Reklama

Wakacje na piłkarskich boiskach

Artur Piasecki
Edycja łomżyńska 39/2003

Wakacje można spędzać w różny sposób. Wiele osób wyjeżdża na obozy, kolonie, do krewnych lub znajomych. Zdecydowana większość uczniów pozostaje jednak w miejscu zamieszkania. Wtedy pojawia się pytanie: Co będziemy robić?
W czasie letniej przerwy od zajęć szkolnych wielkim powodzeniem wśród dzieci i młodzieży cieszyły się imprezy sportowe organizowane przez kluby sportowe, szkoły czy spółdzielnie mieszkaniowe. Czas wolny uczniowie mogli spędzać na różnego rodzaju zabawach ruchowych, rywalizacji sportowej i doskonaleniu własnych umiejętności w poszczególnych dyscyplinach sportu pod okiem trenerów i nauczycieli.
Największym jednak powodzeniem wśród uczniów cieszyły się wakacyjne turnieje piłkarskie organizowane przez dwie największe spółdzielnie mieszkaniowe w Łomży. Przez prawie dwa miesiące na osiedlowych boiskach młodzi futboliści rozegrali prawie 200 pojedynków.
W odbywającym się już po raz szósty Wakacyjnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Prezesa Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wzięły udział aż 43 drużyny grające w trzech grupach wiekowych. Wśród najmłodszych zwyciężył zespół FC Łomża, wyprzedzając Orły i Real. W tej kategorii wiekowej indywidualne nagrody otrzymali: Kamil Przybyłko, Mateusz Laskowski oraz Krzysztof Matlak. W grupie zawodników od lat 12 do 15 triumfowała ekipa ŁKS King. Drugie miejsce przypadło Aligatorom Południe, a trzecie Albanom. Ponadto wyróżnieni zostali Piotr Majdak, Paweł Średnicki i Rafał Szleszyński. Wśród najstarszych (16-18 lat) najlepsza była drużyna Rembelina przed zespołami Wojska Polskiego i Realu Mazowiecka. Z rąk organizatorów nagrody odebrali również Łukasz Przybyszewski, Kamil Kiernozek i Marcin Jórzak.
Niewiele mniejszą obsadę zgromadził także turniej organizowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Perspektywa”. Na boiskach Centrum Sportowo-Rekreacyjnego im. Papieża Jana Pawła II rywalizacja o najwyższe laury we wszystkich kategoriach toczyła się niemal do ostatniego meczu. W gronie drużyn ze szkół podstawowych dominował zespół Narew Łomża, który jako jedyny wygrał wszystkie swoje spotkania i stracił zaledwie jedną bramkę. Kolejne miejsca zajęły ekipy Wisły Kraków i Placu Cup. Również królem strzelców w tej grupie został zawodnik Narwi Michał Piotrowski. W rywalizacji gimnazjalistów bezkonkurencyjna okazała się Reprezentacja Publicznego Gimnazjum nr 8. Ponadto w zespole tym grali najskuteczniejsi napastnicy - Jacek Stec i Mariusz Pianka. Drugie miejsce zajęły FC Orły, a trzecie Polska. W zmaganiach zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zapewnili sobie piłkarze Realu, w czym była duża zasługa najlepszego strzelca Damiana Chojnowskiego. Pozostałe miejsca na podium przypadły drużynom Brazylii i Urbanów.
Tym razem jednak nie wyniki były najważniejsze. Liczyła się dobra zabawa w gronie rówieśników, popularyzacja sportu i aktywnego wypoczynku, a przede wszystkim bezpieczne spędzanie czasu wolnego pod okiem dorosłych.

Prof. Zoll: obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego

2019-11-13 13:00

Warszawa / tk (KAI)

Krytycznie wobec obecnej roli Trybunału Konstytucyjnego (TK) wypowiedział się jego były prezes prof. Andrzej Zoll. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki wyraził dziś smutek z powodu odmowy przez Trybunał rozpatrzenia wniosku poselskiego nt. konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny. Komentując to oświadczenie prof. Zoll stwierdził w rozmowie z KAI: „obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego”.

YouTube.com

Nawiązując do tamtego orzeczenia, prof. Zoll przyznał, że Trybunał nie odnosił się w nim do zagadnienia tzw. aborcji eugenicznej. "Nie mogliśmy się wypowiadać na temat innych przesłanek, mogliśmy rozpatrywać sprawę tylko w zakresie wniosku – to jest zasada, która nas wiązała” - powiedział.

Proszony o odniesienie się do faktu, iż TK nie rozpatrzył wniosku poselskiego nt. aborcji eugenicznej prof. Zoll powiedział: „Nie bardzo mógłbym to skomentować, bo szczerze mówiąc obecnie nie mamy Trybunału Konstytucyjnego i to trzeba podkreślić. To, co jest w Trybunale Konstytucyjnym, to jest po prostu kpina”.
Były prezes TK dodał, że postępowanie Trybunału świadczy o tym organie jak najgorzej i dodał, że organ ten nie prowadzi żadnych prac. „Jest bardzo zależny od stanowiska partii rządzącej” – zakończył prawnik.
Prof. Andrzej Zoll był m.in. członkiem Komisji Kodyfikacyjnej prawa karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Pełnił m.in. funkcje prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Przypomnijmy, że w wydanym dziś oświadczeniu przewodniczący Episkopatu napisał m.in.: „Ze smutkiem przyjęliśmy odmowę rozpatrzenia wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny”.
Abp Gądecki przywołał orzeczenie TK z 1997, w którym napisano, że: „Demokratyczne państwo prawa jako naczelną wartość stawia człowieka i dobra dla niego najcenniejsze. Dobrem takim jest życie, które w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju”.
Przewodniczący KEP wskazał, że „obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego”.
W oświadczeniu abp Gądecki stwierdza, że brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los.
„Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia” – napisał abp Stanisław Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież mianował nowego arcybiskupa Bordeaux

2019-11-14 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował arcybiskupem-metropolitą Bordeaux (Francja) dotychczasowego biskupa Nantes, Jean-Paul Jamesa- poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku kard. Jean-Pierre Ricarda, który 1 października br. przeszedł na emeryturę.

Jean-Paul James urodził się 14 lipca 1952 r. w głównym ośrodku Bretanii - Rennes. Po nauce w szkole katolickiej w swym mieście rodzinnym rozpoczął studia w Krajowym Instytucie Statystyki i Nauk Ekonomicznych w Paryżu, a następnie wstąpił do wyższego seminarium duchownego św. Iwona w Rennes, gdzie w 1984 uzyskał bakalaureat. Studia teologiczne i prawnicze kontynuował w Rzymie, uzyskując na Uniwersytecie Gregoriańskim doktorat z prawa kanonicznego i z teologii moralnej.

22 września 1985 przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji Rennes. Był tam proboszczem w kilku parafiach, a w 1990 został profesorem teologii moralnej w swym dawnym seminarium. Od 1999 do 2003 rektorem tej placówki. Od 1990 był również kapelanem regionalnego oddziału Wspólnot Arche (Arka) w Bruz - założonego przez Jeana Vaniera ruchu kościelnego skupiającego we wspólnych domach niepełnosprawnych i ich opiekunów.

9 stycznia 2003 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem Beauvais. Sześć lat później 8 lipca 2009 Benedykt XVI mianował go biskupem Nantes.

W łonie Konferencji Episkopatu Francji jest członkiem Rady ds. Relacji Międzyreligijnych i Nowych Nurtów Religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem