Reklama

Polityka

Prezes Trybunału przegrał przed Trybunałem

Sejm wygrał ważną potyczkę prawną z Prezesem Andrzejem Rzeplińskim. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że nie jest właściwym organem, aby badać uchwały sejmu. Oznacza to, że sędziowie TK nie mogą więc wskazywać, którzy z wybranych sędziów są właściwi, a którzy niewłaściwi, bo to jest kompetencją Sejmu. Rację miał więc Prezydent Andrzej Duda, który jasno wskazał, że Trybunał jest sądem prawa, a nie faktów.

[ TEMATY ]

polityka

komentarz

sejm

pl.wikipedia.org

Jestem szczęśliwy, gdyż jestem Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem – podkreśla prof. Andrzej Rzepliński

Jestem szczęśliwy, gdyż jestem Polakiem,
chrześcijaninem i katolikiem – podkreśla
prof. Andrzej Rzepliński

Stało się dokładnie tak, jak kilka tygodni temu pisałem w komentarzu " Prawo i Sprawiedliwość wygrało z Trybunałem"

). Okazało się, że aż 7 sędziów TK było odmiennego zdania od prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Wynik głosowania na niejawnym posiedzeniu oznacza, że prezes ma mniejsze wsparcie w Trybunale, niż niektórzy sądzili.

Trybunał wskazał, że w sporze o uchwały Sejmu rację ma większość parlamentarna oraz Prezydent. Opinię taką potwierdziła także analiza Prokuratury Generalnej oraz prawnicy Sejmowi. Odmiennego zdania byli posłowie PO, Nowoczesnej oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Z tej wyliczanki jasno można wywnioskować, że interpretacja prawa mocno uwarunkowana jest sympatiami politycznymi.

Do tej pory Prezes TK typował do orzekania jedynie skład 5-osobowy. Tym razem spór rozstrzygał się w powiększonym 10-osobowym składzie i okazało się, że poglądów Prezesa nie podziela większość sędziów Trybunału. Oczywiście w uzasadnieniu sędziowie napisali, że obecny Sejm nie powinien uchwalać nieważności uchwał poprzedniego Sejmu, ale nie zdecydowali się na orzekanie w tej sprawie. Tak więc nie ma wyroku TK, któryby wiążąco rozstrzygał spór.

Teraz sędziowie będą musieli się zmierzyć z nowelizacją ustawy o TK. Według obowiązującego prawa powinni to zrobić co najmniej w 13-osobowym składzie. Oznacza to, że do sędziowskiego stołu muszą zaprosić co najmniej 3 sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji. Co więcej, powinni najpierw zająć się sprawami zalegającymi od lat w Trybunale, a dopiero później orzekać w swojej sprawie. Tak stanowi prawo. I choć Prezes mówił w mediach, że nie zamierza przestrzegać tego prawa, to może się okazać, iż zmieni zdanie pod wpływem pozostałych sędziów Trybunału.

2016-01-12 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Chrześcijanin w życiu politycznym” konferencja w Sejmie

[ TEMATY ]

spotkanie

sejm

Artur Stelmasiak

abp Celestino Migliore

abp Celestino Migliore

Siła polityczna polskiego katolicyzmu nie może być redukowana jedynie do przemyśleń, wymaga związku między wiarą i życiem większości, czasem milczącej, ale na tyle czujnej, że patrzy dalej, niż jakakolwiek przynależność polityczna – podkreślił 1 grudnia w Sejmie RP abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski w Polsce był gościem odbywającej się tam konferencji „Chrześcijanin w życiu politycznym”.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Zełenski w PE: 140 mln obywateli Rosji to dla Kremla mięso armatnie

2023-02-09 11:48

[ TEMATY ]

parlament

asc/ mms/

Staję przed wami, żeby bronić prawa Ukrainy powrotu do domu - do Europy - powiedział w czwartek w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Wracając do Europy wracamy do siebie do domu. Staje przed państwem, żeby bronić naszego prawa powrotu do domu. Wszystkich Ukraińców - w różnym wieku, o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie socjalnym, o różnych przekonaniach religijnych. Wszyscy mamy za sobą wspólna europejską historię" - przekonywał Zełenski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję