radio ORF podziękowało specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w tej popularnej w całej Austrii akcji. Stąd narodził się pomysł innej inicjatywy – Betlejemskiego Światła Pokoju, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach, głównie europejskich. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty „Światła w ciemności” stały się już stałym elementem okresu Adwentu w Austrii.

2015-12-24 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: kardynał R. Marx nie zgadza się z krytycznym listem siedmiu biskupów do Watykanu

[ TEMATY ]

kardynał

Włodzimierz Rędzioch

W Kościele katolickim Niemiec doszło do poważnej różnicy zdań wokół udzielania komunii św. ewangelickim współmałżonkom katolików, co dotychczas nie było możliwe. Przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx krytycznie odniósł się do listu, jaki w tej sprawie wystosowało siedmiu spośród 25 tamtejszych biskupów diecezjalnych do Watykanu. Według gazety „Kölner Stadt-Anzeiger”, sygnatariusze listu z arcybiskupem Kolonii kardynałem Rainerem Marią Woelkim na czele poprosili Watykan o pomoc, nie rozmawiając wcześniej o tym z przewodniczącym episkopatu.

Według nich zaakceptowana głosami dwóch trzecich członków Konferencji Biskupów decyzja o dopuszczeniu w pojedynczych przypadkach do komunii małżonków różnych wyznań jest niezgodna z prawem kanonicznym. Z punktu widzenia autorów podejmując taką decyzję episkopat przekroczył swoje kompetencje, gdyż naruszył wiarę i jedność Kościoła katolickiego. Archidiecezja kolońska podała, iż sygnatariusze listu poprosili Watykan o wyjaśnienie, czy „o kwestii przyjmowania komunii św. przez współmałżonków niekatolickich może decydować krajowa konferencja biskupów czy też konieczna jest tu decyzja Kościoła powszechnego”. Uważają oni, że w tak zasadniczej kwestii wiary i jedności Kościoła należy unikać specjalnych rozwiązań.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Święta Maryjo, Matko Boża”

2022-10-05 20:00

[ TEMATY ]

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Archiwum

Dzisiejsze wezwania Pozdrowienia anielskiego przybliżają nam jeszcze inną maryjną modlitwę, a dokładnie Litanię loretańską. Po wezwaniach do Trójcy Przenajświętszej następują tam wezwania maryjne, do których wprowadzają nas rozważane dzisiaj: Święta Maryjo i Święta Boża Rodzicielko. Rodzi się zatem pytanie: czy o świętości Maryi świadczy jedynie tajemnica wybrania Jej przez Boga? Czy może Maryja osiągała świętość wypełniając Boże plany? Na czym polega świętość Maryi?

Teologowie wskazują, że świętość Maryi polegała nie tylko na pełni łaski, którą została obdarzona ze względu na przyszłe, tak dostojne macierzyństwo ale nade wszystko o Jej świętości świadczy doskonała, bezwzględna współpraca z tą łaską we wszelkich zmiennych okolicznościach jej długiego życia. Świętość Maryi to przede wszystkim chętna gotowość i zgoda na wszelką w stosunku do Niej Wolę Bożą. Maryja – co zresztą bardzo wyraźnie widać już w scenie zwiastowania - godziła się z góry na przyjęcie Bożej woli ale też na wszelkie wyrzeczenia podejmowane na rzecz umiłowanego Dziecka. Jej udziałem stała się zgoda na ubóstwo, na trwogę o jego bezpieczeństwo, na smutek rozłąki, na Jego krzyż i mękę, na cierpliwą niezmordowaną służbę Kościołowi już po chwalebnym odejściu Chrystusa. Jej pokorne „fiat” wypowiedziane przy zwiastowaniu rodziło później kolejne „tak” wypowiadane wobec Boga, stąd Jej posłuszeństwo Bogu świadczy o Jej świętości.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: reaktywowano Komisję ds. Świadków Wiary

2022-10-06 20:05

[ TEMATY ]

Watykan

komisja

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

W związku ze zbliżającym się Jubileuszem Roku 2025, papież przywrócił do istnienia specjalną Komisję ds. Świadków Wiary. Ma się ona zajmować badaniem i promocją historii życia osób, które choć nie mogą zostać kanonizowane z różnych racji, stanowią przykład chrześcijańskiej postawy. Wcześniej organ ten powołał Jan Paweł II w roku 2000 na czas trwania Wielkiego Jubileuszu. Obecnie Franciszek postanowił utworzyć stałą komisję przy Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Powstanie nowego organu ogłoszono w trakcie rzymskiego kongresu „Świętość dzisiaj”. Jak wskazał kard. Marcello Semeraro, główny odpowiedzialny w Watykanie za sprawy kanonizacyjne, w najbliższych dniach zostanie przygotowane praktyczne funkcjonowanie tej komisji również jako miejsca badań. Purpurat wyjaśnił równocześnie, co znaczy określenie „świadkowie wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję