Reklama

„Pokochajcie Fatimę!”

Tekst i fot.: Beata Pieczykura
Edycja częstochowska 39/2003


Uroczystości przewodniczył abp Stanisław Nowak

Od maja do października 1917 r. w Fatimie Matka Boża objawiała się trojgu dzieciom, wzywając do modlitwy, szczególnie różańcowej, pokuty i nawrócenia. Orędzie fatimskie, ogłoszone światu na początku XX stulecia jest zakorzenione w Ewangelii, jest źródłem nadziei i miłości dla ludzi, którym przyszło doświadczyć okropności tego wieku. A przyniósł on wojny i konflikty w różnych częściach świata, obozy koncentracyjne i gułagi, walki etniczne i terroryzm, aborcję i eutanazję, nienawiść, cierpienie i śmierć. Tak wygląda świat, gdy człowiek odrzuci Boga. Ale i wtedy, gdy człowiek najbardziej potrzebuje miłosierdzia, Matka nie opuszcza swoich dzieci. Wzywa do przemiany i życia opartego na Dekalogu.

13 września w parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie śpiew Gaude Mater Polonia rozpoczął Mszę św., podczas której abp Stanisław Nowak poświęcił i ukoronował figurę Matki Bożej Fatimskiej. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał Częstochowę jako miasto maryjne, zapatrzone w Jasną Górę, dokąd podążają myśli i serca mieszkańców. To trwanie pod płaszczem Maryi jest źródłem siły, by wraz z Nią stać pod krzyżem Chrystusa.
Abp Stanisław Nowak przybliżył zebranym czas i miejsce orędzia fatimskiego, które jest orędziem nadziei dla ludzkości i jednoczącej się Europy, rozszerzającej się o kraje bloku wschodniego. Nabiera ono szczególnej wymowy po ujawnieniu trzeciej tajemnicy. W Polsce również nie może być przemilczane czy niedostrzegane, ponieważ jest związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II. Człowiek XXI wieku, zagubiony w świecie liberalizmu, osamotniony, żyjący tak jakby Boga nie było, musi do Niego powrócić, paść na kolana przed krzyżem i trwać na modlitwie, a wówczas nastanie pokój. Bóg dotyka serca, prowadzi do innego życia, a życie na tym świecie jest tylko pielgrzymką do nieba, gdzie oczekuje nas miłosierny Bóg. „Na początku trzeciego tysiąclecia, w tej świątyni, na wzgórzu Wojciechowym, wraz ze św. Wojciechem, który był czcicielem Maryi, chcemy przyjąć orędzie z Fatimy i głosić Jej chwałę. Pokochajcie Fatimę!” - wołał Ksiądz Arcybiskup.
Po homilii Arcypasterz dokonał poświęcenia figury i ukoronowania Fatimskiej Pani. Śpiew Bogurodzicy był wyrazem wdzięczności za ten dar. Po Mszy św. na ulice miasta wyruszyła procesja z pochodniami, podczas której odmawiano Różaniec, rozważając tajemnice światła. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Z racji zbliżającego się święta św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski, proboszcz parafii - ks. prał. Stanisław Iłczyk życzył Księdzu Arcybiskupowi wielu łask od Chrystusa Miłosiernego i opieki Matki Bożej.
Figura Matki Bożej, wykonana z drewna oliwkowego, ufundowana przez parafian wraz z Księdzem Proboszczem, sprowadzona została z Fatimy z pomocą o. Mirosława Drozdka, kustosza sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. Obecność Maryi, w nowym wizerunku, stanowi zaproszenie do zerwania z grzechem i żarliwej modlitwy różańcowej, która ma przygotować parafian do aktu zawierzenia 13 maja przyszłego roku.
Ksiądz Proboszcz mówi, iż ta ustawiczna modlitwa zanoszona do Boga za pośrednictwem Maryi, 13. dnia każdego miesiąca, jest wypełnieniem Jej wezwania: „Chcę być lepiej znana i miłowana”. Niech Królowa Polski, teraz w sposób szczególny obecna w życiu świętowojciechowej wspólnoty, pomoże dochować wierności Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi i doprowadzi do wiecznej Światłości.

Reklama

Karmelita o symbolice szkaplerznej szaty

2019-07-16 09:38

rk / Wadowice (KAI)

Na to, że szkaplerz przypomina o chrześcijańskiej i maryjnej tożsamości wierzącego oraz pomaga mu wewnętrznie przyoblekać się w Jezusa Chrystusa – zwrócił uwagę o. dr. hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, karmelita z Wadowic. Konsultor ds. kanonizacyjnych w Kurii Rzymskiej i w kurii metropolitalnej krakowskiej zachęcił, by docenić wartość daru szkaplerza karmelitańskiego i nosić go z należnym szacunkiem. Kościół obchodzi 16 lipca święto Matki Bożej z góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej.

B. Sztajner/Niedziela

Jak zauważył karmelita, wymowa teologiczna i duchowa oraz symbolika szkaplerznej szaty odwołuje się m.in. do Starego Testamentu, w którym ubiór był znakiem opieki Opatrzności oraz mocy udzielonej człowiekowi posłanemu przez Boga. „Specjalna szata Józefa egipskiego była symbolem miłości jego ojca do niego. Płaszcz darowany przez Jonatana Dawidowi był symbolem przyjaźni. Kiedy zaś św. Eliasz został wzięty do nieba, zrzucił swój płaszcz św. Elizeuszowi i w ten sposób duch mistrza przeszedł na ucznia” – wskazał duchowny.

Przypomniał też, że w Nowym Testamencie „nawet frędzle płaszcza Jezusa dotknięte z wiarą przez pobożną kobietę przekazują dobroczynną moc”. - Św. Paweł wielokrotnie przedstawia życie w Chrystusie jako przyoblekanie się w Niego, przyoblekanie się w ucznia Jezusa – zaznaczył zakonnik.

Zdaniem o. Praśkiewicza, habit zakonny, którego szkaplerz jest częścią, w sposób szczególny oznacza naśladowanie Jezusa i jest znakiem konsekracji, na wzór Maryi – „pierwszej i najdoskonalszej uczennicy Jezusa”.

„Jedna część szkaplerza opada na naszą pierś, okrywa nasze serce. Oznacza to, że nasze serca mają bić wespół z sercem Maryi, w rytmie bicia Jej Niepokalanego Serca; że mają one bić dla Chrystusa i dla bliźnich; że te nasze serca mają być otwarte na natchnienia Ducha Świętego, tak, jak było na nie otwartym serce Maryi z Nazaretu” – wyjaśnił karmelita bosy i zauważył, że druga część szkaplerza, opadająca na plecy, oznacza to, że ludzkie „trudy, wysiłki, cierpienia i krzyże musimy łączyć z trudami i cierpieniami Maryi, Tej, która jako Współodkupicielka szła wiernie za Chrystusem od betlejemskiej groty aż po szczyt Golgoty”.

„Tę symbolikę zachowuje także szkaplerz przystosowany do użytku osób świeckich. Są to też dwa kawałki brązowego materiału, takiego samego, z jakiego uszyty jest habit zakonny. Połączone tasiemką opadają one - jak szkaplerz zakonny - na pierś i na plecy” – wytłuamczył.

W opinii karmelity, szkaplerz „przypomina nam o naszej chrześcijańskiej i maryjnej tożsamości, przypomina nam czyimi jesteśmy dziećmi i jaką mamy w Niebie Matkę i Królową”. „Przyoblekając go, przyoblekajmy się w Chrystusa, który – jak głosi psalm – jest Królem chwały i dla którego – dzięki Maryi – otwarły się prastare podwoje, a nadto naśladujmy cnoty Jego Matki, która i dla nas, jako Brama Niebios, pragnie otworzyć niebieskie podwoje” – zachęcił.

W karmelitańskim sanktuarium „na Górce” w Wadowicach, w wielu parafiach pw. Matki Bożej Szkaplerznej i w klasztorach sióstr karmelitanek bosych dobiegły końca nowenny i tridua szkaplerzne.

Wtorkowym uroczystościom odpustowym, z nałożeniem szkaplerza, będzie u wadowickich karmelitów bosych o godz. 18.00 przewodniczył o. Franciszek Czaicki OCD, przeor klasztoru w Munster (USA). W Karmelu w Oświęcimiu, u sióstr karmelitanek bosych, uroczystą Eucharystię ku czci szkaplerznej Madonny odprawi o godz. 17.00 bp Roman Pindel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakopane: marianie zapraszają do zwiedzania kaplicy na Jaszczurówce

2019-07-16 19:06

jg / Zakopane (KAI)

W te wakacje z inicjatywy księży marianów wprowadzono nieodpłatną profesjonalną usługę przewodnicką w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Można także w jej podziemiach zobaczyć wystawę twórców lokalnych pt. "Oto drzewo krzyża".

zakopedia.pl

Inicjatorem oprowadzania bezpłatnego po Kaplicy na Jaszczurówce był proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, marianin ks. Grzegorz Belczak. Z oprowadzania można skorzystać codziennie (z wyjątkiem niedziel) w godzinach 9.30 – 14.30.

- Prelekcja dotyczy również historii Jaszczurówki, parku narodowego, budownictwa regionalnego oraz wybitnych postaci związanych w tym miejscem - podkreśla ks. Belczak.

Jednocześnie w okresie wakacyjnym w podziemiach kaplicy będzie czynna codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 wystawa z pracami lokalnych artystów. Tym razem tematem wiodącym wystawy, organizowanym po raz 32 jest sentencja "Oto drzewo krzyża". Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wśród twórców wystawiających swoje prace jest m.in. Anna Liscar. Artystka od wielu lat wykonuje dla abp. Marka Jędraszewskiego obrazki, które potem hierarcha rozdaje w czasie spotkań z wiernymi.

Wystawa gromadzi obrazy malowane na szkle, które są jednym z rodzajów sztuki ludowej Podhala. Galeria zrzesza wspólnotę kilkunastu artystów nadal tworzących oraz rodzin artystów już zmarłych. Sztuka malowania na szkle, którą oni się trudnią, zorientowana jest przede wszystkim na tematy związane z religią, choć przejawia różnorodność form i stylów.

Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Rozpoczęto ją budować w 1904 r., a poświęcono w 1907 r. Administracyjnie leży w granicach parafii pw. Miłosierdzia Bożego na zakopiańskiej Cyrhli, prowadzonej przez księży marianów. Stanowi bardzo ważny zabytek stylu zakopiańskiego. Jest bardzo chętnie i licznie odwiedzanym miejscem przez turystów.

Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, gdzie posługę duszpasterską sprawują Księża Marianie, a kaplica jest pod ich opieką od 1984 roku. Msze Święte w kaplicy sprawowane są o godzinie 17.00 (dni powszednie), o godzinie 10.00 i 17.00 (niedziele i święta).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem