Reklama

Lubieńska Pani kocha i wybacza

Wojciech Mścichowski
Edycja częstochowska 39/2003


Lubień to spojrzenie w Matczyne serce

Wśród malowniczych lasów i pól ziemi piotrkowskiej, na północnych rubieżach archidiecezji częstochowskiej leży wieś Lubień. Mieszkają tu ludzie prości, szczerzy - jak mówi o nich proboszcz ks. Krzysztof Barański - oddani Bogu i swojemu Kościołowi, chociaż czasem może zbyt spontaniczni i łatwowierni. Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Lubieniu liczy 1150 wiernych, których głównym żywicielem jest okoliczny las. Do swojej świątyni muszą przemierzać czasem znaczne odległości leśnymi duktami, aby oddać hołd Bogu, Jego Matce i św. Hubertowi - patronowi tych terenów.

Kościół w Lubieniu w obecnej formie pochodzi z lat 30., a staraniem kolejnych proboszczów i dzięki ofiarności parafian stanowi dziś prawdziwą wizytówkę archidiecezji. Niewątpliwą atrakcją jest odrestaurowane niedawno za sprawą ks. Krzysztofa Barańskiego wnętrze świątyni. W Lubieniu w latach 1941-1943 ukrywał się znany krakowski malarz Józef Mehoffer, który wraz ze swoimi uczniami wykonał polichromię na ścianach kościoła. Oprócz innych pamiątek stanowi ona magnes dla odwiedzających Lubień turystów.
W księgach parafialnych czytamy: „Czuję się szczęśliwym, że mogłem raz jeszcze w życiu ozdobić wiejski kościół. Oby jak najwięcej dzieł sztuki rozsiało się po szerokich połaciach naszej Ojczyzny, oby mnożyły się i kiełkowały jak nasiona, które dobroczynny wiatr niesie na los wypadku. Wysoka kultura kraju sprawi, że potomkowie nasi czuć będą, że zamieszkują kraj nie stojący w tyle poza innymi i że sami nie są pośledniejszego gatunku od innych bogatszych i szczęśliwszych narodów (...) - Józef Mehoffer 8 listopada 1942 r.”.
Ale Lubień - to przede wszystkim spojrzenie w Matczyne oczy tutejszej Lubieńskiej Pani. Chociaż obraz - namalowany przez ks. Mariana Sztukę w latach 50. ubiegłego wieku i umieszczony w ołtarzu głównym - nie nabrał jeszcze wartości historycznej, dla tutejszych mieszkańców jest drogocenną pamiątką i obiektem szczególnego kultu. W 2001 r. łódzka plastyczka Anna Michałowska dokonała renowacji obrazu. Pracę na życzenie mieszkańców artystka musiała mimo utrudnień wykonywać na miejscu, gdyż wierni ani na chwilę nie chcieli oddać „swojej” Matki. Matce Bożej asystują w bocznych kaplicach obrazy świętych: Huberta i Rocha.
Warto wspomnieć, że we wszystkie maryjne święta w tutejszym kościele odbywa się tzw. Apel Lubieński z udziałem coraz liczniejszej rzeszy wiernych. Szczególnym sentymentem darzy tutejszy kościół bp Antoni Długosz, który niedawno modlił się tu przed biczowanym Chrystusem, prosząc o rozsądek i wiarę dla parafian oraz o wytrwanie dla kapłana.
Okoliczne lasy sprawiają, że szczególnym nabożeństwem cieszy się w Lubieniu św. Hubert - patron myśliwych i leśników. W tym roku święto Patrona poprzedzi odprawiona 4 października w pobliskiej gajówce w Karolinowie Msza św. polowa połączona z poświęceniem fotokopii obrazu św. Huberta oraz figurki Świętego ufundowanej przez myśliwych i leśników. Inicjatorami uroczystości są m.in. członkowie Koła Łowieckiego „Tur” i Janusz Gradomski z Łodzi.
Opuszczając parafię w Lubieniu, na długo pozostawałem pod wrażeniem tutejszego kościoła, atmosfery i wypowiedzianych może trochę z żalem słów Księdza Proboszcza: „Żyje się tutaj bardzo trudno, ale wierzę, że z pomocą Lubieńskiej Pani i zrozumienia parafian wypełnię do końca misję, jaką dał mi Pan, utrzymując chwałę Domu Bożego dla współczesnego i następnych pokoleń”.

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Drohiczyn: ingres bp. Piotra Sawczuka

2019-07-20 09:23

mip, tk / Drohiczyn (KAI)

W sobotę odbędzie się ingres biskupa Piotra Sawczuka do katedry drohiczyńskiej. Nominację dla dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej ogłoszono 17 czerwca.

Episkopat.pl
Bp Piotr Sawczuk

Uroczystość ingresu rozpocznie się o godz. 11.00 w katedrze Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Mszy przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Sawczuk. W liturgii uczestniczyć będą parlamentarzyści, ministrowie i samorządowcy, a także biskupi i duchowni w wielu diecezji.

W mieście spodziewane są duże utrudnienia w ruchu drogowym. - Ulice Kościelna, Jana z Drohiczyna, Farna oraz Plac Kościuszki będą dla zamknięte – informuje kanclerz kurii ks. Zbigniew Rostkowski.

Liturgia transmitowana będzie za pośrednictwem diecezjalnej telewizji internetowej, TVP Białystok oraz Radia Podlasie.

Bp Piotr Sawczuk został mianowany przez papieża Franciszka biskupem drohiczyńskim 17 czerwca br. Zastąpi on biskupa Tadeusza Pikusa, który ze względów zdrowotnych prosił Stolicę Apostolską o zwolnienie z pełnionego urzędu.

Piotr Henryk Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 r. Jego rodzice – Henryk i Zofia - prowadzili własne gospodarstwo rolne w miejscowości Kornica w woj. mazowieckim. Został ochrzczony 25 lutego 1962 r. w kościele parafialnym w Kornicy, a 1 września 1979 r. przyjął sakrament bierzmowania. Szkołę Podstawową ukończył w 1977 r. w Kornicy, a Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej w 1981 r. otrzymując świadectwo dojrzałości.

Zaraz po maturze zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Po sześciu latach studiów filozoficzno-teologicznych, 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał świecenia kapłańskie z rąk bpa dra Jana Mazura. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii Wisznice. W tym czasie na Wydziale Teologicznym KUL napisał pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Czesława Stanisława Bartnika pracę pt. "Komunijność Kościoła wg kardynała Karola Wojtyły" i uzyskał 21 czerwca 1988 r. tytuł magistra teologii.

W 1989 rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego ATK w Warszawie. W 1992 uzyskał tytuł magistra prawa kanonicznego, na podstawie pracy pt. Teoria rozdziału Kościoła od państwa w świetle nauki Soboru Watykańskiego II, napisanej pod kierunkiem o. prof. dra hab. Stanisława Pasternaka. Dnia 27 czerwca 1996 obronił rozprawę doktorską pt. «Communicatio in sacris» w kanonicznym prawie karnym, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jerzego Syryjczyka, uzyskując stopień naukowy doktora prawa kanonicznego.

W diecezji siedleckiej ks. Piotr Sawczuk był notariuszem i sędzią w Sądzie Biskupim; w latach 1996-2003 pełnił urząd notariusza, zaś od 2003 do 2013 r. kanclerza siedleckiej Kurii Diecezjalnej. Od 2009 r. był wikariuszem generalnym diecezji.

Był wykładowcą prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach. Przez cały czas pracy w kurii angażował się w funkcjonowanie różnych agendach kurialnych, szczególnie w pracach II Synodu Diecezji Siedleckiej. Wielokrotnie występował jako delegat biskupów siedleckich w rozwiązywaniu różnych, bieżących spraw administracyjnych i duszpasterskich w diecezji.

23 stycznia 2003 ks. Sawczuk został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Siedleckiej, a 23 stycznia 2009 kanonikiem gremialnym i prałatem scholastykiem tegoż gremium. 20 września 2010 r. Benedykt XVI podniósł go do godności Kapelana Jego Świątobliwości.

19 stycznia 2013 Benedykt XVI mianował ks. Piotra Sawczuka biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej, ze stolicą tytularną w Ottana.

Bp Sawczuk opublikował książkę „Kornica – dzieje pisane krwią i kredą”, poświęconą 100-leciu powstania parafii rodzinnej. Jest także autorem wielu artykułów w „Wiadomościach Diecezjalnych Siedleckich” i tygodniku diecezjalnym „Podlaskie Echo Katolickie”, a także w „Echu Katolickim”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem