Reklama

Dedykowane katechetom

Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię

Kalina Wielicka
Edycja łowicka 39/2003

„Kolejny rok naszej katechetycznej posługi pragniemy rozpoczynać od modlitwy przed Bogiem. Jesteśmy świadomi, iż nie chodzi tylko o naszą pracę, często bardzo trudną, ale o godne i dobre wypełnienie naszego katechetycznego powołania. Wiedząc, że nasze siły są często bardzo ograniczone, prosimy Boga, aby nieustannie nas wspierał swoją mocą. Czynimy to przez słuchanie Słowa Bożego i wspólną modlitwę. Otwórzmy zatem nasze umysły i serca, aby moc Ducha Bożego umocniła naszą wiarę, ożywiła nadzieję i uzdolniła nas do mówienia o Bogu pośród tych, do których Kościół nas posyła”.

Powyższe słowa, wypowiedziane przez ks. dr. Wojciecha Osiala, stały się wprowadzeniem do nabożeństwa Słowa Bożego i adoracji Najświętszego Sakramentu. Nabożeństwo, odbywające się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu rozpoczęło jak zawsze Odprawę Katechetyczną przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Tym razem odprawa trwała w dniach 29 i 30 sierpnia 2003/2004. W pierwszym dniu odprawy uczestniczyli bp Alojzy Orszulik i bp Józef Zawitkowski. W drugim dniu za stołem prezydialnym zasiadł ks. prał. Franciszek Augustyński - wikariusz generalny.
Jak już wspomnieliśmy, odprawa rozpoczynała się nabożeństwem w kaplicy seminaryjnej. Przewodniczył mu i głosił konferencję ascetyczną ks. dr Wojciech Osial. W tym roku w konferencji ks. Osial nawiązał do ewangelicznego opisu spotkania młodzieńca z Panem Jezusem (Mk 10, 17-22). Powołując się na słowa Jana Pawła II, stwierdził, że ten fragment Ewangelii winien służyć za źródło katechetycznej refleksji, opisuje bowiem Chrystusa jak Nauczyciela.
W modlitwie przed Najświętszym Sakramentem katecheci wraz z ks. Osialem prosili: „Nauczycielu dobry, napełnij nas, katechetów, swoją mocą, pomagaj nam zachować autorytet, naucz nas spoglądać na uczniów z miłością, pomagaj odważniej głosić Twoją naukę, abyśmy mogli dobrze wypełnić nasze katechetyczne powołanie. Daj nam cierpliwość i wyrozumiałość dla błędów naszych uczniów, abyśmy potrafili im pomóc w ich życiowych trudnościach i kłopotach. Dopomagaj nam pokonywać wszelkie lęki i momenty załamań, wzmacniaj naszą wiarę w to, że Ty jesteś z nami w szkole, abyśmy odczuwali w naszych słowach Twojego ducha i Twoją moc. Błogosław wszystkim dzieciom i młodzieży w naszej diecezji, niech odczuwają pragnienie przyjścia do Ciebie i pozostaną z Tobą na zawsze. Otocz opieką wszystkich nauczycieli, wychowawców, rodziców. Daj im coraz pełniej zrozumieć, że dużo ważniejsza od mądrości ludzkiej jest mądrość Boża”.
Druga część Odprawy Katechetycznej miała miejsce w auli seminaryjnej. Tej części obrad przewodniczył ks. prał. Wiesław Wronka - wikariusz biskupi ds. duszpasterskich i katechetycznych, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej Łowickiej.
W tym roku wykład dla zgromadzonych katechetów świeckich, zakonnych i księży wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Mastalski z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wykład zatytułowany był: Katecheta wobec trudności wychowawczych w szkole.
W dalszej części odprawy katecheci mieli możliwość zapoznać się z nowymi podręcznikami dla szkoły podstawowej i ponadgimnazjalnej, opracowanymi przez Wydawnictwo św. Wojciecha w Poznaniu. O planach dotyczących formacji permanentnej katechetów mówił ks. Sławomir Sobierajski.
Sprawy bieżące Wydziału Nauki Katolickiej omówił ks. prał. W. Wronka, który skoncentrował się w sposób szczególny na przygotowaniach do tegorocznej Olimpiady Wiedzy Religijnej dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z dumą i zadowoleniem podkreślił, że w ubiegłym roku szkolnym ponad 5 tys. dziewcząt i chłopców uczestniczyło w obu olimpiadach w diecezji łowickiej! Duża w tym zasługa katechetów, a także życzliwości dyrekcji szkół.
Z inicjatywą Dnia Papieskiego w szkole zapoznał zebranych ks. Wiesław Frelek - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu na Korabce. Od dwóch lat jest on koordynatorem diecezjalnym ds. Dnia Papieskiego w diecezji łowickiej, który tym razem odbędzie się 12 października. Jest to okazja do promowania wśród wiernych nauczania Jana Pawła II i dziękczynienia Bogu za dar Papieża.
Odprawa Katechetyczna na rok szkolny 2003/2004 zakończyła się słowem i błogosławieństwem Biskupa Łowickiego.

Zbigniew Boniek nie będzie prezesem PZPN

2019-10-18 09:51

wpolityce.pl

Temat kandydatury na moją trzecią kadencję prezesa PZPN na ten moment nie istnieje. Musimy wybrać nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo tak stanowi prawo polskie i przy tym zostańmy - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek. Właśnie trwa w Warszawie zjazd PZPN

youtube.com

Prawo polskie zabrania kandydowania trzeci raz na stanowisko prezesa związku, a Bońkowi w październiku 2020 roku kończy się druga kadencja.

Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie — przyznał Boniek.

Prezes powiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłym roku na kolejną kadencję, bo szanuje prawo.

W październiku przyszłego roku kończę prezesurę i mam nadzieję, że na tym fotelu usiądzie ktoś, kto będzie ulepszał związek — zakończył popularny Zibi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

2019-10-18 21:54

Beata Pieczykura

– Wkraczamy z ufnością w nowy rok akademicki 2019/2020. Ośmielamy się śmiałością nie ludzką, ale pochodzącą od Ducha Świętego podjąć studia teologiczne, którym towarzyszy formacja do dojrzałego życia chrześcijańskiego i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym święcie – mówił ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie podczas inauguracji nowego roku akademickiego w murach tej uczelni.

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie odbyła się 18 października br. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył i homilię głosił abp Wacław Depo. Do zebranych, czyli „uczestników zmagań o komplementarność wiary i rozumu”, Ksiądz Arcybiskup powiedział: – Prośmy Ducha Świętego o pogłębienie naszej wiary i ludzkiej współpracy w tym dziele, którym jest Uniwersytet i nasz Instytut.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku oraz wręczeniu dyplomów magisterskich, dyplomów i świadectw Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej wykład inauguracyjny „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Damian Wąsek.

W ub. r. akademickim w Instytucie studiowało 125 studentów na studiach magisterskich i podyplomowych. W warsztatach biblijnych uczestniczyło 59 osób. Stopień magistra teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ponieważ Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie jest związany umową z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie) uzyskało 9 osób, a studia podyplomowe ukończyło 7 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem