Reklama

„Pokochajcie Fatimę!”

Tekst i fot.: Beata Pieczykura
Edycja częstochowska 39/2003


Uroczystości przewodniczył abp Stanisław Nowak

Od maja do października 1917 r. w Fatimie Matka Boża objawiała się trojgu dzieciom, wzywając do modlitwy, szczególnie różańcowej, pokuty i nawrócenia. Orędzie fatimskie, ogłoszone światu na początku XX stulecia jest zakorzenione w Ewangelii, jest źródłem nadziei i miłości dla ludzi, którym przyszło doświadczyć okropności tego wieku. A przyniósł on wojny i konflikty w różnych częściach świata, obozy koncentracyjne i gułagi, walki etniczne i terroryzm, aborcję i eutanazję, nienawiść, cierpienie i śmierć. Tak wygląda świat, gdy człowiek odrzuci Boga. Ale i wtedy, gdy człowiek najbardziej potrzebuje miłosierdzia, Matka nie opuszcza swoich dzieci. Wzywa do przemiany i życia opartego na Dekalogu.

13 września w parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie śpiew Gaude Mater Polonia rozpoczął Mszę św., podczas której abp Stanisław Nowak poświęcił i ukoronował figurę Matki Bożej Fatimskiej. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup ukazał Częstochowę jako miasto maryjne, zapatrzone w Jasną Górę, dokąd podążają myśli i serca mieszkańców. To trwanie pod płaszczem Maryi jest źródłem siły, by wraz z Nią stać pod krzyżem Chrystusa.
Abp Stanisław Nowak przybliżył zebranym czas i miejsce orędzia fatimskiego, które jest orędziem nadziei dla ludzkości i jednoczącej się Europy, rozszerzającej się o kraje bloku wschodniego. Nabiera ono szczególnej wymowy po ujawnieniu trzeciej tajemnicy. W Polsce również nie może być przemilczane czy niedostrzegane, ponieważ jest związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II. Człowiek XXI wieku, zagubiony w świecie liberalizmu, osamotniony, żyjący tak jakby Boga nie było, musi do Niego powrócić, paść na kolana przed krzyżem i trwać na modlitwie, a wówczas nastanie pokój. Bóg dotyka serca, prowadzi do innego życia, a życie na tym świecie jest tylko pielgrzymką do nieba, gdzie oczekuje nas miłosierny Bóg. „Na początku trzeciego tysiąclecia, w tej świątyni, na wzgórzu Wojciechowym, wraz ze św. Wojciechem, który był czcicielem Maryi, chcemy przyjąć orędzie z Fatimy i głosić Jej chwałę. Pokochajcie Fatimę!” - wołał Ksiądz Arcybiskup.
Po homilii Arcypasterz dokonał poświęcenia figury i ukoronowania Fatimskiej Pani. Śpiew Bogurodzicy był wyrazem wdzięczności za ten dar. Po Mszy św. na ulice miasta wyruszyła procesja z pochodniami, podczas której odmawiano Różaniec, rozważając tajemnice światła. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego. Z racji zbliżającego się święta św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski, proboszcz parafii - ks. prał. Stanisław Iłczyk życzył Księdzu Arcybiskupowi wielu łask od Chrystusa Miłosiernego i opieki Matki Bożej.
Figura Matki Bożej, wykonana z drewna oliwkowego, ufundowana przez parafian wraz z Księdzem Proboszczem, sprowadzona została z Fatimy z pomocą o. Mirosława Drozdka, kustosza sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. Obecność Maryi, w nowym wizerunku, stanowi zaproszenie do zerwania z grzechem i żarliwej modlitwy różańcowej, która ma przygotować parafian do aktu zawierzenia 13 maja przyszłego roku.
Ksiądz Proboszcz mówi, iż ta ustawiczna modlitwa zanoszona do Boga za pośrednictwem Maryi, 13. dnia każdego miesiąca, jest wypełnieniem Jej wezwania: „Chcę być lepiej znana i miłowana”. Niech Królowa Polski, teraz w sposób szczególny obecna w życiu świętowojciechowej wspólnoty, pomoże dochować wierności Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi i doprowadzi do wiecznej Światłości.

Reklama

Prezes Dzieła Nowego Tysiąclecia: jesteśmy już w Polsce bardzo dobrą marką

2019-10-14 14:43

tk / Warszawa (KAI)

Jestem bardzo zadowolony z przebiegu tegorocznego Dnia Papieskiego – powiedział KAI ks. Dariusz Kowalczyk prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która jest organizatorem wydarzenia. Misją Fundacji jest formacja stypendystów, ich integracja i wyzwalanie wiary we własne siły – podkreśla szef Fundacji dodając, że Dzień Papieski jest bardzo żywa ideą zaś Fundacja dopracowała się w Polsce bardzo dobrej marki.

dzielo.org.pl
Ks. Dariusz Kowalczyk

Duchowny wyraził uznanie wobec wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia, w tym stypendystów Fundacji oraz Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego, w skład którego wchodzi prawie 20 organizacji.

Hasłem XIX Dnia Papieskiego, obchodzonego wczoraj w całej Polsce były słowa "Wstańcie, chodźmy!". Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominano nauczanie św. Jana Pawła II. We wszystkich kościołach i na ulicach miast odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

„Choć słowa Chrystus wypowiada do apostołów na krótko przed męką i śmiercią, to my odczytujemy je jako wezwanie do nadziei, bo każdy musi przejść przez chwile trudne i przez śmierć i w tym doświadczeniu nie jesteśmy sami, bo przeszedł przez to nasz Mistrz a także Jan Paweł II” – mówi ks. Kowalczyk. – Patrząc na takie wzory wiemy, że w tych chwilach będzie dojrzewała nasza wiara” – dodaje.

Zdaniem szefa FDNT tak rozumiane hasło „Wstańcie, chodźmy!” jest nieco podobne do myśli Franciszka, który zachęcał młodzież by „wstała z kanapy” i pokazywała innym radość, głębię i piękno wiary.

Duchowny zwraca uwagę na formacyjny aspekt działalności Fundacji. „Kiedy to, co dla chrześcijanina jest najświętszą wartością, jest wystawione pośmiewisko, wyszydzone, zamienione na antykulturę, czego doświadczaliśmy w Polsce – nie powinniśmy się załamywać bo to jeszcze bardziej hartuje nasz charakter. Nie w walce lecz poprzez przekonanie do Ewangelii tych, którzy z wartości szydzą. To jest prawdziwe zwycięstwo, i o takie zwycięstwo nam chodzi” – podkreśla ks. Kowalczyk.

Nawiązując do programu stypendialnego Fundacji jej prezes przypomniał, że 2 lata temu udało się zwiększyć kwotę stypendium dla uczniów do 400 zł miesięcznie. W tej chwili korzysta z tego programu około tysiąca osób, co daje wraz z kosztami około miliona złotych. Było to możliwe dzięki dobrym zbiórkom przykościelnym ale i wpłatom dokonywanym przez około dziesięć tysięcy okazjonalnych lub stałych darczyńców.

Fundacja chciałaby utrzymać wspieranie dwóch tysięcy podopiecznych ale nie tylko przez stały system stypendialny ale też – w konkretnych, indywidualnych przypadkach – udzielanie dodatkowego wsparcia. Chodzi na przykład o zakup profesjonalnego instrumentu dla wybitnie uzdolnionego stypendysty tak, by mógł rozwijać międzynarodową karierę muzyczną. „Szukamy wtedy sponsorów, darczyńców i sami włączamy się w taki wsparcie” – mówi szef Fundacji. Zapowiada uelastycznienie programu tak, by reagować w zależności od potrzeb.

Ks. Kowalczyk zwraca uwagę na ogromne walor integracyjny Fundacji, zwłaszcza dwutygodniowych, letnich obozów, które są znakomitą okazją do formacji w duchu Jana Pawła II i Franciszka. Młodzież bardzo sobie takie wyjazdy ceni i żyje nimi długo po ich zakończeniu.

Ponadto – wskazuje duchowny – dzięki Fundacji młodzi nabierają przekonania: stać mnie na coś. Bardzo często zdarza się bowiem, że pomimo wielu zdolności i różnych predyspozycji, młodzi ludzie nie mają wiary we własne siły. Po prostu nigdy, nawet w rodzinie, nie nikt usłyszeli słów wsparcia, zachęty, uznania: „jesteś dobrym uczniem”, „jesteś wspaniałym człowiekiem” – mówi ks. Kowalczyk. W dodatku młodzi często myślą, że jeśli sytuacja rodziny była zła, to „na pewno niczego nie osiągnę”. Kiedy natomiast widzą starszych kolegów z Fundacji i byłych już stypendystów i słyszą od nich: jesteś świetny – nagle zaczynają w siebie wierzyć. Aspekt formacyjny, integracyjny i wyzwalanie wiary we własne siły – to jest misja Fundacji – podkreśla duchowny.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Indie: arcybiskup zginął w wypadku samochodowym

2019-10-15 11:26

ts (KAI) / Shillong

Katolicki arcybiskup położonej w południowo-wschodnich Indiach archidiecezji Shillong, Dominic Jala, zginął w wypadku drogowym w USA. Wraz z 68-letnim hierarchą zginął też podróżujący z nim ksiądz. Trzeci duchowny został ranny. Jak poinformowała 14 października azjatycka agencja katolicka Ucanews, do śmiertelnego wypadku doszło już dzień wcześniej. Auto arcybiskupa zderzyło się z ciągnikiem.

youtube.com

- Śmierć bardzo lubianego arcybiskupa jest wielką stratą - oświadczył arcybiskup Guwahati, John Moolachira. Publiczne ubolewanie z powodu tego wypadku wyraził publicznie szef rządu Narendra Modi.

Arcybiskup Jala był salezjaninem, od 1999 arcybiskupem Shillong i od trzech lat pełnił dodatkowo urząd administratora apostolskiego diecezji Nongstoin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem