Reklama

Niedziela Częstochowska

III Wieluński Orszak Trzech Króli

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Zofia Białas

Orszak Trzech Króli w Wieluniu

Zaczęło się na warszawskiej Starówce w 2009 roku. Wtedy Orszak Trzech Króli przeszedł po raz pierwszy i od razu przyciągnął tłumy warszawiaków, wzbudził też zainteresowanie mediów. Ze względu na liczbę uczestników, w roku 2010 trzeba było zmienić trasę Orszaku. W roku 2010 orszak warszawski już nie był jedynym orszakiem. Orszaków Trzech Króli przybyło po ogłoszeniu przez Sejm RP w 2011 roku ustawy przywracającej dzień wolny w święto Objawienia Pańskiego, czyli 6 stycznia. Z roku na rok orszaków zaczęło przybywać. W roku 2015 było ich już 300, w roku bieżącym przeszło ich 450, w tym także III Orszak Wieluński.

Wieluń dołączył do Orszaku Trzech Króli w 2014 roku. Jego inicjatorem był Zespół ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego i tak jest do dziś. Pierwszy Wieluński Orszak Trzech Króli wyruszył z kościoła św. Józefa, drugi z kościoła w parafii św.Barbary, w tym roku z kościoła p.w. Nawiedzenia NMP- Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Kościół ten jest kościołem stacyjnym w Roku Świętym Miłosierdzia.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Reklama

Zobacz zdjęcia: III Wieluński Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli rozpoczął się Mszą św.. Sprawowali ją ks. Kustosz Jacek Zieliński, ks. Prałat Marian Stochniałek i ks. Piotr Kamiński, koordynator ds. Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Liturgię ubogacał śpiewem kolęd zespół muzyczny działający w ramach Zespołu Nowej Ewangelizacji Regionu Wieluńskiego. Wśród uczestników Eucharystii obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, wieluńscy harcerze.

W homilii nawiązującej do Ewangelii św. Mateusza, fragment „Hołd Mędrców” ks. Piotr przybliżył wiernym obraz Jerozolimy, ważnego ośrodka handlowego i politycznego, miejsca gdzie była świątynia, gdzie był dwór króla Heroda, miasta, do którego w różnych celach przybywało wielu ludzi. Jaki był ich cel podróży? Do Jerozolimy przybyli też Mędrcy. Ci ostatni szukali Mesjasza i dziwili się uczonym w Piśmie, że oni tego nie czynią, choć wiedzą, że Mesjasz urodził się w Betlejem. Ks. Piotr pytał o postawy zgromadzonych na Eucharystii: czy jesteście jak Mędrcy szukający Boga, czy jak zatroskani o swoje kariery uczeni z dworu Heroda? Żeby zatęsknić za Bogiem, trzeba poczuć głód Boga, mówił. Człowiek głodny zrobi wszystko dla zaspokojenia głodu, człowiek głodny Boga, zacznie Go poszukiwać. Nie bądźmy krótkowzroczni, niech nam się też nie wydaje, że jesteśmy samowystarczalni i że możemy żyć bez Boga. Bóg przecież dla każdego z nas narodził się w drugim człowieku…

Z tymi refleksjami, po zakończonej Eucharystii, Trzej Królowie wyruszyli wraz ze swoim Orszakiem na poszukiwanie Dzieciątka. Znaleźli je w hali sportowej WOSiR. Tu Mędrcy oddali Dzieciątku pokłon i ofiarowali cenne dary: złoto, kadzidło, mirrę…

Reklama

Rozpoczęło się wspólne kolędowanie w wykonaniu solistów( przygotowała Zofia Szpikowska) i połączonych chórów Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieluniu pod batutą Jakuba Jurdzińskiego. Solistom akompaniował Zbigniew Szpikowski. Słowo należało do Jana Książka, dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Na początek była to Ewangelia wg św.Łukasza o Narodzeniu Jezusa w Betlejem, później teksty poetyckie o Bożym Narodzeniu, wszystkie idealnie zgrane z tematyką kolęd.

Wypełniona hala sportowa stała się miejscem rodzinnego świętowania. Radość budziły zasłuchane maluchy, których w tym roku było bardzo dużo. Spotkanie zakończyła wspólnie zaśpiewana kolęda i pasterskie błogosławieństwo udzielone przez ks. Piotra.

2016-01-09 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Orszak Trzech Króli we Lwowie.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Lwów

ks.Grzegorz Draus

Parafia św. Jana Pawła II przeprowadziła w niedzielę 9 lutego pierwszy u Lwowie Orszak Trzech Króli. Młodzież z Liceum Plastycznego z Lublina, pod kierownictwem katechety Waldemara Dziaczkowskiego uczyła parafian jak może wyglądać Orszak i pomogła w jego piewszym poprowadzeniu.

Po południowej Mszy uczestnicy w kolorowych koronach, z wielką gwiazdą i misternie wykonanymi feretronami z wyobrażeniem Aniołów, w barwnych jasełkowych strojach przeszli od kaplicy do placu pomiędzy blokami osiedla "Kwitka -1". Tam już czekały całe rodziny mieszkańców wczesniej zaproszonych przez kierownictwo osiedla. Brzmiały dynamiczne kolędy ukraińskie, polskie, hiszpańskie, angielskie, włoskie. Dzieci otrzymały koroby a rodziny publikacje parafialne z propozycjami świętowania Bożego Narodzenia i kolędami.

Była to nie pierwsze spotkanie parafii z mieszkańcami najbliższego do kaplicy osiedla. Sama kolęda ze strony parafii odbywa się na nim zgodnie z najdawniejszą tradycją - kolędnicy przychodzą do każdego domu.

Po Orzaku najmłodsi wykonawcy świętowali w pobliskim McDonaldzie.

CZYTAJ DALEJ

Duda: przedstawię projekt zmian w konstytucji wykluczający adopcję dziecka przez osobę w związku jednopłciowym

2020-07-04 09:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP

W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym; w poniedziałek podpiszę odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji - zapowiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Dziecko w Polsce - mówił Duda w Szczawnie-Zdroju - podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają już obwiązujące przepisy konstytucji, ale - w tym aspekcie - wymagają one dopracowania. Szczególnej ochronie państwa - podkreślił - podlegają dzieci kiedy rodzice są pozbawiani władzy rodzicielskiej, "dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji".

"Uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym" - powiedział prezydent w Szczawnie-Zdroju.

Wyraził przekonanie, że dla dobra dziecka taki zapis powinien istnieć, bo "w tym momencie to jest odpowiedzialność państwa za to, komu to dziecko do wychowania powierza". "Dlatego zdecydowałam się zaproponować parlamentarzystom wprowadzenie takiego zapisu - poinformował.

Wyjaśnił, że w poniedziałek, zostanie podpisany "odpowiedni dokument", wraz z prezydenckim projektem zmiany konstytucji, który zostanie złożony w Sejmie. "To jest ważny element związany z ochrona dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją" - podkreślił. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Piotr Doczekalski

krz/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się festiwal „Ucho Igielne”

2020-07-05 22:54

ks. Wojciech Kania

W niedzielę 5 lipca, w bazylice katedralnej zainaugurowany został festiwal „Ucho Igielne” – II Letni Festiwal Muzyki Sakralnej w Sandomierzu i okolicach.

Wśród gości obecni byli: bp Krzysztof Nitkiewicz, burmistrz miasta Marcin Marzec, prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap oraz wielu melomanów z Sandomierza i okolic.

ks. Wojciech Kania

Przybyłych gości powitał proboszcz parafii ks. prał. Zygmunt Gil oraz Magdalena Kusztal dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach, która powiedziała: „Ucho igielne”, to festiwal muzyczny organizowany przez Fundację im. Edwarda Kusztala, dedykowany muzyce sakralnej i klasycznej w Sandomierzu i jego okolicach.

Festiwal zainaugurował występ Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Anny Duczmal-Mróz, pt. „W 80 minut dookoła świata”. Tyle czasu zajęło wykonanie najwspanialszych, kameralnych utworów powstałych w różnych częściach świata. Nie zabrakło też polskiego akcentu, czyli muzyki Wojciecha Kilara.

ks. Wojciech Kania

Po koncercie chętni mieli możliwość wieczornego zwiedzania bazyliki katedralnej.

Kolejne koncerty będą miały miejsce w kościele św. Floriana w Koprzywnicy, w klasztorze na Św. Krzyżu, na dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz w kościele św. Jakuba w Sandomierzu.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja imienia Edwarda Kusztala w Kielcach. Festiwal ma na celu popularyzowanie kultury, muzyki, sztuki sakralnej mocno obecnej w Sandomierzu i okolicy, gdzie także odbywać się będą festiwalowe koncerty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję