Reklama

70-lecie parafii w Ksawerowie

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 39/2003

Niedziela 31 sierpnia br. na stałe wpisała się w historię parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie. Stało się tak za sprawą obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia parafii połączonych z uroczystością odpustową ku czci Jasnogórskiej Pani. Mszę św. dziękczynną sprawował abp Władysław Ziółek.

Wśród czcigodnego grona kapłanów, uczestników Liturgii, obecni byli m.in. ks. prał. Jan Cieszkowski, były proboszcz ksawerowskiej siedemdziesięciolatki, ks. prał. Ryszard Olszewski - kustosz sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach, ks. kan. Jan Szadkowski - dziekan dekanatu Łódź Radogoszcz i ks. kan. Edward Dudziński - proboszcz łódzkiej parafii Chrystusa Króla. Przybyli reprezentanci władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych. Duża rzesza wiernych z trudem mieściła się w świątyni.
Powitania wygłoszone zostały przez ks. kan. Stanisława Brachę, proboszcza miejsca, oraz przedstawiciela lokalnej wspólnoty parafialnej. Przedstawiając historię parafii, Ksiądz Proboszcz przypomniał, iż drewniana kaplica została tu wzniesiona już w 1852 r. Powstała jako wotum za ocalenie Ksawerowa od zarazy. Inicjatorem budowy był ówczesny właściciel Widzewa. W latach 1895-99 na miejscu pierwszej kaplicy postawiono nieduży murowany kościół, będący filią pabianickiej parafii pw. św. Mateusza. 15 lipca 1933 r. pierwszy ordynariusz łódzki - bp Wincenty Tymieniecki erygował parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie. Jej utworzenie wiązało się z rozwojem miejscowości i wzrostem potrzeb duchowych mieszkających tu ludzi. Prace przy obecnej, trzeciej świątyni rozpoczęto w 1972 r., gdy gospodarzem parafii był wspomniany wcześniej ks. prał. Jan Cieszkowski. Została ona uroczyście poświęcona przez bp. Józefa Rozwadowskiego w roku 1978. Kończąc wystąpienie, Ksiądz Proboszcz poprosił abp. Władysława Ziółka o przewodniczenie dziękczynnej celebracji.
Następnie Arcypasterz łódzki dokonał poświęcenia darów jubileuszowych - odnowionego prezbiterium, nowego ołtarza bocznego oraz ozdabiającego fronton kościoła witraża. „Piękny wygląd świątyni dopomaga głębiej przeżywać sprawowane w niej święte obrzędy” - podkreślił Dostojny Celebrans. Świąteczny i radosny charakter jubileuszowej Mszy św. wzmacniał urzekający śpiew scholi „Jezusowe promyki i promyczki”, działającej pod kierownictwem s. Etieny, karmelitanki Dzieciątka Jezus.
Zwracając się do zgromadzonych, Ksiądz Arcybiskup mówił, że powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż jesteśmy spadkobiercami duchowego i materialnego dziedzictwa tych, którzy przed nami żyli na tej ziemi. Dzięki temu pełniej możemy zobaczyć przynależne nam miejsce w Kościele, społeczności parafialnej, a także rodzinie ludzkiej. „Pragnę wspólnie z wami i wobec was zauważyć, jak ufna była wiara tych, którzy przed wami szli przez tę ksawerowską ziemię. Wierni tworzący tutejszą wspólnotę parafialną zawsze wyczuwali, że pod matczynym okiem Jasnogórskiej Pani ich życie będzie toczyło się pomyślnie. Tak było w przeszłości i tak jest obecnie. Dzisiaj idziemy po śladach wiary naszych ojców i dokładamy do tego duchowego dziedzictwa nasz osobisty wysiłek, nasze zmaganie się o żywą obecność Boga w świecie, w którym żyjemy. (...) Niechaj Maryja obejmuje was wszystkich swym troskliwym, matczynym spojrzeniem. Niech Matka Boża Częstochowska, patronka tej parafii, prowadzi was ku coraz głębszemu i bardziej odpowiedzialnemu przeżywaniu waszego człowieczeństwa i waszej chrześcijańskiej postawy”.
Procesja eucharystyczna, którą poprowadził abp Władysław Ziółek, ukoronowała liturgiczną część uroczystości jubileuszowych. Tego dnia Pasterz Kościoła łódzkiego pobłogosławił także Ośrodek Charytatywno-Opiekuńczy, który powstał z inicjatywy ks. kan. Stanisława Brachy. Będzie on służył przede wszystkim rekreacji dzieci i młodzieży. Jedną z głównych atrakcji jest tu nauka jazdy konnej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Reklama

Vincent Lambert nie żyje

2019-07-11 10:02

red/radio zet

Vincent Lambert, francuski pacjent z poważnym uszkodzeniem mózgu nie żyje - podaje AFP. Mężczyzna kilka dni temu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 

Vincent Lambert zmarł w czwartek o godzinie 8:24 w Szpitalu Uniwersyteckim w Reims - powiedział AFP jego bratanek Francois Lambert.

Rodzice Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad 10 lat w stanie wegetatywnym, zaakceptowali w poniedziałek decyzję o przerwaniu czynności podtrzymujących go przy życiu. 

Śmierć Vincenta jest teraz nieunikniona, możemy już tylko zrezygnować z walki. Tym razem to koniec.

Nasi prawnicy w ostatnich dniach robili co w ich mocy i starali się wyegzekwować apel ONZ o zawieszenie decyzji sądu. Na próżno

Czynności podtrzymujące przy życiu 42-letniego Lamberta zostały przerwane 3 lipca i były wykonaniem wyroku Sądu Kasacyjnego, który przychylił się do opinii lekarzy, twierdzących, że Francuz nie ma szans na odzyskanie przytomności.

Za zaprzestaniem zabiegów podtrzymujących go przy życiu występowały także żona Lamberta, którą wspierało sześcioro sióstr i braci mężczyzny.

Przeciwni decyzji sądu byli nadal rodzice Lamberta. Jego matka apelowała w ONZ w Genewie o pomoc, a adwokaci zapowiadali, że oskarżą o "morderstwo z premedytacją" lekarza, który nakaże wstrzymanie czynności utrzymujących Lamberta przy życiu. Zdaniem rodziców ich syn był niepełnosprawny, ale nie umierał.

Vincent Lambert uległ wypadkowi samochodowemu w 2008 roku. Mężczyzna doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózg. Przy życiu utrzymywała go specjalistyczna aparatura.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem