Reklama

Czy teologia jest potrzebna?

Rafał Estkowski
Edycja łódzka 39/2003

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest niewątpliwie łatwa dla każdego księdza. Bez jej poznania nie mogliby pełnić swego powołania w Kościele. Innego jednak wymiaru nabiera w odniesieniu do świeckich, którzy na co dzień pełnią rolę matki, ojca, żony, męża, a nawet babci czy dziadka. Etymologicznie termin „teologia”, pochodzący z języka greckiego, znaczy tyle co „Boże słowo” lub „nauka o Bogu” (theos - Bóg, logos - słowo, mowa, nauka). Znakomity polski teolog C. Napiórkowski twierdzi, że ze względu na specyfikę jest to bardziej mądrość niż nauka. Eklezjastyk natomiast pisze: „Cała mądrość od Boga pochodzi...” (Syr 1,1). Dlatego właśnie święta teologia ma doniosłe znaczenie, a jej adepta powinna charakteryzować pokora.
Każdy z nas jest teologiem, rzecz w tym, że większość jest tego nieświadoma. Mówiąc dobrze lub źle o Kościele, powołując się przy tym na Biblię lub nauczanie papieskie, korzystamy z teologii, śpiewając, tańcząc lub myśląc poruszamy treści teologiczne, jednak szczytem „uprawianej” przez nas teologii jest udział we Mszy św. i wyznanie wiary. Każdy artykuł w Credo od Trójcy Świętej począwszy, na eschatologii skończywszy, wynika z dogłębnego zbadania treści biblijnych. Człowiek od zarania swego egzystowania na ziemi wiedział, że musi istnieć KTOŚ nad nim. W jaskiniach ludzi pierwotnych odnaleziono wiele na to dowodów, rysunki bóstw i ofiar im składanych to także teologia.
Studium teologii zatem to nic innego jak sięganie do źródeł człowieczeństwa, a także budowanie prawego sumienia i pogłębianie wiary. W prologu encykliki Fides et ratio Jana Pawła II czytamy: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła..., sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy...”. To bowiem pragnienie determinuje działania dążące do poznawania świata oraz mechanizmów nim rządzących.
Aby pomagać współczesnemu człowiekowi w dochodzeniu do poznania prawdy oraz umożliwić jego ustawiczny duchowy rozwój, a także wspierać w radosnym przeżywaniu swojego chrześcijaństwa, działają katolickie ośrodki naukowe, takie jak Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytuty Teologiczne kształcące dużą rzeszę inteligencji katolickiej. Szczególnie UKSW zajmuje ważne miejsce na akademickiej mapie Łodzi, mając tutaj swoją filię. Dzięki wysokiej klasy kadrze dydaktycznej i zaangażowaniu jej dyrektora - ks. dr. Andrzeja Świątczaka kształci się na nim liczne grono studentów. Wykłady odbywają się w systemie zaocznym. Mając możliwość uzyskiwania gruntownego przygotowania i zdobycia tytułów naukowych z różnych dziedzin teologicznych, podejmują oni następnie zadania katechetyczne, są liderami środowisk katolickich, a nierzadko prowadzą działalność publiczną. Stają się oni u progu wejścia Polski do Unii Europejskiej strażnikami tego, co polskie i katolickie. Katolik świecki musi podejmować odpowiedzialność za obraz dzisiejszego świata, na mocy chrztu św. przyjął obowiązek zadbania o respektowanie wartości wypływających z Dekalogu, nie znając istoty tych wartości oraz źródeł ich pochodzenia nie mógłby tego zadania realizować.
Podjęcie studiów na UKSW niewątpliwie umożliwia wszechstronny rozwój duchowy i intelektualny, a także pociąga za sobą wymierną możliwość uzyskania zatrudnienia w charakterze katechetów i wykładowców. Studia teologiczne umożliwiają osiągnięcie tych celów.

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świeccy franciszkanie na Jasnej Górze: bądźmy apostołami jedności

2019-07-20 17:05

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

Z udziałem ponad 4 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Spotkanie wpisało się w przygotowania do jubileuszu 800. rocznicy powstania wspólnoty świeckich franciszkanów. Do bycia „apostołami jednoczenia” zachęcał ich biskup świdnicki Ignacy Dec.

BPJG

Podczas dwudniowej pielgrzymki rozważano przesłanie z Listu św. Franciszka do wiernych „Poświęceni są ku jedności” - poinformowała Joanna Berłowska, przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. - Jedność jest bardzo ważną sprawą nie tylko u nas, ale w całej Ojczyźnie, w całym Kościele, wszędzie i o to będziemy się modlić – zapewniała świecka franciszkanka.

- By nie wstydzić się jednoczyć wokół Krzyża i Ewangelii - zachęcał zgromadzonych biskup świdnicki Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

- Jesteśmy chorzy na brak jedności – diagnozował biskup świdnicki i ubolewał nad pogłębiającym się rozbiciem w narodzie. Zachęcał do bycia na co dzień „apostołem jednoczenia”.

O wielkiej aktualności i sile franciszkańskiego charyzmatu we współczesnym Kościele mówi o. Andrzej Romanowski, narodowy asystent Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. - „Franciszku idź, odbuduj mój Kościół!”. To jest ciągle aktualne, tego bardzo potrzeba na dziś i jutro. To przesłanie, które otrzymał Św. Franciszek jest tak aktualne, tylu ludzi jest zagubionych, tylu poszukujących, zranionych – tłumaczył zakonnik i podkreślił, że potrzeba nie tylko dotrzeć do nich z przesłaniem miłości Jezusa, ale nieść Franciszkowy zapał, entuzjazm, fascynację Chrystusem, gdyż to najbardziej zaraża innych i wpływa na zmianę myślenia.

Franciszkański Zakon Świeckich to wspólnota katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu. Nie wymaga ona opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich, umożliwia jednak wielu ludziom realizację powołania zakonnego.

Franciszkański Zakon Świeckich został założony ok. 1221 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Powstał on z myślą o ludziach świeckich, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragną dążyć do doskonałości chrześcijańskiej. W Polsce zakon liczy obecnie ok. 10 tys. członków.

W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie po dotarciu do kraju w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce jest bł. Aniela Salawa, a tercjarzami, czyli franciszkanami świeckimi byli m.in. św. Sebastian Pelczar biskup, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jacek Malczewski - malarz, Józef Haller - legionista, generał Wojska Polskiego oraz sługa Boży kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem