Reklama

I Synod Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zakończony

Miłujcie Kościół i służcie mu!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

24 marca br., podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w katedrze pod przewodnictwem ks. bp. Jana Śrutwy, Pasterza naszej diecezji, zakończono dzieło I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Geneza i cel

"Wezwawszy pomocy Ducha Świętego - czytamy w Dekrecie ks. bp. Jana Śrutwy zwołującym I Synod Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej - w przekonaniu, że odpowiada to żywotnym potrzebom naszej diecezji, ufny w pomoc Bożą, postanawiam zwołać I Synod Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Celem tego Synodu, zwołanego w 4. roku istnienia diecezji, będzie najpierw dokonanie przeglądu naszych kościelnych sił i środków w obliczu wielkiego zadania Nowej Ewangelizacji. Synod winien też przyczynić się do odbudowy i umocnienia wiary św. w sercach diecezjan i do otwarcia drogi do Chrystusa dla osób zagubionych oraz niewierzących; zadaniem Synodu będzie zatem wyznaczenie kierunków i uściślenie metod pracy duszpasterskiej na naszym terenie u schyłku drugiego tysiąclecia chrześcijaństwa. Niezwykle ważnym celem Synodu będzie także uporządkowanie, ujednolicenie i przystosowanie do bieżących potrzeb, w harmonii z zasadami Kościoła powszechnego, naszego prawa diecezjalnego".

Tak było kilka lat wcześniej. Po opublikowaniu Dekretu powołano komisje synodalne, które zajęły się mrówczą, trwającą kilka lat pracą nad przygotowaniem poszczególnych dokumentów synodalnych. W tym czasie Pasterz diecezji zachęcał wszystkich wiernych do włączenia się w prace synodalne: "Jeszcze raz zapraszam do pracy synodalnej społeczność wierzących naszej diecezji. Chodzi tak o księży, alumnów, katechetów i siostry zakonne, jak też o ludzi nauki, kultury i codziennej pracy oraz wspólnoty parafialne, stowarzyszenia katolickie, grupy formacyjne, ruchy modlitewne i Akcję Katolicką. Potraktujmy Synod jako święto żywego Kościoła oraz spotkanie duchownych i świeckich, zwołane po to, by podzielić się doświadczeniami z pracy ewangelizacyjnej, odnowić świadomość obecności w jednym Kościele Chrystusowym i zastanowić się nad naszym miejscem i rolą w nowej Polsce". W tym duchu tworzono i opracowywano poszczególne dokumenty, które swoje światło dzienne ujrzały 24 marca br. w katedrze zamojskiej.

Reklama

Uroczystości w katedrze

Uroczystości zakończenia I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zgromadziły w świątyni katedralnej duchownych i wiernych świeckich. Uroczystą Mszę św. koncelebrowaną poprzedził koncert chóru alumnów Wyższego Seminarium Duchownego naszej diecezji oraz słowo wprowadzające ks. Janusza Lekana, wicerektora tegoż Seminarium. Komentator uzasadnił potrzebę i znaczenie Synodu dla naszej diecezji. Podkreślił, że jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń, które w ostatnim czasie przeżywaliśmy. Przypomniał wszystkim czym jest Kościół lokalny i Synod: "Synod został zwołany po to, aby przyjrzeć się powołaniu naszemu w świetle Soboru Watykańskiego II, odczytać na nowo znaki czasu i podjąć trudne, ale i piękne wyzwania, które stoją przed Kościołem w Polsce, a w jego ramach przed Kościołem Zamojsko-Lubaczowskim na progu III tysiąclecia. (...)".

Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. koncelebrowana, pod przewodnictwem ks. bp. Jana Śrutwy, Pasterza diecezji. W koncelebrze uczestniczyli także ks. bp Mariusz Leszczyński, promotor I Synodu, biskupi pomocniczy z Przemyśla: Stefan Moskwa i Bolesław Taborski, ks. infułat Franciszek Greniuk, kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. infułat Zygmunt Zuchowski, przedstawiciele Kapituły z diecezji rzeszowskiej oraz licznie zgromadzeni kapłani z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ks. Franciszek Greniuk odczytał list Ojca Świętego Jana Pawła II, przesłany na ręce ks. bp. Jana Śrutwy, Pasterza diecezji, z okazji zakończenia I Synodu (tekst listu drukujemy wyżej).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Homilia Ordynariusza

Rzut oka na aktualny stan spraw diecezjalnych.

Przed kilku dniami, w uroczystość św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego, Ojciec Święty Jan Paweł II udzielał święceń biskupich w bazylice watykańskiej w Rzymie. Do nowych biskupów, między którymi było także dwóch Polaków, odezwał się krótko i zasadniczo: " Miłujcie Kościół i służcie mu!". Również dzisiejsze uroczystości synodalne w katedrze zamojskiej stawiają przed nami jasny postulat - miłować Kościół powszechny i służyć mu w konkretnej postaci Kościoła diecezjalnego!

Kiedy przed 3 laty wszyscy polscy biskupi składali Papieżowi sprawozdanie z kierowanych przez siebie diecezji, czyniła to także - przez moje ręce - nasza diecezja. To właśnie wtedy Ojciec Święty dopytywał się publicznie o Zamość na trasie planowanej na rok 1999 kolejnej wizyty apostolskiej w Polsce. W prywatnej natomiast rozmowie zapytał mnie, mając na uwadze stan spraw kościelnych w naszej diecezji: " A jak jest z powołaniami?". Odpowiedziałem, że mamy ponad 100 alumnów w naszym seminarium, co oznacza, że powołania do kapłaństwa utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Jan Paweł II powiedział na to: " Więc Bogu dzięki, Bogu dzięki". I o nic więcej w tej dziedzinie już nie pytał, bo przecież Papież wie najlepiej, że jeśli są powołania do służby Bożej, to Kościół żyje i ma przed sobą perspektywy. To właśnie dzięki owym powołaniom liczba samych tylko kapłanów diecezjalnych wzrosła u nas z 318 przed 9 laty do 400 w bieżącym roku. W świetle tego zjawiska patrzymy optymistycznie także na pozostałe dziedziny życia kościelnego w diecezji - co nie znaczy byśmy nie widzieli naszych słabości, niedociągnięć, błędów i zaniedbań. Między innymi z tego ostatniego powodu - by nasz Kościół diecezjalny porzucił wszystko, co jest w nim złe, i ciągle się rozwijał, umacniał, piękniał - podjęliśmy 6 lat temu dzieło synodalne. Dodajmy od razu, że poszliśmy w naszej metropolii za przykładem archidiecezji przemyskiej, wyprzedzając nieco w czasie naszą równolatkę, tzn. diecezję rzeszowską, która dzisiaj swój synod rozpoczyna.

Reklama

"Będziesz słuchał głosu Pana, Boga twego" (Pwt 30, 10).

Jednym z podstawowych celów naszego Synodu jest usprawnienie nowej ewangelizacji. Widzimy np. z całą oczywistością wielkie luki z zakresu wiedzy o Bogu i Kościele w całym naszym społeczeństwie, ochrzczonym przecież w olbrzymiej większości. Oto niedawno w teleturnieju wystąpił pewien człowiek z tytułem doktora medycyny. Gdy postawiono mu pytanie, kto pomagał Chrystusowi w dźwiganiu krzyża na Golgotę, ten nie potrafił wybrać odpowiedzi spośród podanych imion: Łazarza, Judasza, Szymona i Barabasza. Skorzystał z możliwości i zwrócił się o pomoc do przyjaciela, a gdy ten wskazał na Szymona Cyrenejczyka, nasz niesławny bohater jeszcze się dopytywał na oczach całego niemal świata: "A jesteś tego pewien?". Zawstydza poziom wiedzy i wykształcenia ogólnego spotykany w gronie wielu tzw. autorytetów w naszym kraju. Aż narzuca się dosadny komentarz biblijny, zawarty w Psalmach: "W pysze swojej powiada występny: Nie pomści; nie ma Boga... Myśli on sobie: Ja się nie zachwieję; nie zaznam niedoli w najdalsze pokolenia" ( Ps 10, 4. 6). Także w naszej diecezji poziom wiedzy religijnej przedstawia dużo do życzenia - przy całym ogromnym wysiłku naszych kaznodziejów oraz setek katechetów świeckich i duchownych. Synod ukazuje więc wielkie sprawy Boże w perspektywie nauczania Ojca Świętego, konferencji Episkopatu Polski i także Synodu Plenarnego, którego uchwały już ukazały się drukiem. Nasz Synod diecezjalny jest w takiej sytuacji szkołą wiary opartej o rzetelną wiedzę na temat Boga, człowieka, Kościoła oraz zbawienia wiecznego.

Reklama

"Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę" (J 14, 23)

Pracowaliśmy długo nad Synodem i dzisiaj owoce tej pracy przynosimy przed ołtarz Chrystusowy. To z miłości do Jezusa i Jego Kościoła byliśmy tak niezwykle solidarni i zgodni podczas prac synodalnych. W atmosferze tej miłości napisaliśmy wspólnie teksty synodalne, które zostaną przekazane do dekanatów i parafii, by pobudzać do działania w duchu Soboru Watykańskiego II i z myślą o Nowej Ewangelizacji. Nasza siła zbiorowa jest wielka, jeśli się zważy, że nawet dla 2 czy 3 osób zgromadzonych w imię Chrystusa obiecał On swą szczególną obecność i błogosławieństwo!

W naszych uchwałach synodalnych nie trzeba szukać żadnych sensacji, gdyż ich tam nie ma. Jest tam natomiast Duch Boży, który głosi i niesie społeczną miłość. Jest też w uchwałach naszego Synodu owa mądrość, o której powiedział kiedyś Ojciec Święty, że składają się na nią nierozłącznie: wiedza i miłość. Jest wielkie pragnienie obrony zagrożonej dzisiaj wiary, lekceważonego prawa moralnego i zagubionych w świecie dzikiego liberalizmu ludzi biednych (por. Ps 45, 4). Jest również w naszym Synodzie przekonanie, że wypracowane zbiorowym wysiłkiem uchwały są możliwe do wykonania. Chrystus przecież obiecał takim, którzy podejmują szlachetny bój o Królestwo Boże: " Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem" ( J 14, 26).

Reklama

"Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam" (J 14, 27).

Podczas wspomnianych już święceń w bazylice watykańskiej Papież powiedział kilka dni temu do nowych biskupów, wskazując przy tym na samego Chrystusa: "Nie lękajcie się, On zwyciężył świat"! Jest to wezwanie skierowane oczywiście do całego Kościoła - także tego na Roztoczu, nad Tanwią, Huczwą i nad górnym Wieprzem. Wiemy już, że wypracowane wspólnie uchwały synodalne mogą być zrealizowane. Dziś składamy je niejako w prezencie Patronce naszej diecezji, Matce Odkupiciela - tej koronowanej w wizerunku z katedry, a także z Lubaczowa i Krasnobrodu, Łukawca i Tomaszowa oraz z tylu innych świętych miejsc. Składamy ten prezent w samą wigilię 9. rocznicy ustanowienia i powołania do życia naszej diecezji. Traktujemy przy tym dorobek synodalny w formie pisanej, jako pierwszy owoc naszego Synodu, po którym powinny przyjść niebawem owoce następne, już z życia płynące. Nadchodzące bowiem lata będą czasem przyswajania sobie postanowień synodalnych oraz ich realizacji, aż spełni się również na nas błogosławiona obietnica Chrystusa: "Pokój zostawiam wam, pokój Mój daję wam". Do każdego z nas mówi więc dzisiaj Duch Święty: "Pan na nowo będzie się cieszył ze świadczenia ci dobrodziejstw, jak cieszył się wyświadczając je twoim przodkom, jeśli będziesz słuchał głosu Pana, Boga swego przestrzegając Jego poleceń i postanowień zapisanych w księdze tego Prawa; jeśli wrócisz do Pana, Boga swego, z całego swego serca i z całej swej duszy. Polecenie to bowiem, które ja ci dzisiaj daję, nie przekracza twych możliwości i nie jest poza twoim zasięgiem" (Pwt 30, 9-11).

Nad dziełem Synodu, jak i nad całą naszą diecezją, czuwa Matka Odkupiciela. Niechaj Jej możne wstawiennictwo u Boga sprawi, by uroczyście dzisiaj przyjmowane postanowienia synodalne weszły skutecznie w codzienną praktykę naszego Kościoła diecezjalnego!

Reklama

Podpisanie Księgi I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Niewątpliwie historyczną chwilą uroczystości było podpisanie uchwał synodalnych przez Pasterza diecezji. Księga I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej została przyniesiona wraz z darami ofiarnymi do ołtarza przez ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego, ks. Franciszka Greniuka oraz Adama Kułaja, prezesa Diecezjalnej Akcji Katolickiej.

Podsumowanie Synodu

Podsumowania kilkuletnich prac nad I Synodem oraz przypomnienia jego założeń dokonał ks. bp. Mariusz Leszczyński. "Słowo ´synod´ etymologicznie oznacza m.in. wspólne działanie, zgromadzenie większej liczby osób dla zastanowienia się nad pewnymi problemami, w celu podjęcia wspólnych decyzji i działań na przyszłość. Synod kościelny od początku swego zaistnienia, tj. od II wieku po Chrystusie, miał służyć pielęgnowaniu wspólnoty kościelnej, jej podtrzymywaniu i rozwijaniu oraz zapobieganiu takim działaniom lub wydarzeniom, które nie sprzyjałyby jej trwałości. Celem zasadniczym synodu, według obowiązującego Kodeksu prawa kanonicznego, jest świadczyć pomoc biskupowi diecezjalnemu, któremu zostało powierzone kierowanie Kościołem lokalnym ´dla dobra całej wspólnoty diecezjalnej´ (kan. 460). Na mocy dekretów z dnia 16 i 30 grudnia 1995 r., biskup Jan Śrutwa powołał komisje I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej: Komisję główną, Ludu Bożego (przewodniczący ks. Stanisław Bachor), Nauczania wiary i moralności (ks. Adam Firosz), Życia liturgicznego (ks. Franciszek Greniuk), Działalności pastoralnej ( ks. Zygmunt Zuchowski), Życia społecznego (ks. Janusz Nagórny) i Dóbr doczesnych Kościoła (ks. Stefan Wójtowicz). Przewodniczący tych komisji, a zarazem członkowie Komisji głównej, kierowali pracami synodalnymi w oparciu o Regulamin Synodu. Promotorem Synodu został mianowany ks. prof. Franciszek Greniuk, kanclerz Kurii Diecezjalnej

Dekret Biskupa Diecezjalnego w sprawie zwołania I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ukazał się 7 stycznia 1996 r. Sprawie I Synodu był poświęcony Wielkopostny List Pasterski Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego z 25 lutego 1996 r., w którym zapowiadał on jego otwarcie i zachęcał duchowieństwo i wiernych do udziału w jego pracach.

Uroczyste otwarcie Synodu, pod przewodnictwem Pasterza diecezji, miało miejsce 25 marca 1996 r. w katedrze zamojskiej. Rozpoczęła się trudna, ale jakże wdzięczna praca, do której - jak stwierdził Biskup ´doskonałym przygotowaniem... była peregrynacja Figury Fatimskiej po naszej diecezji´.

Poszczególne komisje podjęły przewidziane dla nich zadanie przygotowania schematów synodalnych, które potem poddawano pod dyskusję w parafialnych zespołach synodalnych. Co pewien czas członkowie komisji spotykali się na zebraniach i doskonalili opracowywane teksty synodalne. W 1999 r., w związku z wizytą Papieża Jana Pawła II w Zamościu, a także w 2000 r., ze względu na obchody Roku Jubileuszowego, nieco osłabło tempo prac nad Synodem. Trzeba było wtedy skoncentrować uwagę i skierować siły na te niezwykłe wydarzenia duszpasterskie, by przeżyć je godnie, ubogacić się duchowo, a potem z jeszcze większą energią kontynuować dzieło Synodu. 19 października 2000 r., odbyło się w Domu Diecezjalnym zebranie przewodniczących komisji I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, pod przewodnictwem ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego, nowego promotora I Synodu. Na zebraniu zaprezentowano Kalendarz prac nad Synodem na ostatnie miesiące 2000 r. i na 2001 r., zaaprobowany przez Biskupa Diecezjalnego. Po tymże zebraniu odbyły się spotkania w ramach poszczególnych komisji, celem dokonania korekt w opracowanych schematach synodalnych. Poprawione teksty przekazali przewodniczący komisji na początku stycznia 2001 r. komisji redakcyjnej Synodu, która w połowie stycznia tego roku dokonała korekty całości tekstu. Jednocześnie pracowała nad przygotowaniem aneksów.

27 stycznia 2001 r. odbyło się kolejne zebranie dyskusyjne ( sesja robocza) z udziałem Pasterza diecezji oraz przewodniczących poszczególnych komisji i delegatów, na którym zaprezentowano poprawione schematy i zestawione aneksy. Po dyskusji przyjęto wnioski do uwzględnienia w tekstach synodalnych. Gdy Komisja redakcyjna zakończyła kolejną korektę tekstów, odbyła się, 10 lutego 2001 r. w Domu Diecezjalnym sesja synodalna z głosowaniem definitywnym nad schematami. W głosowaniu wzięło udział 39 członków komisji synodalnych i 31 delegatów. Wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem uchwał synodalnych. W związku z tym Komisja redakcyjna przystąpiła do przygotowania tekstów statutów, dokumentów i aneksów synodalnych do druku. Skład komputerowy materiałów synodalnych do drukarni przygotował ks. kanclerz Greniuk, któremu należą się słowa szczególnego podziękowania i wdzięczności. W tym miejscu chciałbym podziękować też duchowieństwu i świeckim, którzy przez kilka lat pracowali nad przygotowaniem Synodu.

Mamy więc dziś w ręku owoc kilkuletniego, szlachetnego trudu - pięknie wydaną księgę I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Jest ona prawdziwym powodem do radości i chluby dla Pasterza diecezji i dla nas wszystkich. Tę naszą radość pomnaża list Ojca Świętego Jana Pawła II, który szczęśliwie dotarł na uroczysty moment zakończenia Synodu. Jego uchwały wejdą w życie 3 maja tego roku. Trzeba więc tę księgę nabyć, zapoznać się z jej treścią i stosować się do zawartych w niej postanowień.

Księga I Synodu powinna się stać dla duchowieństwa i wiernych świeckich cenną lekturą, nie tylko prawną, ale nade wszystko duszpasterską. Ten bowiem jej wymiar, wydaje się być w niej szczególnie widoczny, pierwszorzędny. Takie też są założenia i cele tego Synodu, na co wskazują słowa Jana Pawła II, zawarte w jego liście: ´Cel jest wyznaczony: prowadzić człowieka i całe środowisko do świętości w każdym wymiarze życia´. Mówił nam o tym wielokrotnie także Pasterz diecezji.

Synod otwiera szerokie pole do działań duszpasterskich i wskazuje na nowe ich metody, wychodząc naprzeciw konkretnym potrzebom Kościoła partykularnego. Chce być stymulatorem i promotorem nowych inicjatyw oraz dzieł pastoralnych w środowisku kościelnym i na polu społeczno-kulturowym, a w rezultacie pragnie przyczynić się do pogłębienia wiary ludu Bożego, wyrażanej odważnym świadectwem życia, zgodnie z Objawieniem Bożym i nauką Kościoła.

Niech więc I Synod naszej diecezji, który uroczyście kończymy, w 9. rocznicę jej ustanowienia, z błogosławieństwem Papieża i naszego Biskupa Ordynariusza, służy owocnemu budowaniu wspólnoty z Bogiem i ludźmi oraz świadomej odpowiedzialności duchowieństwa i wiernych świeckich za Kościół, za całe dziedzictwo wiary i kultury. Niech będzie on dla nas wszystkich wielką szansą we właściwym odczytywaniu ´znaków czasu´, na które wskazuje Jan Paweł II w swoim nauczaniu, a zwłaszcza liście apostolskim ´Novo millennio ineunte´, który nakreśla program duszpasterski dla całego Kościoła na trzecie tysiąclecie" .

Zakończenie

Na zakończenie uroczystości wspólnie odśpiewano dziękczynne Te Deum za dar I Synodu dla naszej wspólnoty lokalnej, po czym Pasterz diecezji udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa. Punktem kończącym uroczystości było wręczenie delegacjom parafii księgi I Synodu przez ks. bp. Mariusza Leszczyńskiego. Natomiast wszyscy uczestnicy tej niecodziennej uroczystości otrzymali obrazki z tekstem upamiętniającym zakończenie I Synodu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Niewątpliwie Synod, który dobiegł końca był historycznym wydarzeniem w dziejach naszej diecezji. Mamy nadzieję, że przyczyni się on do budowania wspólnoty Kościoła lokalnego oraz wzrastania w wierze, nadziei i miłości.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

28 marca 2024 r. Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję