Reklama

Niedziela Częstochowska

Wigilia u wieluńskich harcerzy

[ TEMATY ]

harcerze

wigilia

Zofia Białas

Reaktywowane niedawno wieluńskie harcerstwo: IV Wieluńska Drużyna Harcerska „Warta” i V Wieluńska Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Cichociemni” ( stanowią część Hufca Łask) z roku na rok staje się bogatsze swoimi tradycjami. Do tradycji wieluńskich harcerzy na stałe wpisała się także Wigilia Bożego Narodzenia, którą w tym roku świętowano po raz drugi. Miejscem spotkania była sala Cechu Rzemiosł Różnych w Wieluniu.

Na spotkaniu wigilijnym w dniu 20 grudnia oprócz harcerzy z obydwu drużyn, którzy przybyli wraz ze swoim przewodnikiem Pawłem Walczybokiem, byli także harcerze z Łasku, rodzice, dyrektorzy szkół wieluńskich, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, członkowie Grupy ASG z Praszki, grupy aspirującej do miana organizacji pro obronnej, szkolącej się w strzelaniu, nawigacji, narciarstwie, taktyce, łączności, technikach wysokościowych i linowych, burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i komendant Hufca Łask, podharcmistrz Edward Kondratiuk. Na uroczystej harcerskiej wigilii zebrało się ok. 100 osób.

Przed symbolicznym łamaniem się opłatkiem do harcerzy przemówili: Paweł Walczybok, przewodnik wieluńskich harcerzy, podharcmistrz Edward Kondratiuk i burmistrz Wielunia Paweł Okrasa. Wszyscy życzyli wieluńskim harcerzom powiększenia ilości drużyn, wytrwałości w zdobywaniu sprawności harcerskich… Życzenia i piękne staropolskie kolędy zdominowały większą część spotkania, ale nie zabrakło także harcerskich zabaw i rozmów przy stołach zastawionych tradycyjnymi wigilijnymi potrawami, przygotowanymi przez rodziców.

Wigilia harcerska była rodzinnym i bardzo sympatycznym spotkaniem.

2015-12-28 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulińskie wigilie na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wigilia

Karol Porwich/Niedziela

- Paulińskie wigilie na Jasnej Górze wpisane są w nasze dzieje ojczyste i polską obyczajowość - podkreśla jeden z najstarszych zakonników o. Józef Płatek, wspominając żałobną wigilię sprzed 40 lat w stanie wojennym i te współczesne. - To czas radosnego świętowania, ale i ofiarnej zakonnej oraz kapłańskiej służby - zauważa paulin, który jest w Zakonie od prawie 70 lat i niemalże pół wieku na Jasnej Górze. O. Płatek był m.in. przeorem Jasnej Góry, a od 1978 r., przez 12 lat najwyższym przełożonym, czyli generałem Zakonu Paulinów.

- Atmosfera wieczoru wigilijnego jest i tu na Jasnej Górze wyjątkowo ciepła i serdeczna. To wieczór niepowtarzalnych wzruszeń - mówi o. Płatek. - Bóg z miłości do człowieka uniżył się do szopy betlejemskiej i dlatego wydarzenie Jego narodzin staramy się przeżywać z miłością do Niego i do siebie nawzajem, bo jednej nie można przeżywać bez drugiej - tłumaczy zakonnik.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

„Wyraziłem oburzenie takimi insynuacjami i podkreśliłem, że nic nie może zachwiać spójności i jedności wielonarodowego narodu rosyjskiego” - powiedział ambasador.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję