Reklama

Zaproszenie na Diecezjalny Kongres Różańca Świętego

† Tadeusz Rybak - Biskup legnicki
Edycja legnicka 39/2003

Umiłowani Diecezjanie!

Trwa ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Różańca Świętego. W swoim „Przesłaniu pasterskim” z okazji tegorocznego Wielkiego Postu zamieściłem wyznanie Ojca Świętego zawarte w ogłoszonym 16 października 2002 r. Liście Apostolskim o Różańcu. Pragnę wyznanie to przypomnieć. Oto słowa naszego Papieża: „Od lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym (...). Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. Dwadzieścia cztery lata temu, 29 października 1978 r., zaledwie dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową, tak mówiłem, niejako otwierając swe serce: «Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna to modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem (...). Oto na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez - można by powiedzieć - Serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, Kościoła, ludzkości (...). W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim...»”.
Ojciec Święty mówi dalej: „Tymi słowami, drodzy Bracia i Siostry, wprowadziłem pierwszy rok mego pontyfikatu w codzienny rytm różańca. Dziś na początku dwudziestego piątego roku posługi, jako Następca Piotra, pragnę uczynić to samo...” (nr 2).
Ale Ojciec Święty chce nie tylko odkryć przed nami prawdę o wielkiej roli modlitwy różańcowej w jego młodości, w życiu kapłana, biskupa, kardynała, a obecnie w pełnieniu posłannictwa Następcy Świętego Apostoła Piotra. Jan Paweł II wzywa nas, byśmy podobnie jak On, na modlitwie różańcowej razem z Maryją - Matką Zbawiciela kontemplowali Oblicze Chrystusa. Aby nas do tego zachęcić, ogłosił czas od października 2002 r. do października 2003 Rokiem Różańca.
Umiłowani Diecezjanie! Idąc za wskazaniami Ojca Świętego, pragniemy pod koniec Roku Różańca bardziej zagłębić się w treść nauczania naszego Papieża o Różańcu. Pragniemy też z okazji przypadającego w październiku 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II zjednoczyć się na modlitwie różańcowej w intencji Ojca Świętego. W tym celu przygotowaliśmy Diecezjalny Kongres Różańca Świętego. Odbędzie się on od 2 do 4 października br. w Legnicy i Krzeszowie.
W pierwszej części Kongresu wysłuchamy wykładów znanych teologów na temat treści tajemnic różańcowych i ich znaczenia dla życia chrześcijańskiego, a w drugiej części odprawimy pielgrzymkę do naszego sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie, gdzie uczestniczyć będziemy we wspólnej Eucharystii i modlitwie różańcowej. Szczegółowy program Kongresu znajduje się na specjalnych afiszach, jakie przesłane zostały do każdej parafii, i w naszym diecezjalnym Tygodniku „Niedziela”.
Na część teologiczną Kongresu serdecznie zapraszam duchowieństwo, członków wszystkich wspólnot i ruchów religijnych i tych, którzy pragną wysłuchać wykładów.
Natomiast na wspólną pielgrzymkę do naszego sanktuarium w Krzeszowie, w poświęconą Niepokalanemu Sercu Maryi pierwszą sobotę miesiąca, tj. 4 października, gorąco zapraszam wszystkich członków Żywego Różańca z każdej parafii, Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Bractwa Świętego Józefa, Młodzież i Was wszystkich, Umiłowane Siostry i Bracia, którzy kochacie Matkę Najświętszą i cenicie modlitwę różańcową.
Uroczystościom w Krzeszowie będzie przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wielki czciciel Maryi. Proszę Duszpasterzy, by pomogli w zorganizowaniu przyjazdu do Krzeszowa członków Żywego Różańca ze swoich parafii i dekanatów.
Bardzo też proszę zwłaszcza wiernych Legnicy, Lubina, Chojnowa, Jawora, Złotoryi i wszystkich miejscowości położonych w pobliżu Legnicy o uczestnictwo w nabożeństwie Maryjnym i procesji ze świecami w katedrze 3 października o godz. 19.00.
Niech udział w tym nabożeństwie, a zwłaszcza w pielgrzymowaniu do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Matki Zbawiciela i wspólną modlitwą w intencji Ojca Świętego z okazji obchodów 25-lecia Jego Pontyfikatu. Będziemy się także modlić w intencji całego Kościoła i naszej Ojczyzny, przeżywającej obecnie wiele trudności.
Umiłowani Diecezjanie! Przyjmijmy to zaproszenie i wszyscy weźmy sobie do serca następujące słowa Ojca Świętego skierowane do nas w Liście Apostolskim o Różańcu:
„Drodzy Bracia i Siostry! Modlitwa tak łatwa, a równocześnie tak bogata naprawdę zasługuje, by wspólnota chrześcijańska ponownie ją odkryła. Uczyńmy to przede wszystkim w bieżącym roku (...).
Zwracam się szczególnie do Was, drodzy Bracia w biskupstwie, kapłani i diakoni, oraz do Was, pełniących rozmaite posługi na polu duszpasterstwa, abyście, poznając z osobistego doświadczenia piękno różańca, stawali się jego gorliwymi promotorami (...).
Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia.
Oby ten mój apel nie popadł w zapomnienie nie wysłuchany! Na początku dwudziestego piątego roku mojego Pontyfikatu powierzam ten List Apostolski czułym dłoniom Maryi Panny”.
Idąc za tym serdecznym wezwaniem naszego Umiłowanego Ojca Świętego wypowiedzianym z okazji dwudziestopięciolecia posługi Następcy Świętego Piotra, bądźmy wierni modlitwie różańcowej w naszym codziennym niełatwym życiu osobistym, rodzinnym, we wspólnotach parafialnych, we wszystkich sytuacjach życia Kościoła i Ojczyzny.
Zwłaszcza w miesiącu październiku br. ofiarujmy w intencji Ojca Świętego codzienny różaniec, by w ten sposób przez ręce Maryi wyrazić Panu Bogu wdzięczność za dotychczasowy wspaniały pontyfikat Jana Pawła II i wyprosić Ojcu Świętemu potrzebne łaski na dalsze pełnienie apostolskiej posługi we współczesnym świecie.
Niech Maryja, Królowa Różańca Świętego, Matka Boża Łaskawa wyprosi nam tak potrzebne wszystkim umocnienie wiary, nadziei i miłości. Niech wyjedna nam Boże błogosławieństwo!

Legnica, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2003

Tragedia w Tatrach

2019-08-22 17:05

Przez Tatry przeszła gwałtowna burza. Piorun uderzył w grupę turystów m. in na Giewoncie. Są ofiary śmiertelne i kilkadziesiąt osób rannych.

Twitter.com

Jak podał w oficjalnym komunikacie wojewoda małopolski: Podczas burzy w Tatrach zginęły cztery osoby - dwoje dzieci i dwie osoby dorosłe. W szpitalu w Zakopanem znajduje się 89 poszkodowanych osób.

Jeden z piorunów trafił w kopułę szczytową Giewontu w momencie, gdy znajdowała się tam grupa turystów.

Prezydent Andrzej Duda złożył wyrazy współczucia dla wszystkich dotkniętych tragedią.

Potworna burza w Tatrach. Zakopiańczycy mówią, że od kilkudziesięciu lat nie było takich wyładowań atmosferycznych nad górami. Wielu turystów zostało poszkodowanych. Trwa akcja ratunkowa. Wyrazy współczucia dla Wszystkich dotkniętych kataklizmem — napisał prezydent Andrzej Duda.

Mimo fatalnych warunków pogodowych w Tatry został wysłany helikopter ratunkowy.

Do Zakopanego zostało wezwane duże wsparcie ratownicze. Pojawiło się kilka śmigłowców LPR. Między innymi z Krakowa, Katowic, Kielc i Krosna. Poza ratownikami TOPR w akcjach ratunkowych udział biorą także ratownicy GOPR z Podhala oraz liczne zastępy straży pożarnej PSP i OSP. W akcjach ratunkowych biorą udział także inne służby w tym straż graniczna czy straż miejska. Schronisko na Polanie Kondratowej zostało przekształcone w szpital polowy, gdzie wstępnie opatrywani są ranni.

Poszkodowani są transportowani do szpitala w Zakopanem. Tam po selekcji rozwożeni są do innych szpitali. Przynajmniej troje z nich trafiło do szpitala w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakopane: na Krzeptówkach modlitwa w intencji ofiar burzy w Tatrach

2019-08-22 20:36

jg / Zakopane (KAI)

Górale licznie zgromadzili się w sanktuarium na Krzeptówkach, aby uczestniczyć w Mszy św. w intencji ofiar śmiertelnych i innych poszkodowanych po burzy w Tatrach, która miała miejsce w godzinach popołudniowych w czwartek 22 sierpnia w Tatrach.

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

- Ratownicy, lekarze robią co mogą, aby pomóc, ale i my możemy wspierać ich duchowo, a także wszystkich poszkodowanych podczas dzisiejszej burzy w Tatrach. Modlimy się także w intencji ofiar śmiertelnych o życie wieczne dla nich - mówi ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

W świątyni na Krzeptówkach trwa uroczysta Msza św. z udziałem górali ze Związku Podhalan, obchodzących w tym roku 100-lecie swojej organizacji, a także uczestników Międzynarodowego Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Władze miasta odwołały dzisiejsze koncerty i zaprosiły wszystkich do uczestnictwa w modlitwie na Krzeptówkach.

Zamiast zaplanowanego bicia rekordu w tańcu zbójnickim odbyła się jedynie zbiórka na Hospicjum Jezusa Miłosiernego w Zakopanem. - Jesteśmy teraz całym sercem z rodzinami ofiar i osobami poszkodowanymi podczas dzisiejszej burzy. Taka sytuacja nas wszystkich bardzo zaskoczyła i zasmuciła - mówi Anna Karpiel-Semberecka z Urzędu Miasta Zakopanego. Dodaje, że w ramach festiwalu miała miejsce także Msza św. z udziałem górali z całego świata w intencji pokoju na świecie.

W Zakopanem działa sztab kryzysowy. Jest wojewoda małopolski Piotr Ćwik, a na Podhale zmierza premier Mateusz Morawiecki.

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknęła szlaki wokół Giewontu. W wyniku burzy i piorunów, jakie rozpętały się na tym znanym szlakiem zostało poszkodowanych wiele osób, są nawet ofiary śmiertelne. Akcja sprowadzania turystów cały czas jest prowadzona. W szpitalach w Zakopanem, Nowym Targu, Myślenicach i Krakowie przebywa już kilkadziesiąt osób.

Uruchomiono numer alarmowy-infolinię: 18 20 17 100 oraz 18 20 23 914. Tu dowiedzieć się można o losie najbliższych, a także zgłosić osoby, które nie powróciły z wycieczek górskich i nie ma z nimi kontaktu.

Krzyż na Giewoncie postawili z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Dwa razy w roku górale uczestniczą w pielgrzymce z centrum miasta na Giewont. Pielgrzymkę organizuje parafia św. Krzyża w Zakopanem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem