Reklama

W diecezjach

Orszak Trzech Króli w Grudziądzu po raz drugi

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Wiesław Kozłowski

Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Grudziądzu podążał z pokłonem do Rodziny Świętej inną trasą niż w roku ubiegłym.

Zbiórka uczestników Orszaku miała miejsce na boisku Zespołu Szkół Technicznych przy ul. A. Hoffmana. Było kolorowo i wesoło. Wolontariusze rozdawali śpiewniki, korony i nalepki z logo Orszaku. Trzepotały królewskie chorągwie. Dzieci szukały wyznaczonych dla siebie miejsc w zielonym, czerwonym i niebieskim Orszaku. Szczególny podziw budziły stroje Monarchów, ale też - przedstawicieli Bractwa Kurkowego i rycerzy. Atmosferę budowały płynące z głośników dźwięki kolęd!

Wszyscy czekaliśmy na podążenie za Monarchami ulicami: J. Hallera, F. Focha i J. Piłsudskiego - na Stadion Miejski „Olimpia”, gdzie czekała na nas Rodzina Święta, a w tej roli Państwo Monika i Marcin Biegańscy z małym Jasiem - w roli Bożej Dzieciny. Starsze rodzeństwo Jasia - Ania i Kuba towarzyszyli Maryi i Józefowi w roli Aniołków.

Reklama

Orszak poprowadziła Gwiazda Betlejemska, przygotowana w tym roku przez parafię pw.Wniebowzięcia NMP z Mokrego.

Orszak rozpoczął Modlitwą Anioł Pański ks. kan. Zbigniew Gański, duchowy opiekun tego przedsięwzięcia i jego inicjator. Jeszcze na boisku ZSZT została odegrana pierwsza ewangeliczna scena - Zwiastowanie. Scenę tę przygotowały dzieci i młodzież z Parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe ze Strzemięcina.

Ze śpiewem, tłumnie, ruszyliśmy za Królami (byli nimi jeźdźcy z Ośrodka Jeździeckiego „Rywal”) na skraj Parku Miejskiego, gdzie grupa dzieci i młodzieży z grudziądzkiej Parafii pw. Wniebowzięcia NMP przedstawiła scenę GOSPODA. Współczuliśmy brzemiennej Maryi, że nie znalazła ciepłego kącika na schronienie…

Reklama

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Orszak Trzech Króli w Grudziądzu

Powędrowaliśmy dalej. Wiódł nas śpiew, tematycznie dostosowany do przeżywanych po drodze scen. Naszym cantorem - przewodnikiem był Krzysztof Czechowski z prowadzonym przez siebie Chórem Sursum Corda z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Ojca Pio.

Dotarliśmy w okolice Banku BPH. Tu - przejmującą, świetnie umuzycznioną scenę WALKA DOBRA ZE ZŁEM zaprezentowała parafia pw. Św. Mikołaja Biskupa.

Kiedy dotarliśmy w okolice Centrum Kultury Teatr, mroźną temperaturę ociepliła radość i entuzjastyczny śpiew wielu, wielu Aniołków. To dzieci z parafii pw. Św. Józefa Oblubieńca z Mniszka przedstawiły inscenizację BRAMA ANIOŁÓW.

A stąd - śpiewnie i radośnie dotarliśmy do celu, na stadion, do Stajenki. Tu czekała na nas Rodzina Święta z Małym Jezuskiem. Pokłon Trzech Króli i całego miasta zainicjowała Ewangelią i śpiewem Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Ojca Pio. Świętej Rodzinie pokłonili się Monarchowie, przynoszący dary, Aniołki, pastuszkowie, kolorowe orszaki dzieci, Bractwo Kurkowe, rycerze, harcerze, księża, koordynatorzy OTK z poszczególnych parafii i obecni mieszkańcy Grudziądza.

Wprawdzie było bardzo mroźno, ale nie zrażało to artystów występujących podczas koncertu kolęd i pastorałek, brawurowo poprowadzonego przez Piotra Jezierskiego.

W przerwie koncertu miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniej wykonaną szopkę i najlepszą pracę plastyczną o tematyce „orszakowej”. Konkursy przebiegły w różnych kategoriach wiekowych. Organizatorzy OTK mają nadzieję, że nagrody ucieszyły zwycięzców.

Wszystkich zmarzniętych posiliła gorąca grochówka, przygotowana przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta. Spejalnie na Święto Objawienia Pańskiego piekarnia Państwa Marzeny i Marka Makowskich przygotowała tradycyjne wypieki, tzw. szczodraki, popularne do dziś w niektórych regionach Polski. Liczymy na to, że te pyszne rogale będą także grudziądzkim wypiekiem „orszakowym”.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli za nami… Z pokłonem do Rodziny Świętej poszło około dwóch tysięcy grudziądzan. Mimo sporego mrozu mieliśmy ciepło w sercu, radość i poczucie wspólnoty. Na ulicy zamanifestowaliśmy swoją wiarę, poszliśmy całymi rodzinami, wspólnie ! Na ulice miasta wyszli nawet ci, którzy „mają daleko do kościoła”. Skorzystali jednak z tej nowej formy ewangelizacji, bo na Orszak wyciągnęły ich dzieci…

2016-01-12 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Orszak Trzech Króli we Lwowie.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Lwów

ks.Grzegorz Draus

Parafia św. Jana Pawła II przeprowadziła w niedzielę 9 lutego pierwszy u Lwowie Orszak Trzech Króli. Młodzież z Liceum Plastycznego z Lublina, pod kierownictwem katechety Waldemara Dziaczkowskiego uczyła parafian jak może wyglądać Orszak i pomogła w jego piewszym poprowadzeniu.

Po południowej Mszy uczestnicy w kolorowych koronach, z wielką gwiazdą i misternie wykonanymi feretronami z wyobrażeniem Aniołów, w barwnych jasełkowych strojach przeszli od kaplicy do placu pomiędzy blokami osiedla "Kwitka -1". Tam już czekały całe rodziny mieszkańców wczesniej zaproszonych przez kierownictwo osiedla. Brzmiały dynamiczne kolędy ukraińskie, polskie, hiszpańskie, angielskie, włoskie. Dzieci otrzymały koroby a rodziny publikacje parafialne z propozycjami świętowania Bożego Narodzenia i kolędami.

Była to nie pierwsze spotkanie parafii z mieszkańcami najbliższego do kaplicy osiedla. Sama kolęda ze strony parafii odbywa się na nim zgodnie z najdawniejszą tradycją - kolędnicy przychodzą do każdego domu.

Po Orzaku najmłodsi wykonawcy świętowali w pobliskim McDonaldzie.

CZYTAJ DALEJ

Zielonogórsko-Gorzowska Piesza Pielgrzymka A. D. 2020

2020-07-15 11:13

[ TEMATY ]

piesza pielgrzymka

Archiwum Aspektów

Ubiegłoroczna Pielgrzymka Gorzowska na Jasną Górę

W tym roku ze względu pandemię koronawirusa Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górą nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Przewodnicy grup proponują jednodniowe pielgrzymki w podanych niżej terminach.

Uwaga!

• Chętni muszą wcześniej zapisać się na listę, wypełnić wszystkie dane wymagane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii COVID-19 w Polsce z dnia 5 czerwca 2020 r. wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, z późn. zm.).

• Uczestnicy będą poddani mierzeniu temperatury oraz zobowiązani do podpisania i przestrzegania wytycznych GIS

• Nie ma możliwości pielgrzymowania bez wcześniejszego wpisania się na listę pielgrzymów.

• Istnieje możliwość zapisania się na listę Duchowych Pielgrzymów. Jest to główna forma pielgrzymowania w tym roku.

• Szczegóły informacji w parafiach, z których wychodzą grupy oraz na stronach internetowych i profilach społecznościowych poszczególnych grup.

1 sierpnia

GRUPY GORZOWSKIE

Biało-Niebieska, Biało-Czerwona, Akademicka i Brązowa z Gorzowa Wlkp.

Tęczowa z Kostrzyna n Odrą

Srebrna ze Strzelec Krajeńskich

Trasa: Gorzów Wielkopolski – Skwierzyna

• 7.30 – zbiórka na placu przy katedrze

• 18.00 – Msza św. w kościele w Skwierzynie i poczęstunek

Amarantowa z Rzepina

Trasa: Rzepin – Trzemeszno Lubuskie

• 6.00 – Msza św. w kościele parafialnym w Rzepinie i wyjście

Grupy z Sulechowa i Świebodzina

Trasa: Świebodzin – Paradyż

• 8.00 – wyjście z parafii pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie

• 12.00 – Msza św. w kościele seminaryjnym w Paradyżu

GRUPY ZIELONOGÓRSKIE

Trasa: Zielona Góra – Otyń

• 8.00 – Msza św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi i wyjście

• 16.30 – Otyń

GRUPY GŁOGOWSKIE

Trasa: Głogów – Piersna

• 8.00 – wyjście z parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie

• 12.00 – Msza św. w Piersnej

8 sierpnia

GRUPY GORZOWSKIE

Biało-Niebieska, Biało-Czerwona, Akademicka i Brązowa z Gorzowa Wlkp.

Trasa: Gorzów Wielkopolski – Bledzew

• 7.30 – zbiórka na placu przy katedrze

• 18.00 – Msza w kościele w Bledzewie

Amarantowa z Rzepina

Trasa: Rzepin – Słubice

• 8.00 – zbiórka przy kościele parafialnym w Rzepinie i wyjście

• 16.00 – Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach.

Grupa Tęczowa z Kostrzyna n. Odrą

Trasa: Kostrzyn n. Odrą – Słońsk

• 7.30 – wyjście z parafii pw. NMP Matki Kościoła

• 12.00 – Msza św. w Górzycy

• ok. 20.00 – Apel Jasnogórski w Słońsku

Grupa Srebrna ze Strzelec Krajeńskich

Trasa: Strzelce Krajeńskie – Lubiewo

GRUPY ZIELONOGÓRSKIE

Trasa: Zielona Góra – Otyń

• godz. 8.00 – Msza św. w konkatedrze pw. św. Jadwigi i wyjście

• godz. 16.30 – Otyń

GRUPY GŁOGOWSKIE

Trasa: Głogów – Grodowiec

• 7.00 – Wyjście z parafii św. Mikołaja w Głogowie

• 12.00 – Msza św. w sanktuarium w Grodowcu

12 sierpnia

WSZYSTKIE GRUPY

Trasa: „Górka przeprośna” – Jasna Góra

• 8.00 – Spotkanie pielgrzymów na „górce przeprośnej” pod Częstochową i wyjście na Jasną Górę (ok. 8km)

• 12.00 – Msza św. na Jasnej Górze

• Uwaga! Zapisy w parafiach, z których wyruszają grupy.

CZYTAJ DALEJ

Sejm/ Posłowie wszystkich klubów i kół za świadczeniem dla deportowanych do ZSRS (krótka)

2020-07-15 15:01

[ TEMATY ]

pieniądze

sejm

ZSRR

Tomasz Zajda – stock.adobe.com

Posłowie PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, a także Konfederacji opowiedzieli się w środę za przyznaniem polskim obywatelom 200 zł za każdy miesiąc ich zesłania lub deportacji do ZSRS w latach 1939-56.

Projekt w tej sprawie zgłosił prezydent Andrzej Duda; było to jego pierwsze czytanie.

Projekt przewiduje przyznanie jednorazowych świadczeń pieniężnych, które - biorąc pod uwagę średni czas przebywania na zesłaniu - mogą wynieść 13,2 tys. zł. Pieniądze te będą przyznawane w wysokości proporcjonalnej do okresu przebywania danej osoby na zesłaniu lub deportacji w Związku Sowieckim. Za każdy pełny miesiąc okresu podlegania w latach 1939–56 tego rodzaju represji ma przysługiwać 200 zł, jednak nie mniej niż 2,4 tys. zł.

Projekt ustawy w tej sprawie przedstawił posłom sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Minister podkreślił, że przepisy mają zniwelować nierówności i zaspokoić słuszne roszczenia obywateli polskich zesłanych lub deportowanych do ZSRR, którzy do tej pory nie otrzymali rekompensaty za doznane cierpienia. Zaapelował też do posłów o jednomyślność w tej sprawie i szybkie uchwalenie przepisów ze względu na wiek osób deportowanych.

W dyskusji nad projektem posłowie wszystkich klubów i kół opowiedzieli się za zaproponowanymi przepisami, podkreślając, że są one próbą zadośćuczynienia za wyrządzone zło. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zgłosili też wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu (bez prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny) i uchwalenie ustawy jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu. Za tym wnioskiem opowiedziała się część posłów, m.in. Koalicji Polskiej.

Projekt poparło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z propozycją prezydenta świadczenie ma być przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej złożonej szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z danych UdsKiOR wynika, że świadczenia, które będą finansowane z budżetu państwa, może uzyskać ok. 22 tys. osób.

We wniosku powinno się znaleźć oświadczenie o nieuzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia na podstawie ustawy z 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległości Polski. Wypłata zadośćuczynienia będzie wolna od egzekucji i nie będzie podlegać wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków. Świadczenie będzie też zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W uzasadnieniu projektu podano, że średni czas przebywania na deportacji lub w obozie w Związku Sowieckim w przypadku Sybiraków zamieszkujących na terytorium Polski wynosi 66 miesięcy. Tym samym średnia wysokość świadczenia pieniężnego dla jednej osoby może wynosić 13,2 tys. zł.

Koszt wypłaty świadczeń oszacowano na ok. 290 mln zł. (PAP)

nno/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję