Reklama

Zaproszenie na Diecezjalny Kongres Różańca Świętego

† Tadeusz Rybak - Biskup legnicki
Edycja legnicka 39/2003

Umiłowani Diecezjanie!

Trwa ogłoszony przez Jana Pawła II Rok Różańca Świętego. W swoim „Przesłaniu pasterskim” z okazji tegorocznego Wielkiego Postu zamieściłem wyznanie Ojca Świętego zawarte w ogłoszonym 16 października 2002 r. Liście Apostolskim o Różańcu. Pragnę wyznanie to przypomnieć. Oto słowa naszego Papieża: „Od lat młodzieńczych modlitwa ta miała ważne miejsce w moim życiu duchowym (...). Różaniec towarzyszył mi w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy. Dwadzieścia cztery lata temu, 29 października 1978 r., zaledwie dwa tygodnie po wyborze na Stolicę Piotrową, tak mówiłem, niejako otwierając swe serce: «Różaniec to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna to modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem (...). Oto na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa. Układają się one w całokształt tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych. Jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem poprzez - można by powiedzieć - Serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, Kościoła, ludzkości (...). W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim...»”.
Ojciec Święty mówi dalej: „Tymi słowami, drodzy Bracia i Siostry, wprowadziłem pierwszy rok mego pontyfikatu w codzienny rytm różańca. Dziś na początku dwudziestego piątego roku posługi, jako Następca Piotra, pragnę uczynić to samo...” (nr 2).
Ale Ojciec Święty chce nie tylko odkryć przed nami prawdę o wielkiej roli modlitwy różańcowej w jego młodości, w życiu kapłana, biskupa, kardynała, a obecnie w pełnieniu posłannictwa Następcy Świętego Apostoła Piotra. Jan Paweł II wzywa nas, byśmy podobnie jak On, na modlitwie różańcowej razem z Maryją - Matką Zbawiciela kontemplowali Oblicze Chrystusa. Aby nas do tego zachęcić, ogłosił czas od października 2002 r. do października 2003 Rokiem Różańca.
Umiłowani Diecezjanie! Idąc za wskazaniami Ojca Świętego, pragniemy pod koniec Roku Różańca bardziej zagłębić się w treść nauczania naszego Papieża o Różańcu. Pragniemy też z okazji przypadającego w październiku 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II zjednoczyć się na modlitwie różańcowej w intencji Ojca Świętego. W tym celu przygotowaliśmy Diecezjalny Kongres Różańca Świętego. Odbędzie się on od 2 do 4 października br. w Legnicy i Krzeszowie.
W pierwszej części Kongresu wysłuchamy wykładów znanych teologów na temat treści tajemnic różańcowych i ich znaczenia dla życia chrześcijańskiego, a w drugiej części odprawimy pielgrzymkę do naszego sanktuarium Maryjnego w Krzeszowie, gdzie uczestniczyć będziemy we wspólnej Eucharystii i modlitwie różańcowej. Szczegółowy program Kongresu znajduje się na specjalnych afiszach, jakie przesłane zostały do każdej parafii, i w naszym diecezjalnym Tygodniku „Niedziela”.
Na część teologiczną Kongresu serdecznie zapraszam duchowieństwo, członków wszystkich wspólnot i ruchów religijnych i tych, którzy pragną wysłuchać wykładów.
Natomiast na wspólną pielgrzymkę do naszego sanktuarium w Krzeszowie, w poświęconą Niepokalanemu Sercu Maryi pierwszą sobotę miesiąca, tj. 4 października, gorąco zapraszam wszystkich członków Żywego Różańca z każdej parafii, Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Bractwa Świętego Józefa, Młodzież i Was wszystkich, Umiłowane Siostry i Bracia, którzy kochacie Matkę Najświętszą i cenicie modlitwę różańcową.
Uroczystościom w Krzeszowie będzie przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wielki czciciel Maryi. Proszę Duszpasterzy, by pomogli w zorganizowaniu przyjazdu do Krzeszowa członków Żywego Różańca ze swoich parafii i dekanatów.
Bardzo też proszę zwłaszcza wiernych Legnicy, Lubina, Chojnowa, Jawora, Złotoryi i wszystkich miejscowości położonych w pobliżu Legnicy o uczestnictwo w nabożeństwie Maryjnym i procesji ze świecami w katedrze 3 października o godz. 19.00.
Niech udział w tym nabożeństwie, a zwłaszcza w pielgrzymowaniu do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej będzie wyrazem naszej wiary i miłości do Matki Zbawiciela i wspólną modlitwą w intencji Ojca Świętego z okazji obchodów 25-lecia Jego Pontyfikatu. Będziemy się także modlić w intencji całego Kościoła i naszej Ojczyzny, przeżywającej obecnie wiele trudności.
Umiłowani Diecezjanie! Przyjmijmy to zaproszenie i wszyscy weźmy sobie do serca następujące słowa Ojca Świętego skierowane do nas w Liście Apostolskim o Różańcu:
„Drodzy Bracia i Siostry! Modlitwa tak łatwa, a równocześnie tak bogata naprawdę zasługuje, by wspólnota chrześcijańska ponownie ją odkryła. Uczyńmy to przede wszystkim w bieżącym roku (...).
Zwracam się szczególnie do Was, drodzy Bracia w biskupstwie, kapłani i diakoni, oraz do Was, pełniących rozmaite posługi na polu duszpasterstwa, abyście, poznając z osobistego doświadczenia piękno różańca, stawali się jego gorliwymi promotorami (...).
Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia.
Oby ten mój apel nie popadł w zapomnienie nie wysłuchany! Na początku dwudziestego piątego roku mojego Pontyfikatu powierzam ten List Apostolski czułym dłoniom Maryi Panny”.
Idąc za tym serdecznym wezwaniem naszego Umiłowanego Ojca Świętego wypowiedzianym z okazji dwudziestopięciolecia posługi Następcy Świętego Piotra, bądźmy wierni modlitwie różańcowej w naszym codziennym niełatwym życiu osobistym, rodzinnym, we wspólnotach parafialnych, we wszystkich sytuacjach życia Kościoła i Ojczyzny.
Zwłaszcza w miesiącu październiku br. ofiarujmy w intencji Ojca Świętego codzienny różaniec, by w ten sposób przez ręce Maryi wyrazić Panu Bogu wdzięczność za dotychczasowy wspaniały pontyfikat Jana Pawła II i wyprosić Ojcu Świętemu potrzebne łaski na dalsze pełnienie apostolskiej posługi we współczesnym świecie.
Niech Maryja, Królowa Różańca Świętego, Matka Boża Łaskawa wyprosi nam tak potrzebne wszystkim umocnienie wiary, nadziei i miłości. Niech wyjedna nam Boże błogosławieństwo!

Legnica, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września 2003

Reklama

Kwatera 79

2019-10-15 12:02

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Każdy, kto był choć raz na Cmentarzu Osobowickim widział tę niezwykłą rzeźbę…

Stoi na cmentarzu od 2015 r. To „Pomnik Dzieci Nienarodzonych II” poświęcony dzieciom zmarłym przed urodzeniem (poronionym, lub urodzonym jako martwe). Autorami projektu pomnika są polscy artyści, ale figury – rodziców i dziecka – wykonał słowacki rzeźbiarz Martin Hudaćek. Polaków zainspirował jego „Pomniki Dzieci Nienarodzonych”, który zobaczyli w Bańskiej Bystrzycy.

Hudaćek słynie z realizacji pomników z posągami przezroczystych dzieci, obrazuje dzieci, które przychodzą do rodziców po śmierci, mają otwarte ramiona, jakby chciały przytulić zrozpaczonych i obolałych od straty swoich ukochanych maluchów.

Słowacki artysta jest też autorem Pomnika Nienarodzonych Dzieci w Kalifornii. Tam widzimy dwie figury - kobietę opłakującą aborcję i jej zabite dziecko, które ofiaruje matce wybaczenie. – Postać dziecka jest przezroczysta, co oznacza, że jest ono duchem - pisze na stronie internetowej Hudaćek - a więc kimś niematerialnym. Chodzi właściwie o duszę dziecka, które przychodzi z pociechą do kobiety – swej matki. Zgodziła się ona na jego aborcję, a teraz z tego powodu cierpi – tłumaczy artysta – i chciałaby mieć pewność, że ono nie ma do niej żalu.

„Moją misją jest to, aby mówić o naszym początku, a także o Stwórcy i kochającym Ojcu, który pokazuje nam każdego dnia dlaczego i jak żyć” – pisze na swojej stronie internetowej słowacki artysta.

Martin Hudaćek jest artystą zaangażowanym religijnie i takie tez są jego prace. Nie bierze udziału w wystawach, woli instalacje w otwartej przestrzeni, gdzie ma szanse na natychmiastowy dialog z odbiorcą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dzień Dziecka Utraconego w Wieluniu

2019-10-15 21:53

Zofia Białas

Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest w Polsce w dniu 15 października od 2004 roku, na świecie od roku 1988. Jego idea narodziła się w Stanach zjednoczonych. Tam obchodzi się go pod nazwą Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. W Wieluniu miejscem szczególnej modlitwy za dzieci utracone jest kościół św. Mikołaja u wieluńskich Bernardynek.

Zofia Białas

15 października, do kościoła klasztornego, w którym wieluńskie siostry od modlitwy codziennie polecają Bogu powierzone sobie intencje, przybyli rodzice, którzy utracili swoje dziecko w wyniku poronienia lub wczesnego porodu, przybyli by Różańcem i Eucharystią modlić się w ich intencji. Wspólnie z o. Błażejem od wieluńskich Franciszkanów odmówiono Bolesną część Różańca, wtapiając w rozważania swoje przemyślenia i prośby.

Eucharystię w intencji utraconych dzieci i ich rodziców odprawili o. Błażej i ks. Andrzej Walaszczyk – kapelan sióstr Bernardynek. Słowo Boże do wiernych skierował o. Błażej.

Sięgając do wspomnień z czasów swojej pracy w klinice dziecięcej w Katowicach mówił o traumie rodziców, którzy musieli pożegnać swoją narodzoną córkę, swoje pierwsze dziecko. Jak trudno było zbolałej matce zgodzić się z wolą Bożą. Mówiła, że nie chce mieć więcej dzieci. Potem jednak urodziła kolejne trzy. Była szczęśliwa matką i żoną, a maleństwo, które zmarło, nosiła w swoim sercu i uwierzyła, że ono oręduje za jej rodziną u Boga. Potem zmarł nagle mąż. Pociechą i wsparciem okazała się trójka pozostałych dzieci.

Dziś ta matka wie, że w Bożych planach bywa tak, że jedni dostają dziecko na całe życie, inni na kilka miesięcy, inni na kilka lat, jedni tracą je tuż po poczęciu w wyniku poronienia, inni z powodu obumarcia płodu, ale ból dla każdej z nich jest taki sam. Dobrze, jeśli taka matka, jej rodzina znajdzie w swoim otoczeniu ludzi, którzy zrozumieją jej ból i otoczą ją pomocą. Wierzymy, że przez takich ludzi swoją dobroć okazuje sam Bóg.

Dziś, modląc się za wszystkie dzieci przedwcześnie utracone, także te, których poczęcie przerwano w sposób brutalny i te, które Bóg powołał do siebie na innych etapach ich życia, okazaliśmy solidarność z tymi, którym nie było dane poznać swego dziecka i z tymi, dla których dziecko odeszło za wcześnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem