Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: uroczystość Objawienia Pańskiego i Orszak Trzech Króli

Tak jak w ponad 400 miastach w Polsce, tak i ulicami Łodzi przeszedł Orszak Trzech Króli. Mszy świętej z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego w kościele Matki Boskiej Fatimskiej przewodniczył ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

Łódź

Orszak Trzech Króli

PB

Znakiem rozpoznawczym orszaku w całej Polsce są symboliczne korony na głowach uczestników

Znakiem rozpoznawczym orszaku w całej Polsce są symboliczne korony na głowach uczestników

Metropolita łódzki przypomniał historię tego święta. „Trudno dziś nie wspomnieć o roku 1960 i uchwale ówczesnego sejmu PRL, który doszedł do przekonania, że władza komunistyczna już na tyle okrzepła w naszej Ojczyźnie, że doszedł do wniosku, że to święto powinno być zlikwidowane. Nie powinno już być, jak dotychczas było, dniem wolnym od pracy. W ślad za tym poszły kolejne działania administracyjne ówczesnych władz, które miały na celu walkę z Kościołem w naszej Ojczyźnie.

Wiemy także, że świat zachodni, zwłaszcza w ostatnich latach, robi wszystko, aby w tej warstwie zewnętrznej, nie przypominać, z czym święta Bożego Narodzenia mają się kojarzyć”- mówił łódzki Pasterz. Ksiądz arcybiskup podkreślał również jak ważne jest, aby w naszej świadomości zawsze świętom towarzyszył Bóg, żebyśmy wiedzieli co świętujemy, żebyśmy nie dali sobie wyprzeć z pamięci tego, w co wierzymy. „Dokładnie tuż przed rokiem 2000, w grudniu 1999 roku, byłem w Paryżu i prowadziłem rekolekcje dla Polaków, dla Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Byłem zdumiony jedną rzeczą. Ówczesny kardynał Paryża, arcybiskup Jean-Marie Lustiger nakazał, aby przed kościołami, wystawiono wielkie żłóbki Pana Jezusa, by świat dowiedział się, o co właściwie chodzi w tym roku 2000. Bo w przekazach medialnych, miał to być jakiś niezwykły, tajemniczy w gruncie rzeczy, pozbawiony prawdy historycznej, rok 2000. A przecież tu chodziło o prawdę o Bożym Narodzeniu.

Reklama

Sami dobrze wiemy, jak jeszcze do niedawna w Polsce wysyłano różnego rodzaju kartki świąteczne, zwłaszcza z instytucji państwowych, w których mówiło się o świętach zimy, ale broń Panie Boże, żeby się pojawiło Boże Narodzenie. To się na szczęście, przynajmniej u nas, zmienia.” Metropolita łódzki mówił również o tym jakie obecnie są zagrożenia dla wiary i prawdziwego świętowania okresu Bożego Narodzenia. „Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj, właśnie dzisiaj, w Madrycie burmistrz tego miasta reprezentujący lewackie ideologie, nakazała najpierw zupełnie usunąć żłóbek Pana Jezusa sprzed ratusza, choć tradycyjnie tam się znajdował. Ponieważ sprzeciw ludzi tam mieszkających był duży, zgodziła się ostatecznie, aby ten żłóbek tam był, ale siedmiokrotnie pomniejszony, prawie do czysto symbolicznych wymiarów. A orszak trzech króli, który tam dzisiaj, ulicami Madrytu miał przejść przez miasto, zgodnie z ideologią gender, miał być reprezentowany przez kobiety, ubrane w stroje króli. Taki świat, takie dążenia!” Ksiądz arcybiskup wyraził radość, że tak wielu ludzi chce prawdziwie świętować pamiętając o tym, co najważniejsze - o Bogu, który objawił się w Jezusie Chrystusie Panu naszym. „A ja, patrzę na was, drodzy siostry i bracia i na większości waszych głów widzę korony, które symbolizują, właśnie tę radosną i pełną ufności postawę owych mędrców ze wschodu, którzy usłyszeli, że jest Zbawiciel świata, którzy przejęli się tą cudowną prawdą o Nim zawartą w Ewangelii, którzy chcą żyć nakazami miłości Boga i bliźniego, którzy chcą oddać Mu pokłon.

Jakże nie cieszyć się, moi drodzy, tą właśnie postawą, która od kilku lat rozlała się na całą naszą Ojczyznę, dzięki osobie pana prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Swoista iskierka wiary, nadziei i miłości, która wyszła właśnie stąd, by objąć cały kraj, by, jak podają środki społecznego przekazu, przez 400 większych i mniejszych miast naszej Ojczyzny, takie orszaki szły wśród radości, że możemy budować nasze życie na Ewangelii, na radości, na wartościach rodzinnych” - zakończył abp Jędraszewski.

Święto Trzech Króli to Święto Objawienia Pańskiego. Jego historia sięga trzeciego wieku. To, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijan. Przypomina, że narodzony Jezus Chrystus objawił się nie tylko narodowi wybranemu, ale wszystkim ludziom wszystkich stanów i kontynentów. Mędrcy mieli przynieść Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. Trzech Króli kończy okres Bożego Narodzenia. W Polsce z kalendarza świąt państwowych Trzech Króli wykreślił w 1960 roku Władysław Gomułka. Po raz pierwszy po długoletniej przerwie było dniem wolnym od pracy 6 stycznia 2011 roku. To w Łodzi rozpoczął swoją działalność komitet na rzecz powrotu Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Tradycyjnie już ulicami Łodzi przechodzi barwny Orszak na czele którego jadą trzej mędrcy. Towarzyszą im licznie zgromadzeni Łodzianie.

2016-01-06 19:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: organizacje prorodzinne przeciwko akcji „Tęczowy Piątek”

[ TEMATY ]

Łódź

LGBT

torbakhopper/ Foter CC-BY ND

O przeprowadzenie działań zapobiegających destruktywnej propagandzie LGBT zaapelowali w piśmie do wojewody łódzkiego przedstawiciele tamtejszych organizacji prorodzinnych. Odnieśli się w ten sposób do zapowiadanej na 28 października w łódzkich szkołach akcji „Tęczowy Piątek”.

„Akcja ta ma na celu promocję w szkołach postaw i zachowań LGBT, prowadzących de facto do dekonstrukcji rodziny i dyskredytacji małżeństwa, a także zaburzających procesy identyfikacji płciowej dzieci i młodzieży w fazie dojrzewania. Wskazujemy na ten problem, znając zaangażowanie środowisk związanych z LGBT nie tylko w Łodzi, ale i w całym województwie” - przestrzegają sygnatariusze listu.

CZYTAJ DALEJ

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Liban: rok po eksplozji w Bejrucie kryzys wciąż się pogłębia

2021-07-30 15:59

[ TEMATY ]

Liban

wybuch

kryzys

Vatican News

Mija rok od eksplozji w bejruckim porcie. W Libanie panuje kryzys gospodarczy i polityczny, od ponad 10 miesięcy nie udało się utworzyć rządu. Najnowsze dane ujawniają, że Kraj Cedrów znajduje się na krawędzi głodu – 77 proc. rodzin nie ma wystarczającej ilości jedzenia. Ceny żywności gwałtownie rosną, a inflacja przekroczyła już 40 proc. Wzrosła też liczba zakażeń koronawirusem.

Kryzys dotknął także edukację. 80 proc. szkół katolickich grozi zamknięcie. Zapewniają one wykształcenie około dwóm trzecim libańskich uczniów korzystających z prywatnych placówek edukacyjnych. Nieopłacone czesne w katolickich szkołach wynosi już ponad 32 mln dolarów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję