Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: po spotkaniu z Chrystusem wracamy inną drogą

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Archiwum diecezji świdnickiej

W 15 miejscowościach diecezji świdnickiej, miały miejsce w uroczystość Objawienia Pańskiego Orszaki Trzech Króli. Była to rekordowa liczba, gdyż w 6 miejscowości po raz pierwszy zorganizowano to wydarzenie. W stolicy diecezji przed rozpoczęciem Orszaku w katedrze świdnickiej bp Ignacy Dec przewodniczył uroczystej Eucharystii.

W homilii hierarcha tłumaczył, jakie jest przesłanie trzech Mędrców oraz czego nas uczą ci, którzy oddali pokłon Synowi Bożemu. „Mędrcy ze Wschodu są dla nas przykładem wytrwałego poszukiwania Jezusa. Pokonali wszystkie trudności, aby dotrzeć do celu. Nawet podstępny Herod nie zbił ich z tropu” – mówił bp Dec, dodając: „W Roku Miłosierdzia chcemy sami trwać przy Chrystusie, pogłębiać z Nim wewnętrzną więź. Chcemy także innym pomagać odnajdywać drogę do Jezusa, tym, którzy utracili wiarę, którzy dali się oszukać dzisiejszym oszustom i odwieść od Chrystusa”.

Zdaniem biskupa świdnickiego Mędrcy są także dla każdego przykładem oddawania Bogu chwały. „Mędrcy nie tylko deklarowali, gdy byli w drodze, że przybywają, by oddać Bogu chwałę. Faktycznie to uczynili. Znalezionemu Bogu każdy chrześcijanin winien składać pokłon, oddawać chwałę. Trzeba mieć do tego nieco pokory. Oddawanie Bogu chwały to nasze ważne zadanie. Nie możemy się tego lękać, gdyż leży w tym nasza wielkość, a nie małość, jak nam wmawiają wrogowie Kościoła” – podkreślał bp Dec.

Ostatnim przesłaniem, jakie zauważamy u Mędrców według biskupa świdnickiego to, że od Chrystusa wracamy inną drogą. „Spotkanie z Synem Bożym winno nas zawsze przemienić. Nie wolno nam po spotkaniu z Nim wchodzić na te same drogi grzechu” – powiedział celebrans.

Na zakończenie bp Ignacy Dec zachęcił wszystkich zebranych, aby nabrali nowej mocy do wyznawania wiara oraz bycia gwiazdą betlejemską dla drugich. „Niech nasze dzisiejsze spotkanie z Jezusem przemieni nas w lepszych ludzi, niech nas prowadzi na drogi poszukiwania i wielbienia Pana Boga” – zakończył biskup świdnicki.

Reklama

Podczas trwającego przemarszu, oprócz śpiewu kolęd, uczestnicy mogli zobaczyć inscenizacje, które były przygotowane przez poszczególne grupy działające przy parafiach, a które nawiązywały do wydarzeń z opisu Ewangelii wg. św. Mateusza. Barwne korowody kończyły się hołdem złożony Bożemu Dziecięciu, wspólnym kolędowaniem oraz błogosławieństwem kapłanów.

„To wielkie dla nas, osób wierzących święto, kolorowe wydarzenie. Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Orszaku Trzech Króli, by w ten aktywny sposób uczyć dzieci wiary, a tym samym przeżyć wspólnie z innymi coś szczególnego” – powiedziała Bożena z Bielawy, która uczestniczyła w orszaku z mężem i trójką dzieci. „W tamtym roku było to dla nas wyjątkowe uczczenie uroczystości Trzech Króli. Stąd nie mogło nas zabraknąć także dzisiaj – aby wspólnie ucieszyć się z narodzenia Chrystusa, a tym samym świętować 9 już rocznicę naszego ślubu” – przyznał Piotr, który na orszak w Dzierżoniowie przybył z żoną i dwójką dzieci.

W diecezji świdnickiej podobne Orszaki Trzech Króli po raz kolejny odbyły się m.in. w Wałbrzychu, Świebodzicach, Dzierżoniowie, Ząbkowicach Śląskich, Bardzie, Kudowie Zdroju, Dobromierzu, Nowej Rudzie. Natomiast po raz pierwszy wydarzenia te miały miejsce w Piławie Górnej, Bielawie, Głuszycy, Złotym Stoku, Lądku Zdroju oraz Strzegomiu.

2016-01-07 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież pozdrowił uczestników Orszaku Trzech Króli w Warszawie

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek pozdrowił uczestników Orszaku Trzech Króli w Warszawie. Ojciec Święty mówił o tym po południowej modlitwie „Anioł Pański” na Placu św. Piotra w Watykanie.

- Obejmuję moim błogosławieństwem uczestników wielkiego Orszaku Trzech Króli, który odbywa się w Warszawie z udziałem tak wielu rodzin i tak wielu dzieci - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję