Reklama

Niedziela Legnicka

Orszaki w Osiecznicy i Bolesławcu

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Sławomir Puciato

6. stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanej świętem Trzech Króli, na ulice ponad 20 miejscowości w diecezji legnickiej wyruszyły barwne Orszaki.

Kliczków, należący do parafii Osiecznica, jest szczególnym miejscem w naszej diecezji. Jest tam jedyny na naszym terenie kościół pw. Pokłonu Trzech Króli. Dlatego ten Orszak był wyjątkowy.

W piękniej scenerii prószącego śniegu, grupa wiernych z koronami na głowach i śpiewem na ustach, wyruszyła przed południem w stronę Kliczkowa. Pochodowi towarzyszyli Królowie jadący na koniach. Podczas drogi spotkaliśmy też: św. Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Mnicha i pastuszków. W tym marszu uczestniczyły całe rodziny, również z małymi dziećmi. Wszyscy byli żywo zainteresowani wspólnym przeżywaniem wiary. Towarzyszyła temu rodzinna atmosfera, przyjazne uśmiechy. W marszu, obok flag orszakowych, powiewały także flagi Światowych Dni Młodzieży.

Dwie godziny później, z trzech parafii bolesławieckich w stronę centrum miasta wyruszyły trzy Orszaki. Podczas Mszy Świętej w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ks. proboszcz Stanisław Kusik przypomniał o duchowym wymiarze tego święta: - Będziemy dzisiaj w tych ulicznych jasełkach wpatrywać się w to, co się wydarzyło i odkrywać w sobie tęsknotę za taką miłością, która ożywiała Boże Dziecię. Więc otwórzmy dzisiaj siebie na działanie Bożej miłości i Bożego Miłosierdzia. Starajmy się, żeby nie tylko zewnętrznie okazywać swoją przynależność - choć to jest bardzo istotne - ale żeby wewnętrznie mieć to poczucie, że Jezus mnie wzywa. Moja gwiazda betlejemska niech nie zanika gdzieś na horyzoncie, bo wtedy się zgubię, niech zawsze świeci, by mnie doprowadziła do Jezusa, a w ostateczności do życia z nim w wieczności - mówił ks. Proboszcz.

Orszaki Trzech Króli wyszły także z parafii św. Cyryla i Metodego i najbardziej odległej - parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz z bazyliki Wniebowzięcia NMP. Po godzinie 14 kilkaset osób spotkało się w Rynku, na którym czekała na wszystkich grochówka. Spotkanie zakończyło się wielkim wspólnym kolędowaniem.

2016-01-07 18:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Trzech Króli w Czarnożyłach

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Józef Parzybut

Uczestnicy czarnożylskiego Orszaku

Uczestnicy czarnożylskiego Orszaku

Jasełka bożonarodzeniowe, koncert kolęd oraz przemarsz Orszaku Trzech Króli miały miejsce w uroczystość Objawienia Pańskiego w czarnożylskiej parafii. To tutejsi duszpasterze zadbali o szczególny wymiar tego święta. Wierni zebrani w czarnożylskiej świątyni najpierw mieli możliwość obejrzenia jasełek przygotowanych przez wikariusza ks. Łukasza Wojtana wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Czarnożyłach.

Bardzo liczna grupa dzieci zaprezentowała zebranym inscenizację bożonarodzeniową, która na oglądających zrobiła duże wrażenie. Po występie najmłodszych zarówno podczas Mszy św. jak i po niej wierni mieli możliwość wysłuchania kolęd zaprezentowanych przez Czarnożylską Orkiestrę Dętą. Muzycy zaprezentowali wiele znanych i lubianych polskich kolęd i pastorałek. W rytm płynącej melodii parafianie i pozostali słuchacze śpiewali kolędy wespół z orkiestrą, po czym nagrodzili jej występ brawami. Wczesnym popołudniem zaś obok parafialnego kościoła zebrała się liczna grupa mieszkańców, małe dzieci z rodzicami i dziadkami , młodzież, dorośli aby wspólnie uczestniczyć w pierwszym zorganizowanym tutaj Orszaku Trzech Króli.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: obniżki cen biletów PKP co najmniej do poziomu z 2022 r.

2023-02-03 10:55

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PKP

Karol Porwich/Niedziela

Chcę, aby obniżki cen biletów PKP były co najmniej do poziomu, jaki obowiązywał w roku 2022 – powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Gliwicach premier Mateusz Morawiecki był pytany, czy jest szansa na obniżki cen biletów PKP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję