Reklama

Pięknieje historyczna Kalwaria na Karczówkę

A. D.
Edycja kielecka 39/2003

Z entuzjazmem i wprawą, zdobytą podczas 5-letniej rekonstrukcji historycznej drogi krzyżowej na Karczówce, montowano płaskorzeźbę XIV stacji, w kapliczce usytuowanej tuż pod klasztorem, na skraju polany widokowej.

- Scena przedstawia złożenie Pana Jezusa do grobu. Czy nie jest to bodaj najbardziej wymowna scena Męki Pańskiej - mówi Bogdan Klikowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Karczówki. - Tak się złożyło, że montujemy ją właśnie we wrześniu, nacechowanym bolesnym wspomnieniem września 1939 r. Dla mnie jest to czytelna przenośnia...
W kapliczce został także wmurowany kamień z Grobu Bożego w Jerozolimie.
Dzięki inicjatywie i staraniom Towarzystwa Przyjaciół Karczówki, prace nad historyczną drogą krzyżową prowadzącą ze wzgórza katedralnego do kościoła pw. św. Karola Boromeusza na Karczówce zbliżają się ku końcowi. Brakuje pięciu stacji. Być może jeszcze w tym roku uda się zakończyć jedną z nich. Odnowione kapliczki, dawniej zwane „świadkami”, wypiękniały, wydają się stać tutaj od zawsze.
Pierwsza wzmianka o miejskiej drodze krzyżowej pochodzi z 1645 r. Odnajdujemy ją w Inwentarzu, gdzie czytamy m. in.: „W pobliżu stajen biskupich stała «Boża Męka Antiquitus» zmurowana”. Stajnie mieściły się w okolicach obecnych budynków powięziennych, na południe od ul. Zamkowej. Fundacja tej Kalwarii jest zapewne związana z dziękczynieniem za ocalenie miasta od zarazy. Mogła ona powstać w związku z przeniesieniem w uroczystej procesji relikwii św. Karola Boromeusza z kieleckiej kolegiaty na Karczówkę w 1628 r. Według innej hipotezy, fundacja drogi krzyżowej nastąpiła dopiero w 1631 r., po osiedleniu się na wzgórzu ojców bernardynów.
Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Kielc odprawiali nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uniknięcia zarazy.
Trudno odtworzyć całą historię tej kieleckiej Kalwarii, gdyż wiele zapisanych faktów zaginęło (istnieje jedynie archiwalna mapa austriackiego geodety z XVII w.). Obecna ulica Karczówkowska i położenie parkowego stawu miały zupełnie inny charakter niż obecnie. Droga była nieutwardzona, nie było linii kolejowej, a staw sięgał bliżej dzisiejszego ronda. Stan urokliwych kapliczek - „świadków” pogarszał się z każdym rokiem, szczególnie w latach PRL-u. Ale już od 1998 r. ponownie ulicami Kielc przechodzi Droga Krzyżowa. Wskrzeszenie kapliczek, jak i tradycyjnego nabożeństwa ulicami miasta, zawdzięczamy inicjatywnie i pracy wielu ludzi, głównie z Towarzystwa Przyjaciół Karczówki. Pierwsza Droga Krzyżowa ulicami Kielc, po tak długiej przerwie, ruszyła dokładnie w 20-lecie Papieskiego Pontyfikatu. Od tego czasu kielczanie przechodzą nią w trzeci piątek każdego miesiąca. Zanim zostały zrekonstruowane kapliczki, uzupełnione cyfry i płaskorzeźby, ludzie już umieszczali w nich obrazy i figurki, zapalali lampki, stawiali bukiety kwiatów. I droga krzyżowa zaczęła żyć własnym, jak się okazuje, potrzebnym życiem.
Prace przy kapliczkach posuwały się naprzód nie tylko dzięki determinacji entuzjastów z TPD, ale i sprawdzonej ekipie. Autorem montowanej w ten wrześniowy, deszczowy poranek płaskorzeźby jest Józef Piekoszewski z Pińczowa, od 40 lat pracujący w kamieniu i prowadzący firmę o starych, kamieniarskich tradycjach. Krzątający się przy montażu panowie: Józef, Marek, Daniel, Henryk i Julian, to stała i niezawodna brygada. Dzięki takim ludziom marzenia się urzeczywistniają, choć przecież zawsze na ich realizacje brakuje pieniędzy...

Marta i Maria w nas

2019-07-16 11:47

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 31

Graziako
„Jezus w domu Marty i Marii” – Otto Lessing (XIX wiek)

Wszystko, co Jezus mówi, czyni i kim jest – jest na wagę złota. Maria dobrze o tym wie, dlatego siada u stóp Mistrza i rozkoszuje się smakiem „najlepszej cząstki”. Jest szczęśliwa, a ponadto zasługuje sobie na wiekopomną pochwałę Jezusa. Marta chce usłużyć Gościowi inaczej. Od razu zabiera się za przygotowanie posiłku. Niestety, jej gest czynnej miłości okazuje się wybrakowany. Wzbierają w niej negatywne uczucia i osądy. Dała im upust, wypowiadając swe rozżalenie: „Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła”. Oto, rzec można, „pokrzywdzona” i lepiej wiedząca ujawnia pretensje wobec nie tylko swej siostry, ale i Mistrza.

Jezus, pełen miłości i wdzięczności wobec Marty, nie może jej nie ostrzec: „Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”. Powiedziane jasno, zdecydowanie i delikatnie. Miliony wierzących będą przez wieki, dziś także, wnikać w znaczenie tych słów Jezusa, Oblubieńca dusz. W każdym z nas są wrażliwość i pragnienia Marii... Ale pełno też w nas Marty. My wszyscy – tak wprawni w uwijaniu się „około rozmaitych posług”, a tak powolni, by usiąść „u nóg Pana” – powinniśmy zrewidować nasze priorytety.

Czy my – poddawani dyktatowi antropocentrycznej cywilizacji i bezkrytycznie zafascynowani jej produktami – mamy jeszcze szczere przekonanie, że Jezus i oblubieńcza wzajemność, do której niezmiennie nas zaprasza, to skarb nieoceniony, jedyny? On naprawdę zasługuje (my też), byśmy codziennie rezerwowali czas na spotkania z Nim. Łagodnie i zdecydowanie przenośmy uwagę z absorbujących zmartwień i niepokojów oraz z ulotnych fascynacji i często zbędnych zaangażowań – na Pana Jezusa. Tylko „u nóg Pana”, kontemplując na modlitwie Osobę Jezusa, poznajemy i smakujemy życie prawdziwe, spełniające. Naprawdę „potrzeba (...) tylko jednego”. Jak w Eucharystii, w której Boskie Osoby obdarowują nas „najlepszą cząstką”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Europa Christi na Wigrach

2019-07-20 21:21

Ks. Adam Łosiewski / Wigry

20 lipca 2019 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się kolejna ogólnopolska Konferencja w ramach Programu „Niepodległa” i Ruchu „Europa Christi” z udziałem przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Patronat honorowy objęli: bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, Jarosław Zieliński - sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Konferencja zatytułowana „Wigry – śladami historii” wpisuje się w obchody 20-lecia pobytu w diecezji ełckiej i obchodzonego rok temu 350-lecia ufundowania przez króla Jana II Kazimierza Eremu Wyspy Wigierskiej.

Konferencja odbyła się w Dużej Galerii Domu Królewskiego. Uczestników powitał ks. kan. dr J. Nogowski – proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry PRO. Po nim zabrał głos minister J. Zieliński, który naświetlił aktualny kontekst społeczno-historyczny tego wydarzenia.

Podczas konferencji licznie zgromadzeni słuchacze z Akcji Katolickiej, przedstawiciele parafii oraz wypoczywający w klasztorze duchowni i świeccy wysłuchali sześciu referatów.

Pierwszy wystąpił dr Jarosław Schabieński (IPN) zaprezentował referat „Żołnierze Wyklęci - historia Powstania Sejneńskiego”, w którym na podstawie archiwalnych dokumentów przybliżył fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r., a także ukazał bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w walce na tym terenie z nowym okupantem po II wojnie światowej.

Następnym mówcą był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i moderator Ruchu Europa Christi. W referacie pt. „Idea Ruchu Europa Christi i Karta Praw Rodziny” nakreślił główne założenia tej inicjatywy, a także zwrócił uwagę na aktualność Karty Praw Rodziny promulgowanej przez Stolicę Apostolską.

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, przeanalizował obowiązujące po Soborze Watykańskim II zasady relacji Kościół - państwo, jakimi są: zasada pluralizmu społecznego; zasada autonomii, niezależności, wolności i współpracy. Zasady te zostały wpisane do Konstytucji RP i Konkordatu Polskiego i były przedmiotem analizy i wystąpienia Ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego (PAN), który jako ekspert Episkopatu Polski uczestniczył w negocjacjach zarówno przy uchwalaniu Konstytucji RP jak i Konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską.

Przedmiotem wystąpienia Ks. prof. dr hab. Tadeusza Borutko (UPJPII) była „Wizja zjednoczonej Europy w nauczaniu Jana Pawła II”. Prelegent, analizując nauczanie papieskie dotyczące Europy, wskazał jego aktualność.

Jako ostatni wystąpił dr Henryk Siodmok, który – jako menadżer i ekonomista - wskazał na geopolityczne uwarunkowania Polski i związane z tym nadzieje i zagrożenia.

Część naukową zakończyła bardzo ożywiona i interesująca dyskusja.

Mszy koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. J. Nogowski, a homilię wygłosił ks. inf. Skubiś, w której podsumował wigierską konferencję „Europa Christi”, a także wskazał aktualne zadania stojące przed Kościołem w Polsce i w Europie.

Po Mszy św. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Fundacją Wigry PRO zaprosili uczestników konferencji do tawerny w ogrodach klasztornych na dania regionalne oraz – dzięki życzliwości Jednostki Wojskowej z Suwałk – na wojskową grochówkę.

Spotkanie zakończyło się rejsem statkiem TRYTON, którym 20 lat temu pływał św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem