Reklama

Niedziela Świdnicka

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Wałbrzycha

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Ryszard Wyszyński

Po raz czwarty w Wałbrzychu, a szósty w kraju w Święto Objawienia Pańskiego - ulicami naszych miast przeszedł kolorowy Orszak Trzech Króli. Religijne święto rozpoczęło się od Eucharystii odprawionej w Kolegiacie przez proboszcza parafii ks. dr. Wiesława Rusina, na którą bardzo licznie przyszli wałbrzyszanie, a zwłaszcza, co bardzo cieszy, rodzice z małymi dziećmi. Czas przeznaczony na homilię wypełniły tradycyjne jasełka, w których występowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Świętego Jana Pawła II. Scenariusz tego spektaklu stworzony został w oparciu o Ewangelię wg św. Mateusza, która opowiada o Pokłonie Trzech Mędrców przybyłych ze Wschodu do Betlejem miejsca urodzenia Jezusa, by oddać mu hołd i powitać nowego króla. Na zakończenie Eucharystii poświęcono wodę, kadzidło i kredę, którą wierni tradycyjnie oznaczają swoje domostwa. Dziękując swoim parafianom za tak liczne przybycie i wiernym z innych dzielnic, a także uczestniczącemu w obchodzie Święta Trzech Króli prezydentowi Miasta Romanowi Szełemejowi, ksiądz proboszcz zaprosił na końcu Mszy wszystkich zgromadzonych w świątyni w imieniu organizatorów Orszaku do udziału w nim.

Ryszard Wyszyński

Reklama

Barwny korowód, prowadzony przez „Betlejemską Gwiazdę”, w którym jechali konno Trzej Królowie i, za którym podążali mieszkańcy, wyruszył spod kolegiaty, a następnie przeszedł głównymi ulicami Miasta - aż do amfiteatru. Liczny udział wałbrzyszan w obchodach Święta Trzech Króli, które od niedawna znów jest oficjalnym świętem i dniem wolnym od pracy pokazał ile radości daje uczestnictwo w nim. W ten sposób przepięknie też podkreślili swoją przynależność do naszej katolickiej wspólnoty. Po drodze orszak z królami: Kacprem reprezentującym Kontynent Europy, Melchiorem – Kontynent Azji, Baltazarem – Kontynent Afryki zatrzymywał się dwa razy. Na Rynku przed biblioteką spotkał się z królem Herodem, którego wypytywał, gdzie się narodził Jezus? A podstępny Herod zapewniał, że sam też pójdzie, jak mu doniosą, gdzie znaleźli dziecię! Scenkę przygotowali wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. Drugi przystanek był na pl. Magistrackim i przed oczami uczestników orszaku odegrana została scenka – „Walki Dobra ze Złem”, które na koniec poniosło sromotną klęskę. Tutaj swoim pomysłami na aranżację takiego starcia i talentem w nowoczesnym tańcu popisali się uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 im. Janusza Korczaka. Idąc dalej ulicami Wałbrzycha - za Trzema Królami, uroczyście powiewały niesione chorągwie - symbole władzy – mędrców Wschodu, którzy na koniec dotarli do wałbrzyskiego amfiteatru. Tutaj na centralnym miejscu znaleźli szopkę, a w niej Świętą Rodzinę i Bożą Dziecinę, którą szukali i której składali uroczyście przyniesione dary: kadzidło - symbol boskości, złoto - symbol władzy królewskiej i mirrę – zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Wykonawcami scenki ostatniej byli uczniowie SP nr 28. Po jej zakończeniu życzenia kończącego się okresu świątecznego w kościele oraz z okazji Nowego Roku złożył prezydent Roman Szełemej, a podziękowania za udział i przygotowanie Orszaku Trzech Króli złożył ks. prałat Krzysztof Moszumański zapraszając do włączenia się w modlitwę "Anioł Pański" w jedności z papieżem Franciszkiem. Przypomniał, że orszakowi w całym kraju towarzyszyło hasło „ Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”. Podkreślił, że bieżący rok został ogłoszony przez papieża Rokiem Świętym - Bożego Miłosierdzia. To zaś zobowiązuje nas do głoszenia miłosierdzia w słowie i w czynieniu dobra...

2016-01-08 12:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Para Prezydencka na Orszaku Trzech Króli w Skoczowie

[ TEMATY ]

prezydent

Orszak Trzech Króli

Jakub Szymczuk/BPKP

- Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać – mówił Prezydent Andrzej Duda w sobotę w Skoczowie Śląsku Cieszyńskim. Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego.

W swoim wystąpieniu Prezydent odniósł się do hasła pochodu, które w tym roku brzmi "Bóg jest dla wszystkich". - Każdy może do Boga przyjść i to jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Jak podkreślił, to niezwykle ważne przesłanie dla chrześcijan i dla nas, Polaków, bo "każdy może przyjść i być między nami, jeżeli szanuje naszą tradycję, jeżeli szanuje naszą wiarę, jeżeli szanuje nasze przekonania, jeżeli nie chce ich naruszać". – Nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego - wskazał Prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Bp Libera znosi dyspensę od uczestnictwa w Mszy św. w niedziele i święta nakazane

2021-06-19 09:19

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Libera

dyspensa

KEP

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz decyzję biskupów zgromadzonych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej, biskup płocki Piotr Libera z dniem 20 czerwca 2021 r., odwołuje dekret z dnia 23 października 2020 r., w którym zawarta była dyspensa od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Wydanie dekretu o odwołaniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane wiernych diecezji płockiej oraz wszystkich osób przebywających na jej terenie.

CZYTAJ DALEJ

Moderator Ruchu Światło-Życie: postawmy w życiu Boga na pierwszym miejscu

„Oazy wakacyjne mają być rekolekcjami, w których znowu na pierwszym miejscu postawimy Pana Boga” – przypomniał moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek, który 19 czerwca podczas Diecezjalnego Dnia Wspólnoty sprawował Eucharystię w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Podbeskidziu.

Spotkanie zgromadziło około 300 przedstawicieli wspólnoty Ruchu: Oazy Dzieci Bożych, Oazy Młodzieżowej, Oazy Dorosłych oraz Rodzin Domowego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję