Reklama

Płocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - podsumowanie

Ks. Andrzej Redmer
Edycja płocka 39/2003

XXII Piesza Pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia br. pod hasłem Oto Matka Twoja (J 19, 27). W święto Przemienienia Pańskiego po porannej Mszy św. w katedrze o godz. 6.00, której przewodniczył biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus, na trasę wyszło 2 577 pątników w trzynastu grupach oznaczonych kolorami. Intencją główną była prośba o pokój na świecie i pomyślność dla naszej Ojczyzny oraz rozwój Królestwa Bożego w nas i wokół nas.
Przewodnikiem głównym pielgrzymki był piszący te słowa ks. Andrzej Redmer, zaś kierownikiem trasy - ks. Witold Karpiński. W pielgrzymce wędrowało 48 kapłanów, 51 kleryków, 8 sióstr zakonnych, 2 lekarzy i 55 pielęgniarek. Dodatkowy trud (ok. 100 km więcej) podjęli pątnicy z Mławy, Golubia-Dobrzynia, Glinojecka i Rypina oraz biegnący z Płocka dwaj maratończycy.
Najstarszą pątniczką była licząca 81 lat Janina Jędrzejewska z grupy żółtej, najmłodszymi - 9-letni Krzysztof Potępa z grupy białej i licząca tyle samo lat Karolina Rychcik z grupy brązowej. Średnia wieku tegorocznej pielgrzymki wynosiła ok. 23 lat. 42% uczestników pielgrzymowało po raz pierwszy.
Podczas drogi przeżywaliśmy w Głogowcu zawarcie sakramentu małżeństwa dwóch par z grupy pomarańczowej i srebrnej, prymicje na Górze św. Małgorzaty pod Tumem, koncert ewangelizacyjny Tomka Kamińskiego, apel patriotyczny w intencji Ojczyzny w Kaszewicach, złożenie rocznych deklaracji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Dudkach (160 osób), nabożeństwo pojednania z przyjęciem Szkaplerza w Dubidzach (183 osoby), spotkania z udziałem misjonarzy naszej diecezji ks. G. Mierzejewskiego i ks. D. Gudajczyka. Podjęliśmy modlitwę różańcową w Pielgrzymkowym Kole Różańcowym (74 osoby), zebrane na tacę ofiary złożyliśmy w Głogowcu na sanktuarium, w Klukach na misje, w Wierzchowisku na budowę kościoła parafialnego.
Powstała codziennie aktualizowana w czasie pielgrzymki strona internetowa, którą odwiedziły 4 362 osoby. Adres naszej strony: www.pielgrzymka.plock.opoka.org.pl lub www.pielgrzymka.com.
Odwiedzili nas w drodze: biskup płocki Stanisław Wielgus i ks. prał. Jerzy Pawlik z Rady Episkopatu Polski ds. Pielgrzymowania.
W intencji pielgrzymujących pieszo modliło się 1 723 pielgrzymów duchowych w diecezji oraz wszystkie męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne.
Łącznie przebyliśmy od Płocka trasę 265 km w ciągu 9 dni. Bramy Jasnej Góry przekroczyliśmy 14 sierpnia br., by uczestniczyć o godz. 9.00 we Mszy św. na Szczycie, kończącej XXII Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

Słowacja: parlament uchwalił nowy sposób finansowania Kościołów

2019-10-16 13:30

st (KAI) / Bratysława

Rada Narodowa Republiki Słowackiej – jednoizbowy parlament tego kraju, uchwaliła dziś nowy sposób wspierania Kościołów i związków wyznaniowych przez państwo. Kończy się w ten sposób okres, kiedy państwo bezpośrednio wypłacało pensję duchownym (od 1949 roku), natomiast fundusze z budżetu będą wypłacane poszczególnym Kościołom czy związkom wyznaniowym w zależności od liczby ich członków.

FOTOWAWA/pl.fotolia.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, abp Stanislav Zvolenský wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia tej uchwały przez parlament. „Z chwilą wejścia tej uchwały w życie, zostanie zastąpione ustawodawstwo z czasów reżimu komunistycznego, które miało na celu uzyskanie kontroli nad Kościołami. Zatwierdzona ustawa respektuje i bierze pod uwagę obecne warunki ich pracy w społeczeństwie” – stwierdził przewodniczący słowackiego episkopatu.

Nowy sposób finansowania zarejestrowanych Kościołów na Słowacji opiera się na modelu dotychczas stosowanym, ale zakłada stopniowe uwzględnianie liczby wierzących. Rozszerza także możliwości wykorzystania wkładu państwa. Nowelizacja utrzymuje system bezpośrednich dotacji państwowych dla Kościołów i wspólnot wyznaniowych, przewidziany w ustawie komunistycznej z 1949 roku. Grupa ekspertów, złożona z przedstawicieli państwa i Kościołów, uznała aktualizację tego systemu za rozwiązanie optymalne. Zgodnie z nową ustawą państwo będzie finansowało działalność Kościołów dotacją zwiększaną corocznie o stopień inflacji i waloryzacji. Natomiast Kościoły, które nie otrzymały dotacji państwowej w roku 2019 oraz Kościoły, które zostaną zarejestrowane po wejściu w życie proponowanej ustawy, otrzymają dotację na ich wniosek i proporcjonalnie do liczby wiernych.

Przewiduje się, że jeśli liczba wierzących spadnie lub wzrośnie o więcej niż 10 procent w porównaniu z ostatnim spisem ludności, wkład państwa zostanie zmniejszony lub zwiększony jednorazowo, ale nie więcej niż o 1/3 procentowego spadku lub zwiększenia liczby wierzących.

Zarejestrowane Kościoły, których jest obecnie na Słowacji 18 będą mogły wykorzystać dotacje państwowe nie tylko do wykonywania czynności związanych z kultem i płacami dla pracowników Kościoła, ale także na działalność kulturalną i społeczną czy edukacyjną, adresowaną do dzieci i młodzieży. Kościoły będą zobowiązane do corocznego składania sprawozdań z zarządzania dotacją a państwo zachowa prawo do kontroli tego gospodarowania. Nowa ustawa ma wejść w życie począwszy od stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem