Reklama

Niedziela Legnicka

Orszaki Trzech Króli w diecezji legnickiej

Orszak Trzech Króli w Legnicy, zorganizowany został przez Diecezjalne Centrum Edukacyjne i Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, we współpracy z niektórymi parafiami legnickimi, już po raz piąty. Zgromadził około 2 tys. uczestników.

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Ks. Waldemar Wesołowski

Patronat Honorowy w bieżącym roku objęli Biskup Legnicki oraz Prezydent Miasta. Podstawową ideą pochodu było radosne świętowanie we wspólnocie, zjawienia się Boga na ziemi w Tajemnicy Wcielenia, ale także integracja mieszkańców Legnicy wokół podstawowych wartości społecznych, które wpisują się w chrześcijańską kulturę i w bogatą historię Legnicy.

Zobacz zdjęcia: Orszak Trzech Króli - Legnica

Organizatorom, zależało także na tym, aby przypomnieć, jaką rolę odgrywa w budowaniu więzi rodzinnej i społecznej świąteczny wypoczynek, który każe popatrzeć na życie osobiste, rodzinne i społeczne, z perspektywy miłości Boga i bliźniego. Nie zabrakło także akcentów promocji Światowych Dni Młodzieży. Wyrazem powyższych idei, były m.in. flagi niesione przez Trzech Mędrców, w role których wcielili się legniccy wolontariusze ŚDM. Jedna z nich była w barwach narodowych, symbolizująca wiarę i trwanie przy wartościach chrześcijańskich od 1050. lat. Druga z nich, była flagą Światowych Dni Młodzieży, a trzecią flaga w barwach Legnicy.

Reklama

W Orszaku uczestniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, przełożeni i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, orszaki parafialne (z parafii św. Jacka, św. Judy Tadeusza i św. Rodziny) oraz licznie przybyłe rodziny i wierni z innych legnickich parafii.

Po Mszy św. o godz. 13.00 w legnickiej Katedrze, Orszak przeszedł ulicami miasta zatrzymując się przy 4 stacjach, przy których inscenizacje, z pomocą katechetów, przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Legnicy, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, młodzież z parafii katedralnej i Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży Diecezji Legnickiej.

Orszak Trzech Króli zakończył się wspólną modlitwą oraz śpiewem kolęd w kościele św. Jana Chrzciciela, w którym duszpasterzami są o. Franciszkanie. Kolędowanie poprowadziła schola parafii franciszkańskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej Sursum Corda.

Reklama

- Dobrze, że w dzisiejsze Święto, przez to wyjście na ulice, jesteśmy takim objawieniem, bo objawienie, to jest wyjście na jaw. Kiedyś było to trudne, dziś, zewnętrznych trudności nie ma żadnych, jeśli zaś są, to są to trudności natury wewnętrznej. Dziękuję wszystkim, że jesteśmy i to, co zewnętrznie zamanifestowaliśmy, przez przejście ulicami naszego miasta, niech się też przekłada na naszą codzienną prawość i jawność życia w Świetle. Bądźmy ludźmi światłości, żyjącymi na jawności, żyjącymi w Świetle Jezusa Chrystusa - mówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski na zakończenie wydarzenia. Słowa podziękowania wypowiedział też pod adresem głównego organizatora, ks. prof. Bogusława Drożdża.

Na zakończenie, biskup legnicki udzielił wszystkim, swego pasterskiego błogosławieństwa.

Warto dodać, że Orszaki Trzech Króli przeszły w ponad 20 miejscowościach diecezji legnickiej. W Zgorzelcu Orszak miał charakter międzynarodowy. Zorganizowany był z udziałem strony niemieckiej z Goerlitz.

Natomiast w Chojnowie uroczystość Objawienia Pańskiego miał szczególny wymiar. Do kościoła pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie wkroczył orszak złożony z uczniów, którzy przynieśli dary i złożyli je przed stajenką betlejemską. A wszystko w ramach akcji pomocy dla potrzebujących mieszkańców Mościsk na Ukrainie.

Po zakończeniu akcji, dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych zapakują prezenty w kartonowe pudła. W połowie lutego konwój z darami ruszy na Ukrainę. Pluszaki, książki, przybory szkolne oraz słodycze otrzymają dzieci z Mościsk, niewielkiego miasteczka leżącego zaledwie 12 km od polskiej granicy. W poprzednich latach dary z Chojnowa trafiły do dzieci na Białorusi.

2016-01-06 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orszaki Trzech Króli: 1,3 mln uczestników w 900 miejscowościach

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Beata Pieczykura

Rekordowa liczba ok. 1,3 mln osób uczestniczyła w tym roku w Orszakach Trzech Króli w 872 miejscowościach w Polsce. Liczący ok. 90 tys. uczestników Stołeczny Orszak z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego poprowadził kard. Kazimierz Nycz, a na trasie dołączył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Orszaki Trzech Króli, największe uliczne jasełka na świecie przeszły w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Towarzyszyło im dziękczynienie za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, m.in. za Cud nad Wisłą oraz za zbliżającą się beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Orszaki przeszły też w 18 miejscowościach zagranicą. Wszystkich uczestników pozdrowił papież Franciszek.

Jak poinformowała dziennikarzy Jolanta Stachacz, rzecznik prasowy Orszaku Trzech Króli tegoroczna frekwencja – ok. 1,3 mln. uczestników w prawie 900 miejscowościach Polsce – była rekordowa. W ubiegłym roku Orszaki zgromadziły 1,2 mln. uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kaliska: zmiany kapłanów

2021-06-09 09:57

[ TEMATY ]

ksiądz

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.kalisz.pl

Biskup Damian Bryl wręczył duszpasterzom następujące dekrety, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych.

Dekrety ogłoszone 8 czerwca br.:

CZYTAJ DALEJ

Aby ewangelizować świat potrzebujemy odnowionego Kościoła - konferencja o misjach

2021-06-22 17:53

[ TEMATY ]

misje

ewangelizacja

papież Franciszek

Joanna Mackieło

Podczas zajęć szkolnych z dziećmi na Filipinach

Podczas zajęć szkolnych z dziećmi na Filipinach

Aby ewangelizować świat potrzebujemy odnowionego Kościoła, który się wciąż nawraca – podkreślł o. dr Ryszard Szmydki OMI podczas Podczas sympozjum „Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego”, które odbywa się na UKSW.

W popołudniowej sesji głos zabrał m.in. metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC, który omówił „Modele i areopagi misji dzisiaj według św. Jana Pawła II i Benedykta XVI”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję