Reklama

Rola Jana Pawła II w życiu każdego z nas

Niedziela w Chicago 39/2003

Młodzież z Chicago w Toronto - na Światowym Dniu Młodzieży w 2002 r.

Papieską posługę Jana Pawła II opromienia blask jego niezwykłej osobowości. Od pierwszych chwil jego urzędowania w Watykanie zagościła otwartość i bezpośredniość. Ojciec Święty jest papieżem, który zszedł między ludzi z wyżyn swego urzędu. W Watykanie wiele się zmieniło, np. jeszcze kilkadziesiąt lat temu przy powitaniu całowano papieża nie w pierścień, jak obecnie, ale w trzewik. Otwartość Papieża sprawia, że Jan Paweł II zasadniczo zmienił wizerunek Stolicy Apostolskiej w świecie. Papież przestał być „więźniem Watykanu”. Odbył już ponad 100 zagranicznych podróży. Bardzo często o Janie Pawle II mówi się, że przeciera nowe szlaki. To on jest pierwszym papieżem, który uczestniczył w publicznym dialogu z muzułmanami, pierwszym, który odwiedził świątynię protestancką, i pierwszym, który udał się do żydowskiej synagogi.
Ojciec Święty miłuje każdego z nas, uczy nas jak żyć zgodnie z Ewangelią, by być dumnym ze swego życia, dobrym człowiekiem.
Ciepłe spojrzenie, przepełnione miłością - tak Ojciec Święty spogląda na młodzież i dzieci. Nazywa młodych „nadzieją Kościoła i świata”. To z jego inicjatywy od 1985 r. w każdą Niedzielę Palmową organizowane są Światowe Dni Młodzieży. Co dwa lata młodzi spotykają się z Papieżem w różnych miejscach świata. W sierpniu 1991 r. Światowy Dzień Młodzieży obchodzony był na Jasnej Górze w Częstochowie, a w lipcu 2002 r. - w Toronto w Kanadzie. Te spotkania mają zbliżać do siebie Kościół i młodzież. Każdego roku Papież wyznacza motto Światowego Dnia Młodzieży i przygotowuje specjalne orędzie. W swych przesłaniach napomina i ostrzega. Szczególnie mocno przestrzega młodzież przed drogą grzechu i piętnuje kulturę ulotnych wartości, która propaguje sukces, szybką karierę i afirmację samego siebie, zachęcającą do życia seksualnego pozbawionego odpowiedzialności. „Otwórzcie szeroko oczy, kochana młodzieży, ta droga nie prowadzi do radości ani do życia, lecz zdąża ku grzechowi i śmierci” - to słowa Jana Pawła II. Wielkim marzeniem Papieża jest to, by każdy młody katolik stał się w swoim środowisku głosicielem prawdy i nowiny o Chrystusie.
Sondaże przeprowadzone we Włoszech wykazały, że dzieci doskonale rozumieją słowa papieskiej nauki. W przeprowadzonym w 1997 r. wśród włoskich maluchów wielkim sondażu na temat idealnego rządu, bezkonkurencyjnym kandydatem na „ministra dobroci,” był Jan Paweł II. Papież zawsze pamięta o dzieciach. 2 stycznia 2000 r., w jednym z pierwszych wystąpień w Roku Jubileuszowym, wezwał społeczność międzynarodową, by nie zapominała o cierpieniach najmłodszych i dołożyła wszelkich starań, by polepszyć los dzieci świata.
Ojciec Święty ma czas dla każdego, pokazuje nam drogę tolerancji dla drugiego człowieka. O spotkanie z Janem Pawłem II ubiegają się wszyscy wielcy tego świata. Papież nikomu nie odmawia. Uważa, że należy rozmawiać z każdym, nawet z osobami znanymi z niechęci wobec Kościoła i wiary.
Najbardziej uroczystą oprawę mają audiencje dla przywódców państw. Powitanie gości odbywa się na dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim. Głowę państwa wita prefekt Domu Papieskiego, oddział ubranej w odświętne stroje Gwardii Szwajcarskiej i orkiestra grająca hymn państwowy. Gość prowadzony jest przez Salę Klementyńską do Sali Tronowej, która jest przedsionkiem prywatnej Biblioteki Papieskiej. Dla głowy państwa czy premiera audiencja zwykle trwa nie krócej niż 20 minut. Tylko w wyjątkowych przypadkach przeciąga się do godziny. W ostatnim czasie u Papieża gościli m.in.: Bill Clinton, Jacques Chirac, Juan Carlos, Madeline Albright.
Ojciec Święty uważa, że należy rozmawiać ze wszystkimi, bowiem jest to jedyna szansa na przełamanie barier i wyjaśnienie nieporozumień. Jednak szczególną radość sprawiają Papieżowi wizyty rodaków, przyjaciół z Polski. Każdego roku udziela setek takich audiencji.
Ojciec Święty przypomina nam o aktualnych problemach na świecie, nie chce byśmy byli nieczuli na los innych.
Nieprzerwanie od 25 lat Papież głosi, że współczesnemu światu potrzebna jest zmiana mentalności, uświadomienia sobie, że tylko mała część ludzkości opływa w korzyści płynące z dobrobytu i postępu naukowego, a większość żyje w krańcowym ubóstwie i zacofaniu.
Tylko w 1997 r. Jan Paweł II przekazał 1,72 mln dolarów dla społeczeństw dotkniętych kataklizmami, 1,3 mln dolarów dla ubogich wspólnot w Ameryce Łacińskiej oraz 1,8 mln dolarów na walkę z suszą w krajach leżących na Saharze. Każdego roku całą sumę otrzymaną z tytułu tzw. „denara św. Piotra” Jan Pawel II przekazuje na cele charytatywne. Kwoty te wynoszą rocznie około 50 mln dolarów.
Papież potępia aborcję, eutanazję, nie zgadza się na zniesienie celibatu i udzielanie sakramentu kapłaństwa kobietom. Jan Paweł II nie aprobuje też działań odszczepieńczych członków Kościoła katolickiego. Ojciec Święty jest autorem Kodeksu Prawa Kanonicznego (1983 r.), Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich (1990 r.) i pięciu Konstytucji apostolskich oraz wydanego w 1992 r. Katechizmu Kościoła Katolickiego. „Papież opowiada się stanowczo przeciwko wszelkiemu gwałtowi i wojnie. Jest bardzo wrażliwy na to, co może człowieka skrzywdzić, co może go odrzeć z jego godności” - mówi polski biskup Tadeusz Pieronek. Papież upomina się o prawa imigrantów żyjących wśród bogatych społeczeństw zachodnich, nie zapomina też o prawach kobiet.
Jan Paweł II jest wyjątkowym kaznodzieją, bardzo łatwo nawiązuje kontakt ze słuchaczami i trafia do ich serc. W 1981 r. podczas pielgrzymki do Japonii Papież przemówił i odprawił Mszę św. w języku japońskim, co wywarło ogromne wrażenie. Podczas tej wizyty Jan Paweł II spotkał się z polskim franciszkaninem - bratem Zenonem Żebrowskim, misjonarzem, który przybył do Japonii w 1930 r. Brat Zenon był jednym z nielicznych ludzi, którym w Japonii już za życia wystawiono pomnik. Papież objął serdecznie, ucałował dzielnego franciszkanina i powiedział: „Dziękuje Ci, jako misjonarz dokonałeś wielkiego dzieła”.
Ojciec Święty jest naszym nauczycielem, przyjacielem, mistrzem, naszym sumieniem i pomocą w pięknym i właściwym życiu, godnym każdego chrześcijanina.

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski przeczytał najmłodszym bajkę z okazji Dnia Dziecka

2020-06-01 18:37

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Dzień Dziecka

Archidiecezja Krakowska /youtube.com

Abp Marek Jędraszewski z okazji Dnia Dziecka przeczytał najmłodszym opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” ze zbioru „Bajki mariackie” autorstwa Ewy Czaczkowskiej. Nagranie wideo, na którym metropolita krakowski czyta opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” opublikowano na kanale YouTube archidiecezji krakowskiej.

Kochane dzieci, dzisiaj wasz dzień – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Życzę wam, nie tylko dzisiaj, ale przez wszystkie dni waszego życia, wiele radości, uśmiechu, żeby zawsze byli przy was uśmiechnięci i radośni rodzice, rodzeństwo, przyjaciele i żeby cały ten cudowny okres życia był dla was prawdziwie szczęśliwy – złożył życzenia na końcu nagrania abp Marek Jędraszewski zapewniając, szczególnie dziś, o żarliwej modlitwie w intencji wszystkich dzieci.

Opowiadanie pt. „Lolek w kościele Mariackim” pochodzi ze zbioru „Bajki mariackie” autorstwa Ewy Czaczkowskiej wydanego przez krakowskie wydawnictwo Znak.

CZYTAJ DALEJ

Siostry z Łabuń przyjęły wezwanie

2020-06-01 22:39

[ TEMATY ]

siostry franciszkanki challenge siepomaga

FMM Duszpasterstwo młodych i powołań

Po siostrach honoratkach z Częstochowy i siostrach prezentkach z Krakowa w dobroczynną akcję „Hot16Challenge”, włączyły się Siostry Franciszkanki Maryi z Łabuń. Do udziału w akcji, która zachęca do zbiórki środków finansowych na walkę z koronawirusem, misjonarki z Łabuń zostały nominowane przez kleryków z Ołtarzewa. „Hej! Dziękujemy wam, klerycy z Ołtarzewa Kto to wymyślił mówić nie potrzeba. My się tego wyzwania podejmiemy i coś nie-coś wam zarapujemy” – to pierwsze słowa utworu, którego można posłuchać na kanale FMM Duszpasterstwo młodych i powołań w serwisie YouTube. Siostry z Łabuń zachęcają do akcji www.siepomaga.pl/hot16challenge i do modlitwy za chorych i zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Zgodnie ze zwyczajem akcji siostry nominowały kolejnych wykonawców, którymi są: Kuria Zamojsko – Lubaczowska, abp Grzegorz Ryś, Teatr Futryna i Krzysztof Antkowiak. Należy dodać, że akcję „Hot16Challenge”, zainicjował raper Solar. Polega ona na tworzeniu przez osoby ze świata kultury, mediów czy polityki szesnastowersowych zwrotek i zachęcaniu do zbiórki pieniężnej organizowanej na siepomaga.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję