Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: uroczystość Objawienia Pańskiego i Orszak Trzech Króli

Tak jak w ponad 400 miastach w Polsce, tak i ulicami Łodzi przeszedł Orszak Trzech Króli. Mszy świętej z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego w kościele Matki Boskiej Fatimskiej przewodniczył ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski.

[ TEMATY ]

Łódź

Orszak Trzech Króli

PB

Znakiem rozpoznawczym orszaku w całej Polsce są symboliczne korony na głowach uczestników

Znakiem rozpoznawczym orszaku w całej Polsce są symboliczne korony na głowach uczestników

Metropolita łódzki przypomniał historię tego święta. „Trudno dziś nie wspomnieć o roku 1960 i uchwale ówczesnego sejmu PRL, który doszedł do przekonania, że władza komunistyczna już na tyle okrzepła w naszej Ojczyźnie, że doszedł do wniosku, że to święto powinno być zlikwidowane. Nie powinno już być, jak dotychczas było, dniem wolnym od pracy. W ślad za tym poszły kolejne działania administracyjne ówczesnych władz, które miały na celu walkę z Kościołem w naszej Ojczyźnie.

Wiemy także, że świat zachodni, zwłaszcza w ostatnich latach, robi wszystko, aby w tej warstwie zewnętrznej, nie przypominać, z czym święta Bożego Narodzenia mają się kojarzyć”- mówił łódzki Pasterz. Ksiądz arcybiskup podkreślał również jak ważne jest, aby w naszej świadomości zawsze świętom towarzyszył Bóg, żebyśmy wiedzieli co świętujemy, żebyśmy nie dali sobie wyprzeć z pamięci tego, w co wierzymy. „Dokładnie tuż przed rokiem 2000, w grudniu 1999 roku, byłem w Paryżu i prowadziłem rekolekcje dla Polaków, dla Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Byłem zdumiony jedną rzeczą. Ówczesny kardynał Paryża, arcybiskup Jean-Marie Lustiger nakazał, aby przed kościołami, wystawiono wielkie żłóbki Pana Jezusa, by świat dowiedział się, o co właściwie chodzi w tym roku 2000. Bo w przekazach medialnych, miał to być jakiś niezwykły, tajemniczy w gruncie rzeczy, pozbawiony prawdy historycznej, rok 2000. A przecież tu chodziło o prawdę o Bożym Narodzeniu.

Sami dobrze wiemy, jak jeszcze do niedawna w Polsce wysyłano różnego rodzaju kartki świąteczne, zwłaszcza z instytucji państwowych, w których mówiło się o świętach zimy, ale broń Panie Boże, żeby się pojawiło Boże Narodzenie. To się na szczęście, przynajmniej u nas, zmienia.” Metropolita łódzki mówił również o tym jakie obecnie są zagrożenia dla wiary i prawdziwego świętowania okresu Bożego Narodzenia. „Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj, właśnie dzisiaj, w Madrycie burmistrz tego miasta reprezentujący lewackie ideologie, nakazała najpierw zupełnie usunąć żłóbek Pana Jezusa sprzed ratusza, choć tradycyjnie tam się znajdował. Ponieważ sprzeciw ludzi tam mieszkających był duży, zgodziła się ostatecznie, aby ten żłóbek tam był, ale siedmiokrotnie pomniejszony, prawie do czysto symbolicznych wymiarów. A orszak trzech króli, który tam dzisiaj, ulicami Madrytu miał przejść przez miasto, zgodnie z ideologią gender, miał być reprezentowany przez kobiety, ubrane w stroje króli. Taki świat, takie dążenia!” Ksiądz arcybiskup wyraził radość, że tak wielu ludzi chce prawdziwie świętować pamiętając o tym, co najważniejsze - o Bogu, który objawił się w Jezusie Chrystusie Panu naszym. „A ja, patrzę na was, drodzy siostry i bracia i na większości waszych głów widzę korony, które symbolizują, właśnie tę radosną i pełną ufności postawę owych mędrców ze wschodu, którzy usłyszeli, że jest Zbawiciel świata, którzy przejęli się tą cudowną prawdą o Nim zawartą w Ewangelii, którzy chcą żyć nakazami miłości Boga i bliźniego, którzy chcą oddać Mu pokłon.

Reklama

Jakże nie cieszyć się, moi drodzy, tą właśnie postawą, która od kilku lat rozlała się na całą naszą Ojczyznę, dzięki osobie pana prezydenta Jerzego Kropiwnickiego. Swoista iskierka wiary, nadziei i miłości, która wyszła właśnie stąd, by objąć cały kraj, by, jak podają środki społecznego przekazu, przez 400 większych i mniejszych miast naszej Ojczyzny, takie orszaki szły wśród radości, że możemy budować nasze życie na Ewangelii, na radości, na wartościach rodzinnych” - zakończył abp Jędraszewski.

Święto Trzech Króli to Święto Objawienia Pańskiego. Jego historia sięga trzeciego wieku. To, obok Wielkanocy, najstarsze święto chrześcijan. Przypomina, że narodzony Jezus Chrystus objawił się nie tylko narodowi wybranemu, ale wszystkim ludziom wszystkich stanów i kontynentów. Mędrcy mieli przynieść Dzieciątku złoto, kadzidło i mirrę. Trzech Króli kończy okres Bożego Narodzenia. W Polsce z kalendarza świąt państwowych Trzech Króli wykreślił w 1960 roku Władysław Gomułka. Po raz pierwszy po długoletniej przerwie było dniem wolnym od pracy 6 stycznia 2011 roku. To w Łodzi rozpoczął swoją działalność komitet na rzecz powrotu Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Tradycyjnie już ulicami Łodzi przechodzi barwny Orszak na czele którego jadą trzej mędrcy. Towarzyszą im licznie zgromadzeni Łodzianie.

2016-01-06 19:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasełka, które opanowały Polskę

Orszak Trzech Króli zaczynał skromnie na ulicach warszawskiej Starówki. Po 7 latach gromadzi setki tysięcy osób w ponad 400 miastach. Na czym polega jego fenomen?

Historię ulicznych jasełek w Polsce można porównać do czasów pierwszych chrześcijan, kiedy to wspólnoty pierwotnego Kościoła rozrastały się na kolejne miasta Imperium Rzymskiego. Jednak dynamika popularności Orszaku Trzech Króli mogłaby zaskoczyć nawet naszych braci chrześcijan sprzed 2000 lat.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję