Reklama

Niedziela Przemyska

Rektor WSD w Przemyślu: św. Szczepan uczy nas jak być miłosiernym

„Każdy z nas może być dobry i miłosierny, i nie jest to zadanie tylko dla wielkich świętych, jak Szczepan. Czasami bowiem potrzeba tak niewiele, by okazać miłość” – pisze ks. dr hab. Dariusz Dziadosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Jego list jest czytany dzisiaj w kościołach archidiecezji przemyskiej.

[ TEMATY ]

seminarium

ADAM RAK

Ks. Dziadosz zauważa, że w tajemnicę o Bożym miłosierdziu wpisuje się także życie i śmierć świętego Szczepana, które Kościół Święty od wieków przypomina w drugi dzień Bożego Narodzenia. „W zgodnej opinii wszystkich, którzy wtedy uwierzyli w Chrystusa, był najbardziej wyróżniającą się postacią Kościoła Jerozolimy” – pisze.

„Poprzez heroiczną posługę chorym i ubogim Szczepan okazał się widomym znakiem Bożego miłosierdzia wobec najbardziej potrzebujących i opuszczonych, tak iż stanął na czele grupy pomagającej Dwunastu w ich apostolskiej posłudze. A zatem wiara Szczepana i jego miłość do Boga mają bardzo konkretny wyraz, gdyż polegają na ofiarnej służbie innym” – podkreśla rektor.

Rektor przemyskiego seminarium duchownego zaznacza, że życzliwość i dobroć, z jaką Szczepan odnosił się do rodaków nie spodobały się ówczesnym przewodnikom religijnym i politycznym. „Ci, którzy zabili Jezusa, z wielką agresją i nienawiścią postanowi zniszczyć wszystko, co miało jakikolwiek związek z imieniem Syna Bożego” – pisze. Zauważa, że na atak i agresję św. Szczepan odpowiada łagodnym, ale stanowczym świadectwem wiary.

Reklama

„Na wzór swego Pana - Jezusa Chrystusa, oddawał życie przebaczając kamienującym go wrogom i prosząc Boga o miłosierdzie nad nimi. Miłosierna postawa Szczepana od razu przyniosła konkretne owoce. Na drogę Apostoła został pociągnięty najbardziej zagorzały z jego prześladowców - Szaweł, który wkrótce stał się gorliwym apostołem Ewangelii Jezusa w miejsce ukamienowanego diakona” – zaznacza ks. Dziadosz.

Duchowny podkreśla, że przykład św. Szczepana uczy, że nawet w świecie pełnym zła, nienawiści i niewiary można być dobrym człowiekiem, który pragnie naśladować miłosiernego Boga. „Bo każdy z nas może być dobry i miłosierny, i nie jest to zadanie tylko dla wielkich świętych, jak Szczepan. Czasami bowiem potrzeba tak niewiele, by okazać miłość” – zaznacza ks. Dziadosz.

Na zakończenie listu rektor podziękował wszystkim, którzy modlitewnie i materialnie wspierają Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu i zapewnił o modlitwie całej wspólnoty seminaryjnej w intencji dobroczyńców.

2015-12-26 16:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaufać ludzkiej mądrości

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 47/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

seminarium

rektor

Piotr Jaskólski

Ks. kan. dr Dariusz Mazurkiewicz, rektor Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu

Ks. kan. dr Dariusz Mazurkiewicz, rektor Zielonogórsko-Gorzowskiego
Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu

Z ks. kan. dr. Dariuszem Mazurkiewiczem rozmawia Katarzyna Krawcewicz

KATARZYNA KRAWCEWICZ: – Czy będąc klerykiem, chciał Ksiądz coś zmienić w seminarium? Teraz ma Ksiądz okazję to zrealizować...

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:25

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

„Po odprawieniu Mszy św. do parafii weszli jacyś rosyjscy żołnierze i pogardziwszy katolikami, modlitwą i ich byciem razem, pojmali i wywieźli w nieznane miejsce ks. Ołeksandra Bogomaza, młodego proboszcza z Melitopola” – powiedział biskup-nominat. Jest to trzeci kapłan katolicki aresztowany w ciągu kilku dni przez rosyjskie wojsko bez postawienia zarzutów. Ks. Oleksandr został wzięty siłą w swoim kościele, na oczach skamieniałych wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję