Reklama

Rola Jana Pawła II w życiu każdego z nas

Karolina Szadkowska
Niedziela w Chicago 39/2003


Młodzież z Chicago w Toronto - na Światowym Dniu Młodzieży w 2002 r.

Papieską posługę Jana Pawła II opromienia blask jego niezwykłej osobowości. Od pierwszych chwil jego urzędowania w Watykanie zagościła otwartość i bezpośredniość. Ojciec Święty jest papieżem, który zszedł między ludzi z wyżyn swego urzędu. W Watykanie wiele się zmieniło, np. jeszcze kilkadziesiąt lat temu przy powitaniu całowano papieża nie w pierścień, jak obecnie, ale w trzewik. Otwartość Papieża sprawia, że Jan Paweł II zasadniczo zmienił wizerunek Stolicy Apostolskiej w świecie. Papież przestał być „więźniem Watykanu”. Odbył już ponad 100 zagranicznych podróży. Bardzo często o Janie Pawle II mówi się, że przeciera nowe szlaki. To on jest pierwszym papieżem, który uczestniczył w publicznym dialogu z muzułmanami, pierwszym, który odwiedził świątynię protestancką, i pierwszym, który udał się do żydowskiej synagogi.
Ojciec Święty miłuje każdego z nas, uczy nas jak żyć zgodnie z Ewangelią, by być dumnym ze swego życia, dobrym człowiekiem.
Ciepłe spojrzenie, przepełnione miłością - tak Ojciec Święty spogląda na młodzież i dzieci. Nazywa młodych „nadzieją Kościoła i świata”. To z jego inicjatywy od 1985 r. w każdą Niedzielę Palmową organizowane są Światowe Dni Młodzieży. Co dwa lata młodzi spotykają się z Papieżem w różnych miejscach świata. W sierpniu 1991 r. Światowy Dzień Młodzieży obchodzony był na Jasnej Górze w Częstochowie, a w lipcu 2002 r. - w Toronto w Kanadzie. Te spotkania mają zbliżać do siebie Kościół i młodzież. Każdego roku Papież wyznacza motto Światowego Dnia Młodzieży i przygotowuje specjalne orędzie. W swych przesłaniach napomina i ostrzega. Szczególnie mocno przestrzega młodzież przed drogą grzechu i piętnuje kulturę ulotnych wartości, która propaguje sukces, szybką karierę i afirmację samego siebie, zachęcającą do życia seksualnego pozbawionego odpowiedzialności. „Otwórzcie szeroko oczy, kochana młodzieży, ta droga nie prowadzi do radości ani do życia, lecz zdąża ku grzechowi i śmierci” - to słowa Jana Pawła II. Wielkim marzeniem Papieża jest to, by każdy młody katolik stał się w swoim środowisku głosicielem prawdy i nowiny o Chrystusie.
Sondaże przeprowadzone we Włoszech wykazały, że dzieci doskonale rozumieją słowa papieskiej nauki. W przeprowadzonym w 1997 r. wśród włoskich maluchów wielkim sondażu na temat idealnego rządu, bezkonkurencyjnym kandydatem na „ministra dobroci,” był Jan Paweł II. Papież zawsze pamięta o dzieciach. 2 stycznia 2000 r., w jednym z pierwszych wystąpień w Roku Jubileuszowym, wezwał społeczność międzynarodową, by nie zapominała o cierpieniach najmłodszych i dołożyła wszelkich starań, by polepszyć los dzieci świata.
Ojciec Święty ma czas dla każdego, pokazuje nam drogę tolerancji dla drugiego człowieka. O spotkanie z Janem Pawłem II ubiegają się wszyscy wielcy tego świata. Papież nikomu nie odmawia. Uważa, że należy rozmawiać z każdym, nawet z osobami znanymi z niechęci wobec Kościoła i wiary.
Najbardziej uroczystą oprawę mają audiencje dla przywódców państw. Powitanie gości odbywa się na dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim. Głowę państwa wita prefekt Domu Papieskiego, oddział ubranej w odświętne stroje Gwardii Szwajcarskiej i orkiestra grająca hymn państwowy. Gość prowadzony jest przez Salę Klementyńską do Sali Tronowej, która jest przedsionkiem prywatnej Biblioteki Papieskiej. Dla głowy państwa czy premiera audiencja zwykle trwa nie krócej niż 20 minut. Tylko w wyjątkowych przypadkach przeciąga się do godziny. W ostatnim czasie u Papieża gościli m.in.: Bill Clinton, Jacques Chirac, Juan Carlos, Madeline Albright.
Ojciec Święty uważa, że należy rozmawiać ze wszystkimi, bowiem jest to jedyna szansa na przełamanie barier i wyjaśnienie nieporozumień. Jednak szczególną radość sprawiają Papieżowi wizyty rodaków, przyjaciół z Polski. Każdego roku udziela setek takich audiencji.
Ojciec Święty przypomina nam o aktualnych problemach na świecie, nie chce byśmy byli nieczuli na los innych.
Nieprzerwanie od 25 lat Papież głosi, że współczesnemu światu potrzebna jest zmiana mentalności, uświadomienia sobie, że tylko mała część ludzkości opływa w korzyści płynące z dobrobytu i postępu naukowego, a większość żyje w krańcowym ubóstwie i zacofaniu.
Tylko w 1997 r. Jan Paweł II przekazał 1,72 mln dolarów dla społeczeństw dotkniętych kataklizmami, 1,3 mln dolarów dla ubogich wspólnot w Ameryce Łacińskiej oraz 1,8 mln dolarów na walkę z suszą w krajach leżących na Saharze. Każdego roku całą sumę otrzymaną z tytułu tzw. „denara św. Piotra” Jan Pawel II przekazuje na cele charytatywne. Kwoty te wynoszą rocznie około 50 mln dolarów.
Papież potępia aborcję, eutanazję, nie zgadza się na zniesienie celibatu i udzielanie sakramentu kapłaństwa kobietom. Jan Paweł II nie aprobuje też działań odszczepieńczych członków Kościoła katolickiego. Ojciec Święty jest autorem Kodeksu Prawa Kanonicznego (1983 r.), Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich (1990 r.) i pięciu Konstytucji apostolskich oraz wydanego w 1992 r. Katechizmu Kościoła Katolickiego. „Papież opowiada się stanowczo przeciwko wszelkiemu gwałtowi i wojnie. Jest bardzo wrażliwy na to, co może człowieka skrzywdzić, co może go odrzeć z jego godności” - mówi polski biskup Tadeusz Pieronek. Papież upomina się o prawa imigrantów żyjących wśród bogatych społeczeństw zachodnich, nie zapomina też o prawach kobiet.
Jan Paweł II jest wyjątkowym kaznodzieją, bardzo łatwo nawiązuje kontakt ze słuchaczami i trafia do ich serc. W 1981 r. podczas pielgrzymki do Japonii Papież przemówił i odprawił Mszę św. w języku japońskim, co wywarło ogromne wrażenie. Podczas tej wizyty Jan Paweł II spotkał się z polskim franciszkaninem - bratem Zenonem Żebrowskim, misjonarzem, który przybył do Japonii w 1930 r. Brat Zenon był jednym z nielicznych ludzi, którym w Japonii już za życia wystawiono pomnik. Papież objął serdecznie, ucałował dzielnego franciszkanina i powiedział: „Dziękuje Ci, jako misjonarz dokonałeś wielkiego dzieła”.
Ojciec Święty jest naszym nauczycielem, przyjacielem, mistrzem, naszym sumieniem i pomocą w pięknym i właściwym życiu, godnym każdego chrześcijanina.

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Łodzi powstanie szkoła katechistów

2019-07-23 17:30

mip (KAI) / Łódź

W Łodzi powstanie szkoła liderów wspólnot parafialnych. Podczas trzech semestrów archidiecezja przygotuje osoby świeckie wspierające duszpasterzy przy formacji sakramentalnej wiernych. Zapisy ruszą 1 sierpnia.

Magdalena Kucova/fotolia.com

Szkoła Katechistów jest owocem trwającego od roku IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Ten trzy semestralny kurs teologii praktycznej ma pomóc wybranym ludziom świeckim – liderom grup parafialnych – jeszcze mocniej i bardziej kompetentnie zaangażować się w działalność w parafii.

- Szkoła dla katechistów to szkoła dla liderów, którzy będą mogli prowadzić zajęcia w małych grupach czy to dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, czy dla rodziców, zwłaszcza dzieci pierwszokomunijnych – tłumaczy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Hierarcha przypomina, że szkoła katechistów musi mieć trzy wymiary. – Pierwszy to wiedza teologiczna. Nie chodzi nam o studia magisterskie, ale o zdobycie przez przyszłego katechistę takich kompetencji, by mógł sam odpowiedzieć na wiele pytań, a jeśli nie będzie znał na nie odpowiedzi, by wiedział gdzie odesłać zainteresowanego. Po drugie, chodzi o nabycie umiejętności pracy w małej grupie, a więc nauka zarządzania i kierowania małą grupą, małym zespołem. Natomiast trzecim wymiarem jest własna formacja duchowa – żeby taki człowiek żył wiarą i Kościołem, a nie tylko potrafił o tym mówić – wskazuje łódzki pasterz.

Tok studiów w Szkole przewiduje zajęcia z zakresu Pisma Świętego, teologii dogmatycznej, duchowości, liturgiki, katechetyki, historii Kościoła, a także ma wzmocnić naturalne zdolności w budowaniu kontaktów międzyosobowych i w pracy z grupą. - Chcemy potraktować priorytetowo kształtowanie umiejętności praktycznych przyszłych katechistów: ich rozwój duchowy, bogactwo modlitwy Pismem Świętym, wtajemniczenie w przeżywanie liturgii, budowanie żywej relacji z Bogiem i z Kościołem - podkreślają organizatorzy studium.

Po ukończeniu Szkoły i zdaniu wymaganych egzaminów absolwent uzyska od arcybiskupa misję kanoniczną do głoszenia katechez dla dzieci, młodzieży i dorosłych w parafiach archidiecezji łódzkiej.

Do Szkoły mogą zapisać się osoby w wieku od 18 do 60 lat, skierowane przez swoich księży proboszczów. Nie muszą one posiadać wykształcenia teologicznego. Ważne, żeby ukończyły katechizację w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej

Rekrutacji do udziału w kursie dokonać można będzie w sekretariacie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej od 1 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem