Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: wigilia dla ponad 200 bezdomnych w centrum miasta

[ TEMATY ]

wigilia

Ks. Mariusz Frukacz

Ponad 200 osób wzięło udział 24 grudnia w wigilijnym spotkaniu zorganizowanym na Starym Rynku w Częstochowie. Inicjatorem spotkania był ks. Ryszard Umański proboszcz parafii pw. NMP Częstochowskiej w Częstochowie, oraz Rycerze Kolumba.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej kolędy i modlitwy, odczytany został fragment Ewangelii, mówiący o narodzinach Zbawiciela. Ks. Ryszard Umański w życzeniach skierowanych do obecnych przypomniał jak wielką wartość ma dobroć – Chrystusowi polecamy ludzi biednych i tych wszystkich, którzy im pomagają – powiedział ks. Umański.

„Dobrze, że ludzie dają nam jedzenie i serce” – powiedział KAI jeden z bezdomnych.

Reklama

Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, które prowadziła Kapela Romana, pod kierunkiem Romana Krysta.

- Nie udało by się osiągnąć zamierzonego celu, gdyby nie zaangażowanie częstochowskich restauratorów, ich ogromne serce i pomoc – dodał w rozmowie z KAI ks. Ryszard.

Wigilię pomogły przygotować restauracje: Tori, Paradoks, Złoty Garniec, Zajazd Jurajski, Topollino, Yellow, Zagłoba, Pireus, Restauracja pod Ratuszem (Ratuszowa), Caffe’ del Corso, Allegro, Kulebiaki, Scout i 2 Papryczki. Nagłośnienie przygotowało Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Wigilijne spotkanie z bezdomnymi na Starym Rynku ma już swoją długą tradycję, którą zapoczątkowała wiele lat temu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

2015-12-24 14:47

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: wigilia dla ubogich, bezdomnych i samotnych

[ TEMATY ]

wigilia

BOŻENA SZTAJNER

W bielskiej stołówce „Atena” odbyła się 23 grudnia ekumeniczna wigilia dla ubogich i bezdomnych z Podbeskidzia. Do świątecznej wieczerzy, zorganizowanej m.in. przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, usiadło razem około 100 kobiet i mężczyzn.

Modlitwę przy stole odmówili biskup senior Tadeusz Rakoczy oraz ks. Piotr Janik z ewangelickiej parafii w podbielskich Wieszczętach-Kowalach. Luterański duchowny, który jest także naczelnym kapelanem więziennictwa Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przyznał, że dzielenie się z potrzebującymi jest naśladowaniem Boga, który podzielił się z człowiekiem swym Synem.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję