Reklama

Polska

Abp Polak o nowej okładce „Charlie Hebdo”: to bluźnierstwo

„Nienawiść nie ma z Bogiem nic wspólnego” – stwierdził abp Wojciech Polak odnosząc się do okładki ostatniego numeru „Charlie Hebdo” z karykaturą Boga z karabinem na ramieniu. „Wykorzystywanie Boga do usprawiedliwiania nienawiści samo w sobie jest bluźnierstwem, a rozpowszechnianie tak okrutnego szyderstwa ujawnia brak szacunku dla tych, którzy «znają Boga»” – dodał.

[ TEMATY ]

prymas Polski

B. Kruszyk/archidiecezja.pl

Prymas Polski spotkał się dziś stycznia ze środowiskiem akademickim Gniezna. W homilii metropolita gnieźnieński skupił się na zagadnieniu miłości Boga i odpowiedzi, jaką na przychodzącą w Jezusie Chrystusie miłość daje człowiek.

„Miłości człowiek nie wymyślił sam dla urozmaicenia sobie życia lub dla zwykłego użycia” – Prymas.

"Pierwotnym źródłem miłości jest Stwórca, dlatego religijne uzasadnienie miłości brzmi, że jest ona z Boga. A dlaczego? Bo Bóg jest miłością – mówił dalej abp Polak. Ta miłość objawia się nam w narodzeniu Jezusa, „abyśmy życie mieli dzięki Niemu”. Dlatego – tłumaczył Prymas – miłość jest źródłem życia, objawieniem życia, jest swoistą zapłatą za nasze życie, skoro Bóg nie cofnął się przed wydaniem swego Syna z miłości do nas.

Reklama

„Ten czyn miłości Boga staje się nam dostępny wtedy, gdy go przyjmujemy” – przyznał, dodając, że z pozoru może nam się to wydawać proste i oczywiste. Jeśli bowiem ktoś ofiaruje nam miłość i potwierdza to czynami, rzeczywiście otwieramy się na niego i rozpoznajemy, że prawdziwie jesteśmy kochani. Tak wygląda nasze ludzkie doświadczenie. Nieco inaczej jednak sprawa ma się w naszej relacji do Boga i z naszą relacją do Boga.

„Jest ona znacznie trudniejsza do zrozumienia i do przyjęcia, bo przecież wymyka się naszemu ludzkiemu doświadczeniu, a raczej nieskończenie je przekracza, często zmuszając nas do odkrywania sensu tego, co się wydarza pośrodku takich doświadczeń, w których zaczynamy wprost wątpić, czy On nas jeszcze kocha. Trudno powiedzieć czy wówczas tylko z jakiegoś wyrachowania i cynizmu, a może właśnie wciąż jeszcze z jakiegoś lęku czy strachu, rodzi się bluźniercza karykatura, przedstawiająca krążącego po świecie z karabinem na plecach «zabójcę», który nadal jest na wolności” – mówił abp Polak nawiązując do wspomnianej okładki „Charlie Hebdo” opublikowanej rok po zamachu na redakcję.

„Wiemy, że to nie jest Bóg – podkreślił dalej Prymas – Nienawiść nie ma przecież z Nim nic wspólnego. Kto nie miłuje, powie jasno święty Jan, po prostu nie zna Boga. Wykorzystywanie Boga do usprawiedliwiania nienawiści samo w sobie jest bluźnierstwem. Podobnie jednak rozpowszechniane w ten sposób tak okrutne szyderstwo, ujawnia przynajmniej brak szacunku dla tych, co, mówiąc za świętym Janem, znają Boga” – stwierdził metropolita gnieźnieński.

Reklama

Ale trudności – kontynuował – przychodzą nie tylko z zewnątrz. Są bowiem i tacy, dla których miłość Boga wydaje się zbędna i niepotrzebna, a więc życiowo nieprzydatna.

„Jest to jeden z poważnych skutków fałszywego humanizmu i praktycznego materializmu, połączonych z myślą relatywistyczną i nihilistyczną – mówił za papieżem Franciszkiem Prymas. – Człowiek wówczas myśli, że jest twórcą samego siebie, swojego życia i społeczeństwa, czuje się samowystarczalny i dąży nie tylko do zastąpienia Boga, ale do obycia się całkowicie bez Niego. Chyba nikt trafniej niż święty Jan Paweł II nie ujął tego stanu ludzkiej duszy, nazywając ją wprost apostazją człowieka sytego” – stwierdził abp Polak.

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj także: W rocznicę zamachów „Charlie Hebdo” oskarża chrześcijan
2016-01-08 19:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: wokół ołtarza, my wszyscy, tak przecież różni, jesteśmy jedno

2020-06-28 16:31

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

youtube.com

Abp Wojciech Polak poświęcił w niedzielę nowy ołtarz w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wójcinie. „To właśnie tutaj, wokół ołtarza, my wszyscy, tak przecież różni, jesteśmy jedno. Ołtarz jest bowiem źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody” – mówił w homilii.

„Ilekroć więc spoglądamy w czasie Mszy świętej na ołtarz jesteśmy wezwani, aby przeżywać na nowo Jego dziękczynienie i ofiarować siebie, to znaczy nasze życie, nasze cierpienia, nasze modlitwy, naszą pracę” – tłumaczył metropolita gnieźnieński. Dodał za papieżem Franciszkiem, że Bóg nie prosi o jakąś nadzwyczajną ofiarę, ale chce od nas trochę dobrej woli, otwartości i bycia lepszymi.

„To właśnie tutaj, wokół ołtarza, my wszyscy, tak przecież różni, jesteśmy jedno. Ołtarz jest bowiem – jak mówi nam modlitwa poświęcenie – źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody, z którego wierni czerpią ducha wzajemnej miłości" - wskazywał abp Polak.

Prymas wspomniał też o średniowiecznym zwyczaju, znanym także z żywota św. Wojciecha, według którego każdy przestępca, jeśli uchwycił się ołtarza – a dokładnie namaszczonych rogów ołtarza – stawał się nietykalny. Było to mądre prawo – mówił za jednym ze współczesnych biografów świętego Wojciecha. – Ów człowiek w sposób całkiem oczywisty nie mógł przecież zamieszkać w kościele na stałe; lecz zostawał próbującym mu wymierzyć sprawiedliwość ludziom czas na ostygniecie gniewu, pertraktacje, zadośćuczynienie czy okup.

„Święte prawo azylu przy kościelnym ołtarzu przypominało, że to jest to miejsce, które ocala, które ratuje, które nie pozwala na samosąd czy ślepy odwet” – podkreślił Prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński namaścił nowy ołtarz w kościele w Wójcinie olejem krzyżma konsekrowanym podczas niedawnej Mszy św. krzyżma odprawionej w katedrze gnieźnieńskiej 25 czerwca. Z powodu pandemii koronawirusa nie mogła być ona sprawowana w Wielkie Czwartek.

Uroczystość poświęcenia ołtarza odbyła się w dzień parafialnego odpustu ku czci patrona wspólnoty św. Jana Chrzciciela.

Wójcin należy do najstarszych parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej. Parafia erygowana została na przełomie XIII i XIV wieku. Obecny kościół jest czwartym z kolei, który służy miejscowej wspólnocie. Został zbudowany w 1916 roku w stylu neobarkowoym. Świątynię konsekrowano w 1924 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Dwa kolejne zwycięstwa Igi Świątek w Montreux

2020-07-07 22:09

[ TEMATY ]

tenis

Bruno Girin / Foter.com / CC BY-SA

Iga Świątek odniosła w sobotę dwa zwycięstwa w turnieju pokazowym w Montreux. Najpierw gładko pokonała Leonie Kueng 6:1, 6:0, a następnie Jil Teichmann 6:3, 5:7, 10-3. Obie jej rywalki pochodzą ze Szwajcarii i zajmują niższe miejsca w światowym rankingu tenisistek.

Są to pierwsze mecze 19-letniej warszawianki po trwającej ponad cztery miesiące przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W piątek turniej zainaugurowała zwycięstwem nad inną reprezentantką gospodarzy Conny Perrin 6:0, 6:0.

Świątek, która w czerwcu pisała maturę, obecnie zajmuje 49. miejsce w rankingu WTA. Z Kueng (155. w zestawieniu WTA) zna się bardzo dobrze, bo pokonała ją przed dwoma laty w juniorskim finale Wimbledonu.

Łącznie w szczęśliwym dla niej Montreux (wygrała tam turniej ITF w 2018 roku) rozegra pięć meczów. Dwa ostatnie zaplanowane są na niedzielę.

Do rywalizacji w cyklu WTA Świątek ma wrócić w turnieju przeniesionym z Cincinnati do Nowego Jorku (21-28 sierpnia). Dzień po jego zakończeniu na tych samych obiektach rozpocznie się wielkoszlemowy US Open. (PAP)

mar/ cegl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję