Reklama

Niedziela Legnicka

Orszaki Trzech Króli w diecezji legnickiej

Orszak Trzech Króli w Legnicy, zorganizowany został przez Diecezjalne Centrum Edukacyjne i Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, we współpracy z niektórymi parafiami legnickimi, już po raz piąty. Zgromadził około 2 tys. uczestników.

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Ks. Waldemar Wesołowski

Patronat Honorowy w bieżącym roku objęli Biskup Legnicki oraz Prezydent Miasta. Podstawową ideą pochodu było radosne świętowanie we wspólnocie, zjawienia się Boga na ziemi w Tajemnicy Wcielenia, ale także integracja mieszkańców Legnicy wokół podstawowych wartości społecznych, które wpisują się w chrześcijańską kulturę i w bogatą historię Legnicy.

Organizatorom, zależało także na tym, aby przypomnieć, jaką rolę odgrywa w budowaniu więzi rodzinnej i społecznej świąteczny wypoczynek, który każe popatrzeć na życie osobiste, rodzinne i społeczne, z perspektywy miłości Boga i bliźniego. Nie zabrakło także akcentów promocji Światowych Dni Młodzieży. Wyrazem powyższych idei, były m.in. flagi niesione przez Trzech Mędrców, w role których wcielili się legniccy wolontariusze ŚDM. Jedna z nich była w barwach narodowych, symbolizująca wiarę i trwanie przy wartościach chrześcijańskich od 1050. lat. Druga z nich, była flagą Światowych Dni Młodzieży, a trzecią flaga w barwach Legnicy.

W Orszaku uczestniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, przełożeni i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, orszaki parafialne (z parafii św. Jacka, św. Judy Tadeusza i św. Rodziny) oraz licznie przybyłe rodziny i wierni z innych legnickich parafii.

Po Mszy św. o godz. 13.00 w legnickiej Katedrze, Orszak przeszedł ulicami miasta zatrzymując się przy 4 stacjach, przy których inscenizacje, z pomocą katechetów, przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Legnicy, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, młodzież z parafii katedralnej i Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży Diecezji Legnickiej.

Orszak Trzech Króli zakończył się wspólną modlitwą oraz śpiewem kolęd w kościele św. Jana Chrzciciela, w którym duszpasterzami są o. Franciszkanie. Kolędowanie poprowadziła schola parafii franciszkańskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej Sursum Corda.

Reklama

- Dobrze, że w dzisiejsze Święto, przez to wyjście na ulice, jesteśmy takim objawieniem, bo objawienie, to jest wyjście na jaw. Kiedyś było to trudne, dziś, zewnętrznych trudności nie ma żadnych, jeśli zaś są, to są to trudności natury wewnętrznej. Dziękuję wszystkim, że jesteśmy i to, co zewnętrznie zamanifestowaliśmy, przez przejście ulicami naszego miasta, niech się też przekłada na naszą codzienną prawość i jawność życia w Świetle. Bądźmy ludźmi światłości, żyjącymi na jawności, żyjącymi w Świetle Jezusa Chrystusa - mówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski na zakończenie wydarzenia. Słowa podziękowania wypowiedział też pod adresem głównego organizatora, ks. prof. Bogusława Drożdża.

Na zakończenie, biskup legnicki udzielił wszystkim, swego pasterskiego błogosławieństwa.

Warto dodać, że Orszaki Trzech Króli przeszły w ponad 20 miejscowościach diecezji legnickiej. W Zgorzelcu Orszak miał charakter międzynarodowy. Zorganizowany był z udziałem strony niemieckiej z Goerlitz.

Natomiast w Chojnowie uroczystość Objawienia Pańskiego miał szczególny wymiar. Do kościoła pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie wkroczył orszak złożony z uczniów, którzy przynieśli dary i złożyli je przed stajenką betlejemską. A wszystko w ramach akcji pomocy dla potrzebujących mieszkańców Mościsk na Ukrainie.

Po zakończeniu akcji, dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych zapakują prezenty w kartonowe pudła. W połowie lutego konwój z darami ruszy na Ukrainę. Pluszaki, książki, przybory szkolne oraz słodycze otrzymają dzieci z Mościsk, niewielkiego miasteczka leżącego zaledwie 12 km od polskiej granicy. W poprzednich latach dary z Chojnowa trafiły do dzieci na Białorusi.

2016-01-06 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzej Królowie zawitali do Pabianic

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Danuta Tomza

Tradycja organizowania przybycia Mędrców ze Wschodu do pabianickiej stajenki trwa od 2010 r. Jednak tegoroczny Orszak Trzech Króli w sołectwie Pabianice został zorganizowany po raz pierwszy, we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli współorganizującej orszaki w całej Polsce.

Do pabianickiej stajenki Orszak poprowadziła kapela „Blachowianie”. Przed kaplicą Matki Kościoła uczestników Orszaku przywitał ks. Łukasz Stępień, wikariusz ze złotopotockiej parafii. Podczas Mszy świętej Królowie przynieśli do ołtarza dary: mirrę, kadzidło i złoto, które zostały poświęcone przez księdza Łukasza celebransa świątecznej uroczystości. Po Mszy św. odbyło wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję