Reklama

Wydarzenia z diecezji

„Dziękujemy za rolniczy trud”

Andrzej Zawadzki
Edycja płocka 39/2003

O tym, że dożynki zajmują w polskiej obrzędowości szczególne miejsce, nie trzeba nikogo przekonywać. Przepiękne wieńce przynoszone do kościołów świadczą o tym, że polscy rolnicy pragną z całego serca dziękować Panu Bogu za plony ziemi.

Nie inaczej było 7 września w kościele parafialnym w Dulsku, gdzie odbywały się tegoroczne dożynki gminy Radomin. Ciekawym zwyczajem tej wspólnoty jest organizowanie dożynek co roku w innej parafii spośród znajdujących się na terenie gminy. Dzięki temu rolnicy z każdej wsi mogą zaprezentować owoce swej pracy i głośno wypowiedzieć swe niepokoje.
Uroczystą Eucharystię będącą dziękczynieniem Bogu za plony poprzedził program artystyczny wykonany przez uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej. Młodzież sugestywnie zaprezentowała treści związane z rolniczym trudem i jego owocami.
Mszy św., która nastąpiła tuż po uczniowskim występie, przewodniczył pochodzący z parafii Dulsk wicerektor płockiego Seminarium ks. kan. dr Tadeusz Kołowski, homilię wygłosił zaś redaktor odpowiedzialny Niedzieli Płockiej ks. Adam Łach. W słowie skierowanym do licznie przybyłych mieszkańców parafii Dulsk i całej gminy Radomin Kaznodzieja powiedział m.in.: „Z całą pewnością rolnicy, którzy dziś przyszli na tę uroczystość, pragną dziękować Bogu. Mimo że tegoroczne lato było suche, mimo że urodzaj nie taki może jak w latach ubiegłych, to jednak znowu w naszej Ojczyźnie Bóg wysłuchał prośby Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj. Za ten chleb, za to, że dzięki waszej, czcigodni gospodarze, pracy, tego chleba nie brakuje, klękamy dziś przed wami i całujemy wasze spracowane ręce. Bóg wam zapłać. Praca rolnika, mimo że trudna, jest pracą wzniosłą. Dzięki tej pracy bowiem nie tylko ludzie mogą mieć pokarm dla ciała. Dzięki rolniczemu trudowi mamy też pokarm dla ducha. Chrystus wybrał przecież chleb na miejsce swej obecności, na Eucharystię. I od dwóch tysięcy lat przebywa w chlebie, uświęcając owoc rolniczej pracy. To wielki zaszczyt, z którego dziś także trzeba się cieszyć.
Radość dożynek mąci jednak niepewność jutra na polskiej wsi. Wszyscy stawiamy sobie pytanie - co będzie dalej? Stawiamy je tym, którzy dziś decydują o losach naszej Ojczyzny - rządzącym. Czy ktoś myśli o milionach Polaków utrzymujących się z rolnictwa?
Niestety, jak do tej pory nikt nie znalazł w sobie tyle odwagi, by dać jasną i wyraźną odpowiedź: co dalej z polskim rolnictwem, co dalej z milionami ludzi, których głosy potrzebne były tylko do referendum, a o których po głosowaniu znów zapomniano. (…)
Stoimy w przededniu wejścia do Unii Europejskiej. Z różnych stron podkreśla się gospodarcze korzyści, jakie Polska odniesie, przystępując do wspólnoty. Coraz rzadziej jednak mówi się o tym, do czego zachęca Papież, nazywając nasz kontynent Europą ducha. Zauważmy, że Europa próbuje nam dzisiaj zaproponować wspólną konstytucję bez odniesienia się do Boga, odwołującą się za to do ateistycznych haseł filozofii Oświecenia (…). Polska wieś zawsze była wierna Bogu i Kościołowi. I tak jak dzięki polskim matkom przetrwała wiara i język polski pod zaborami i okupacją - mimo że próbowano i wiarę, i język zniszczyć - tak być może znowu dzięki polskim matkom, dzięki ich wierze i przywiązaniu do polskości Polska nie da się zalać fali demoralizacji i nie pozwoli oderwać się od Boga. (…) Co więcej - to my możemy stać się dla Europy świadkiem wiary, to my możemy wnieść nasze przywiązanie do Boga i Kościoła, naszą tysiącletnią tradycję i nasze tradycyjne wartości. Aby tak się stało, musimy jednak na bieżąco dbać o nasze życie religijne. Tak jak rośliny na polu wymagają ciągłej pielęgnacji - wiecie to kochani rolnicy lepiej niż ja - tak samo wiara wymaga ciągłego dbania o nią - przez modlitwę, Mszę św., sakrament pokuty i wreszcie przez jej przekazywanie w rodzinach i codzienne świadectwo. Bez tego ani rusz - w myśl przysłowia: «Bez Boga ani do proga»”.
Po homilii i wyznaniu wiary Celebrans poświęcił wykonane przez rolników wieńce, a także przyjął przyniesione w procesji z darami ofiarnymi owoce rolniczego trudu - chleb, warzywa, owoce i miód.
Na zakończenie liturgicznej części dożynek dziekan dekanatu Dobrzyń n. Drwęcą ks. Andrzej Smoleń podziękował zebranym za obecność, jak również pogratulował miejscowemu proboszczowi ks. Krzysztofowi Szwejkowskiemu nominacji na wicedziekana tegoż dekanatu.
Po procesji z wieńcami uczestnicy uroczystości przeszli na teren miejscowej szkoły, gdzie przygotowano posiłek, a także występy artystyczne. Prawdziwą furorę zrobił kobiecy zespół żołnierski z Torunia.
W trakcie spotkania wójt gminy Radomin Mieczysław Konczalski podziękował rolnikom za ich pracę i wyraził nadzieję, że przemiany, jakie nastąpią po wejściu Polski do Unii Europejskiej będą - mimo przejściowych trudności - stanowić szanse rozwoju nowoczesnego rolnictwa w naszym kraju.
W dulskich dożynkach wzięło udział wielu gości, m.in. parlamentarzyści, a także przedstawiciele władz samorządowych.

Katoliku sprawdź posła przed głosowaniem!

2019-10-10 17:24

Artur Stelmasiak

Katolicki Latarnik Wyborczy to proste narzędzie do sprawdzenia posła nt. tego jak głosował. W minionej kadencji Sejmu było kilka głosowań ważnych dla katolików. W prosty sposób można sprawdzić jak poseł głosował ws. aborcji, in vitro i wolnej niedzieli.

Strona www.latarnik.info zawiera aktualne dane posłów, którzy pełnili mandaty w kadencjach Sejmu od 2007 roku. Można sprawdzać zarówno całą partię procentowo jak i poszczególnych kandydatów ze swojego okręgu. Ostatnia aktualizacja z 23 wrzenia 2019 roku odpowiada na pytanie: Czy poseł poparł w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącej in vitro, m.in. ograniczającej liczbę tworzonych zarodków do jednego?

Katolicki Latarnik Wyborczy to inicjatywa Zbigniewa Kaliszuka i Pawła Parysa, którzy sprawdzają, jak w kadencji posłowie poszczególnych partii głosowali w kwestiach ważnych dla katolików i czy czynili to zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego. W czasie wyborów rozstrzyga się wiele kwestii światopoglądowych. Gdy już zostaną wybrane osoby reprezentujące wartości sprzeczne z naszymi, to potem może być już za późno, by cokolwiek uratować.

Zebrane dane autorzy ujęli liczbowo i procentowo, wyliczając ilu średnio posłów danego klubu parlamentarnego opowiedziało się za lub przeciw konkretnemu projektowi ustawy. Na stronie dostępna jest mapka z okręgami wyborczymi oraz wewnętrzna wyszukiwarka pozwalająca dowiedzieć się, skąd kandyduje poseł lub senator i jak głosował w ubiegłej kadencji. Do nazwisk można też dotrzeć, klikając na jeden z 41 okręgów wyborczych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Czas dla Boga, czas dla bliźnich

2019-10-14 12:50

Ewa i Tomasz Kamińscy

Ewa Kamińska

Rejowiec to niewielkie miasteczko niedaleko Chełma. Jego historia rozpoczęła się od lokacji w 1547 r. przez Mikołaja Reja. Miejscowość przeżywała okresy rozwoju i upadku. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców (ok. 2 tys.), kwitnie tu życie religijne, społeczne i kulturalne. Prężnie działa Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, który w uznaniu szczególnych zasług otrzymał tytuł „POAK Roku 2018”.

Miasto Reja

Rejowiec gościł ponad 100 członków i sympatyków Akcji Katolickiej z wielu miejscowości archidiecezji lubelskiej. Spotkanie formacyjne rozpoczęło się w kościele pw. św. Jozafata Kuncewicza. Piotr Majewski, prezes parafialnego oddziału AK, przypomniał bogatą historię miejscowości, zwłaszcza czasy Rejów oraz Budnych, ostatnich właścicieli, którzy wprowadzili nowoczesną gospodarkę rolną i zmechanizowali rolnictwo. Powstała wtedy cukrownia, gorzelnia, młyny oraz tartak. Miejscowy kościół pochodzi z początku XX w. Budowany był jako kaplica grobowa Budnych, fundatorów. Na to zgodziły się władze carskie. Parafia rzymskokatolicka erygowana została w 1919 r. Neogotycki kościół ma bogaty wystrój wnętrza. Uwagę zwraca odrestaurowany obraz Matki Bożej Rejowieckiej we współczesnym bocznym ołtarzu, twórczo nawiązującym do neogotyku.

Miara Chrystusa

W intencji wszystkich akcjonariuszy została odprawiona Msza św. Przewodniczył jej ks. Jacek Jakubiec, parafialny asystent AK, który apelował, by żyć Słowem Bożym na co dzień, dawać świadectwo bliźnim i być przykładem dla ludzi, zwłaszcza tych, którzy pogubili się na drogach życia. Ks. Zbigniew Michał Głowacki, asystent kościelny AK, w homilii podkreślił, że przed podjęciem misji głoszenia Chrystusa ważniejsze jest pozwolenie Bogu na ukształtowanie w sobie „człowieka”. - Zostaliśmy wyrwani ze swojego życia, by nauczyć się Jezusa, słuchać Jego słowa i spotkać Go w Eucharystii, by życie było nie tylko nasze, ale coraz bardziej Chrystusowe - podkreślał kapłan.

Spacer przez historię

Po Eucharystii podczas krótkiego spaceru po Rejowcu zatrzymano się przy pomniku pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz przy popiersiu Mikołaja Reja. W odrestaurowanej klasycystycznej dawnej cerkwi greckokatolickiej, obecnie kaplicy cmentarnej, Piotr Majewski przypomniał historię tego miejsca oraz etapy przywracania do obecnego stanu ruiny, która nawet nie miała dachu. W urzędzie miejskim, w klasycystycznym pałacu Zaleskich, znajdującym się w pięknie odnowionym zabytkowym parku, odbyło się spotkanie z burmistrzem Tadeuszem Górskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Mirosławem Kościem. Włodarze mówili o specyfice miasta, przezwyciężaniu kryzysu ekonomicznego, perspektywach rozwoju oraz o konkretnych działaniach, podkreślając współdziałanie różnych instytucji oraz mieszkańców. Goście otrzymali foldery prezentujące gminę Rejowiec oraz antologię wierszy - plon I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mariana Janusza Kawałki (Rejowiec 2018).

Po spacerze alejkami parku w domu kultury wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Rejowcu pod dyrekcją Mariusza Cichosza, brawurowo wykonując wiązanki amerykańskich marszów i piosenki Jana Kiepury. - To bardzo ważne, by znaleźć czas i ofiarować go dla Pana Boga i dla siebie nawzajem - podkreślała Małgorzata Stacharska, prezes AK, dziękując oddziałowi w Rejowcu za organizację, a wszystkim za udział w spotkaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem