Reklama

Polska

Ostatnia Harcerska Służba Lednica z o. Janem Górą

W ramach XIX Harcerskiej Służby Lednica około 150 harcerzy będzie pełniło służbę porządkową i medyczną podczas Mszy św. pogrzebowej oraz pogrzebu o. Jana Góry. Harcerze będą pełnili również wartę honorową podczas całonocnego czuwania przy trumnie z ciałem o. Góry.

[ TEMATY ]

harcerze

Magdalena Niebudek/Niedziela

Trumna zostanie wystawiona w poznańskim kościele Ojców Dominikanów dziś o godz. 20.00. Odbędzie się przy niej całonocne czuwanie, podczas którego wartę honorową pełnić będą harcerze z Harcerskiej Służby Lednica.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI phm. Łukasz Tadyszak, komendant XIX Harcerskiej Służby Lednickiej, jutro (30 grudnia), podczas uroczystości pogrzebowych, harcerze z ZHR i ZHP, oprócz pełnienia służb porządkowych i medycznych, będą szli w kondukcie razem z rodziną i przyjaciółmi o. Jana Góry oraz pocztami sztandarowymi i Kompanią Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Z kolei podczas złożenia trumny do grobu harcerze będą trzymali pochodnie.

Reklama

- Nasza służba to podziękowanie o. Górze za jego posługę na rzecz ZHR. Był z nami kiedy tworzyło się poznańskie środowisko harcerskie i jako pierwszy pełnił funkcję naszego duszpasterza – wyjaśnia Łukasz Tadyszak. Przypomina też, że kiedy od 1997 r. zaczęły się spotkania na Lednicy, początkowo harcerze byli ich współorganizatorami. - Przez następne lata trwaliśmy na służbie dla o. Góry. Służba podczas pogrzebu jest ostatnią harcerską służbą z o. Janem – dodaje.

Msza św. pogrzebowa o. Góry rozpocznie się o godz. 10.30, a przewodniczyć jej będzie abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Transmisję z niej przeprowadzi TVP 1. Z kolei o godz. 14.30 rozpocznie się ceremonia pogrzebu, którą poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Ciało o. Góry zostanie przeniesione od strony Jeziora Lednickiego przez Bramę Rybę, a następnie spocznie przy skale św. Jana Pawła II. Transmisję tego wydarzenia przeprowadzi TVP Info oraz poznańska Telewizja WTK. W obu wydarzeniach uczestniczyć będzie można także za pośrednictwem stron www.lednica2000.pl oraz www.niedziela.pl.

Dominikanin o. Jan Góra, znany duszpasterz akademicki, twórca Spotkań na Lednicy, przyjaciel Jana Pawła II, zmarł 21 grudnia w wieku 67 lat.

2015-12-29 20:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Harcerskie święto

We wrześniu na terenie parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Łodzi na Olechowie 95-lecie powstania świętowała XV Łódzka Drużyna Harcerzy „Zielony Płomień”im. Andrzeja Małkowskiego, działająca w ramach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej

Jednostka powstała 15 listopada 1920 r., kiedy to miała miejsce pierwsza zbiórka. Poprowadził ją jej pierwszy drużynowy, późniejszy rektor Akademii Medycznej w Łodzi, prof. Tadeusz Pawlikowski. Członkowie drużyny pamiętają o swoim założycielu do dzisiaj – co roku wystawiają symboliczną wartę przy jego grobie na Starym Cmentarzu w Łodzi, utrzymywany jest kontakt z jego rodziną. Drużyna należy do Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich zeczypospolitej. Działała w czasie II wojny światowej. Jej druhowie byli mordowani w Katyniu. W 1935 r., z okazji 15-lecia istnienia, otrzymała sztandar. Jest on z nią do dzisiaj, jednak podczas uroczystości wystawiana jest jego replika. Sztandar był z drużyną również na zakończenie tegorocznego jubileuszu.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję