Reklama

Polska

Abp Michalik: ludzie chcą powiedzieć, że wiara żyje

Ludzie chcą powiedzieć, że nasza wiara żyje – tak tłumaczył fenomen Orszaków Trzech Króli abp Józef Michalik. Metropolita przemyski wziął dziś udział w tym wydarzeniu w Krośnie.

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

Orszak Trzech Króli

Jarosław Futoma

Orszak rozpoczął się od Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II, której przewodniczył abp Józef Michalik. W homilii stwierdził on, że zainteresowanie Orszakami Trzech Króli, które są organizowane w setkach miast i wiosek w całej Polsce, jest ogromne, „wręcz zdumiewające”. - Ludzie wychodzą na zewnątrz, chcą powiedzieć, że nasza wiara, Chrystus, Który żyje w naszych sercach, Ewangelia, która żyje przez nas w świecie, ma coś do powiedzenia. Chcemy być obecni w tym świecie, chcemy porządkować ten świat według Ewangelii Chrystusa, żeby był piękniejszy, lepszy, żeby miłość się liczyła, a nie nienawiść – mówił hierarcha.

Metropolita przemyski uznał, że jako naród nie możemy akceptować nienawiści. Mówił, że przejawia się ona w wojnach na Bliskim Wschodzie, na Ukrainie, ale i w naszym parlamencie. - Chcemy zgody i przykładnej pracy dla dobra innych. Niech nasza obecność i modlitwa będzie wołaniem w dzisiejszym dniu do Pana Boga o pomoc, byśmy wolę Bożą mogli zrealizować – zachęcał. Po Mszy św. uczestnicy Orszaku w barwnym korowodzie, przy śpiewie kolęd i piosenek bożonarodzeniowych, ulicami Krosna udali się na Rynek.

Reklama

Organizatorem krośnieńskiego orszaku było Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła im. ks. Bronisława Markiewicza w Krośnie. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: prezydent Krosna Piotr Przytocki, metropolita przemyski abp Józef Michalik, przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Kazimierz Radzik CSMA.

2016-01-06 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Orszak Trzech Króli we Lwowie.

2020-02-10 15:47

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Lwów

ks.Grzegorz Draus

Parafia św. Jana Pawła II przeprowadziła w niedzielę 9 lutego pierwszy u Lwowie Orszak Trzech Króli. Młodzież z Liceum Plastycznego z Lublina, pod kierownictwem katechety Waldemara Dziaczkowskiego uczyła parafian jak może wyglądać Orszak i pomogła w jego piewszym poprowadzeniu.

Po południowej Mszy uczestnicy w kolorowych koronach, z wielką gwiazdą i misternie wykonanymi feretronami z wyobrażeniem Aniołów, w barwnych jasełkowych strojach przeszli od kaplicy do placu pomiędzy blokami osiedla "Kwitka -1". Tam już czekały całe rodziny mieszkańców wczesniej zaproszonych przez kierownictwo osiedla. Brzmiały dynamiczne kolędy ukraińskie, polskie, hiszpańskie, angielskie, włoskie. Dzieci otrzymały koroby a rodziny publikacje parafialne z propozycjami świętowania Bożego Narodzenia i kolędami.

Była to nie pierwsze spotkanie parafii z mieszkańcami najbliższego do kaplicy osiedla. Sama kolęda ze strony parafii odbywa się na nim zgodnie z najdawniejszą tradycją - kolędnicy przychodzą do każdego domu.

Po Orzaku najmłodsi wykonawcy świętowali w pobliskim McDonaldzie.

CZYTAJ DALEJ

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

2020-02-25 11:12

[ TEMATY ]

film

duchowość

kino

Materiał prasowy

W najbliższy piątek, w zaledwie tydzień po światowej premierze, na ekrany polskich kin wejdzie fabularyzowany dokument zatytułowany „Najświętsze Serce”. To pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym. Wyprodukowany w Hiszpanii obraz odkrywa przed widzem sedno kultu Najświętszego Serca Jezusowego, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

„Najświętsze Serce”, film, który tygodnik "Niedziela" objął swoim patronatem medialnym, opowiada historię pisarki, Lupe Valdes, która poszukuje inspiracji do książki i natrafia na tajemniczą historię sprzed lat. Wyrusza do Francji, miejsca tajemniczych objawień, gdzie w szklanej trumnie spoczywa nietknięte przez czas ciało wizjonerki, św. Małgorzaty Alacoque. 300 lat temu Jezus objawił jej swoje... Serce i przekazał 12 obietnic dla ludzi, którzy będą Je czcić.


Pisarka ulega fascynacji tą historią i podejmuje prywatne śledztwo. W jego trakcie spotyka świętych, papieży, ale i spiskowców, odkrywa cuda, a także zbrodnie. Wraz z bohaterką widz poznaje źródła i historię czci Najświętszego Serca Jezusa - kultu, który jak nic innego naznaczył ostatnie trzy wieki historii Kościoła.

Przebywa drogę od małej francuskiej miejscowości, w której zapłonęła iskra kultu, przez Watykan, gdzie papież poświęca całą ludzkość i świat Najświętszemu Sercu, po Łagiewniki, gdzie Jezus objawił, jak wielką miłością przepełnione jest Jego Serce. Dociera wreszcie do miejsc cudów eucharystycznych. To tam na Hostii zmaterializowały się cząstki Najświętszego Serca.

To pierwszy w historii kina film o Najświętszym Sercu Jezusowym. Do kin trafia w szczególnym okresie. W tym roku przypada 100. rocznica kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100. rocznica zawierzenia losów naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Miało to miejsce 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze w czasie, gdy bolszewicy stali u bram Warszawy. W związku z tym aktem oddania papież Benedykt XV przysłał list, w którym napisał: „Nic stosowniejszego nie mogliście podjąć celem naprawienia zła naszych czasów, jak ulegając zachętom papieskim ojczyznę Waszą poświęcić Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Jego kult święty w narodzie rozszerzać coraz więcej i więcej”. Wcześniej, bo w 1899 roku papież Leon XIII poświęcił Najświętszemu Sercu całą ludzkość.

Do polskich kin film „Najświętsze Serce” wejdzie już w najbliższy piątek, 28 lutego. W zaledwie tydzień po jego światowej premierze. Grany będzie w wybranych kinach: Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, sieci Multikino, sieci Cinema 3D, sieci Helios oraz sieci Cinema - City. Filmowi towarzyszą konspekty katechez oraz materiały homiletyczne.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.rafaelfilm.pl

CZYTAJ DALEJ

Zobacz program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2020-02-28 13:39

Instytut Pamięci Narodowej - oddział we Wrocławiu

1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. We Wrocławiu odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących tym obchodom. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie tego, co będzie działo się w stolicy Dolnego Śląska. Warto przyjść z rodziną, przyjaciółmi oraz znajomymi.

Obchody uroczystości ku czci Niezłomnych rozpoczną się na Cmentarzu Osobowickim w godz. 8:30 – 11:00. W programie przemarsz do Pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego i oficjalna inauguracja obchodów. O g. 12:00 zapraszamy na Eucharystię w Kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety. Po Mszy św. zostaną złożone kwiaty w Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Mniej oficjalne wydarzenia upamiętniające Wyklętych to Bieg "Tropem Wilczym" o godz. 10:00 na Stadionie Olimpijskim. Będzie można przebiec na dystansach: symbolicznym 1963 m oraz 5 i 10 km. Najkrótszy dystans upamiętnia rok zamordowania ostatniego "Wyklętego" - Józefa Franczaka ps. Lalek.

Po południu wszyscy chętni obejrzą pokaz filmowo-muzyczny o godz. 16:00 na pl. Wolności. Wieczorem, o g. 19:00 z Rynku na pl. Wolności ruszy Marsz Pamięci zakończony wyjątkowym koncertem.

To nie koniec wrocławskich obchodów. Dzień później, w poniedziałek 2 marca o godz. 18.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego nr XVII im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Tęczowej 60 we Wrocławiu odbędzie się: „Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W programie historyczne wprowadzenie i wspólne śpiewanie piosenek partyzanckich oraz z okresu Drugiej Konspiracji. Imprezę poprowadzi Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Organizatorem wrocławskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest nieprzerwanie od 2011 r. Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Szczegółowy program

Sobota, 29.02.2020 r.

• Godz. 12:00 - 22:00 Maraton filmowo-dyskusyjny, Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11.

• Godz. 17:00 Porządkowanie kwater ofiar komunizmu. Cmentarz Osobowicki, pola 81a i 120.

Niedziela, 01.03.2020 r.

• Godz. 9:00 Oficjalne uroczystości Państwowe na Cmentarzu Osobowickim przy pomniku ofiar zbrodni komunistycznych.

• Godz. 10:00 Bieg Tropem Wilczym, Stadion Olimpijski.

• Godz. 12:00 Msza Św. w kościele Św. Elżbiety.

• Godz. 19:00 Marsz Pamięci z inscenizacjami i występami muzycznymi, Rynek pl. Gołębi.

Poniedziałek, 02.03.2020 r.

• Godz. 18:00 „Wieczór Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, XVII LO we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję