Reklama

Świat

Kard. Schönborn wzywa do europejskiej solidarności w kwestii uchodźców

W związku z utrzymującym się napływem uchodźców kardynał Chrostoph Schönborn zaapelował o potrzebie solidarności krajów europejskich. „Nie może tak być, że pewne kraje uszczelniają swoje granice, a inne muszą się zmagać z nadmiarem uchodźców” - stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, otwierając w telewizji ORF w Wigilię Bożego Narodzenia tradycyjną akcję charytatywną „Światło w ciemności”.

[ TEMATY ]

uchodźcy

kardynał

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

"Problem możemy rozwiązać tylko wspólnie" - powiedział kard. Schönborn podkreślając, że jeśli to się nie uda, grozi pogłębienie się „głębokiej rysy”, dzielącej Europę wobec utrzymującego się napływu uchodźców. "Potrzebna jest nowa solidarność europejska" - zaapelował arcybiskup Wiednia dodając, że ludzie myślący ze wszystkich stron muszą się zjednoczyć, coś wspólnie uczynić,"bo tylko w ten sposób pokonamy kryzys”.

“Nadzieja na pokój nadal istnieje, ale trzeba coś robić w tym kierunku” - podkreślił kard. Schönborn. Zdaniem austriackiego purpurata „fala uchodźców się nie zmniejszy jeśli w regiony ogarnięte wojną dostarcza się broń, jeśli są zrzucane bomby”. Jednocześnie kard. Schönborn zaapelował do polityków swego kraju o dalekowzroczność. „Jeśli pieniądze przeznaczone na współpracę na rzecz rozwoju są coraz mniejsze, nie można się dziwić, że ludzie uciekają do innych krajów szukając możliwości lepszego życia” - powiedział.

W swoim przemówieniu telewizyjnym kard. Schönborn wyraził też nadzieję, że Europa pokona kryzys uchodźców. W tym kontekście przypomniał dramat uchodźców po 1945 roku. Jego zdaniem nawet jeśli sytuacja jest dziś inna, niż wówczas, to jednak refleksja historyczna uczy nas, że społeczeństwo potrafi wytrzymać falę uchodźców. „Przezwyciężaliśmy już inne kryzysy zwyciężymy i ten” - zaapelował arcybiskup Wiednia podkreślając, że odmieni on Austrię i Europę, ale „może to być z korzyścią dla każdego społeczeństwa”.

Akcja pomocy niewidomym „Światło w ciemności” prowadzona jest w Austrii od 78 lat. Jej inicjatorką jest austriacka artystka Ada Brandstaetter. Zaproponowała ona w 1986 r., aby w Wigilię Bożego Narodzenia radio ORF podziękowało specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w tej popularnej w całej Austrii akcji. Stąd narodził się pomysł innej inicjatywy – Betlejemskiego Światła Pokoju, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach, głównie europejskich. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty „Światła w ciemności” stały się już stałym elementem okresu Adwentu w Austrii.

2015-12-24 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polonijna nowenna do „Matki emigrantów"

[ TEMATY ]

uchodźcy

Polonia

Maryja

II wojna światowa

Anglia

Vatican News

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii zaprasza do wspólnej modlitwy przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 6 sierpnia rozpoczyna się specjalna nowenna, w której w trudnym czasie pandemii o wstawiennictwo proszona będzie Matka Boża Kozielska Zwycięska, zwana „Matką emigrantów”. Jej wizerunek znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie.

W czasach komunistycznego zniewolenia był duchową siedzibą rządu na uchodźstwie. Zwano go „katedrą wolnej Polski”. To właśnie stąd miliony Polaków na całym świecie słuchało transmisji Mszy św. w Radiu Wolna Europa. Tutaj swój dom znalazła najważniejsza relikwia emigracji niepodległościowej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mendyk: zarzut molestowania opublikowany w tygodniku "Newsweek" jest nieprawdą

2022-08-08 10:58

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

OŚWIADCZENIE

CZYTAJ DALEJ

Papież: wolę Kościół poraniony niż Kościół, który pozostaje chory

2022-08-08 14:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Niech to spotkanie pomoże wam poczuć się wspólnotą, częścią misyjnego życia Kościoła, który nigdy nie bał się wychodzić na spotkanie nowych horyzontów i granic. Z kreatywnością i odwagą głoście miłosierdzie i czułość Boga” - powiedział papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do młodych ewangelizatorów uczestniczących w spotkaniu pod hasłem „Hechos 29” w Monterrey, w Meksyku.

Ojciec Święty przypomniał słowa wypowiedziane podczas podróży do Kanady, że wciąż trzeba znajdować nowe sposoby głoszenia Ewangelii tym, którzy jeszcze nie spotkali Chrystusa. To zakłada kreatywność duszpasterską, aby dotrzeć do ludzi tam, gdzie żyją, nie czekając na ich przyjście, ale tam, gdzie żyją, odkrywając znaczenie słuchania, dialogu i spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję