Reklama

Gryfino uczciło gen. Władysława Sikorskiego

Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 39/2003

Każdy naród ma swoich wielkich bohaterów, którzy postawą, godnością i niezwykłym hartem ducha przechodzą do historii. Stawia się ich jako wzór cnót, świetlany przykład do naśladowania. Nasza ojczyzna szczególnie naznaczona jest takimi postaciami - to one wyznaczyły drogę do niepodległości i suwerenności. Jedną z takich osób jest generał broni Władysław Sikorski, którego 60-rocznicę tragicznej śmierci nad Gibraltarem obchodzimy w tym roku. Ten wielki mąż stanu, charyzmatyczny wódz i szlachetny człowiek był w czasie II wojny światowej nadzieją na utrwalenie po jej zakończeniu ładu sprzyjającego sprawiedliwemu pokojowi. Niestety, niewyjaśniona do końca śmierć zniweczyła te plany. Przez ponad 50 lat władza komunistyczna czyniła wszystko, aby zapomnieć o dziedzictwie jego życia i zdeprecjonować jego zasługi dla Polski. Potrzebą serca wielu pokoleń kombatantów było więc przywrócenie należnej chwały gen. Wł. Sikorskiemu. Rok 2003 przeżywany jest jako czas poświęcony refleksji nad jego geniuszem żołnierskim i dyplomatycznym. Jednym z ważniejszych wydarzeń na naszej zachodniopomorskiej ziemi poświęconych Generałowi stało się odsłonięcie i poświęcenie w Gryfinie tablicy upamiętniającej postać gen. Władysława Sikorskiego.
Uroczystości odbyły się 14 sierpnia w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz na miejscowym cmentarzu. Mszy św. w intencji ojczyzny i żołnierzy oraz oficerów Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość i oddali swe życie w czasie walk na wszystkich frontach świata, przewodniczył bp Jan Gałecki w asyście dziekana ks. Bronisława Kozłowskiego i proboszcza ks. Henryka Krzyżewskiego. We wspólnej, patriotycznej modlitwie uczestniczyli: kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy, Kompania Honorowa V Pułku Inżynieryjno-Saperskiego z Podjuch, Orkiestra Dęta ze Stargardu Szcz., poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, policjanci, Straż Graniczna, strażacy, mieszkańcy Gryfina. W wygłoszonym kazaniu bp. Jan Gałecki przypomniał postać gen. Wł. Sikorskiego oraz uświadomił zebranym, czym powinien odznaczać się prawdziwy patriotyzm. Uczulił na wierność wartościom, które kształtować mają godną ludzką postawę. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy ufundowanej ku czci tego wielkiego Polaka. Odsłonięcia tablicy dokonali: burmistrz Henryk Piłat, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Ragan i prezes Związku Sybiraków Antoni Rak. Poświęcenia tablicy dokonał bp. Jan Gałecki, który raz jeszcze podkreślił wagę pamięci o osobie Generała i trwałego miejsca dla niego w panteonie wybitnych Polaków, którzy całym sercem ukochali ojczyznę i jej bezgranicznie służyli. Niezwykle wzruszającym akcentem uroczystości na cmentarzu była wykonana przez jednego z Sybiraków recytacja wiersza upamiętniającego dokonania gen. Wł. Sikorskiego. Utwór pochodził z tomu wojennych utworów Mariana Jonkajtysa. Odśpiewana wspólnie Rota zakończyła bardzo podniosłe obchody 60. rocznicy śmierci człowieka, który do tej pory stanowi symbol niezłomnej postawy i pełnej poświęcenia miłości do ojczyzny.

Reklama

Wg sondażu PiS wygrywa wybory – może rządzić samodzielnie

2019-10-13 21:02

niedziela.pl / tvp

Wg sondażu PiS wygrywa wybory – może rządzić samodzielnie

Telewizja wPolsce.pl

Aktualizacja
Dane PKW z 99,49 proc. komisji wyborczych
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
43,76%
KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
27,24%
LEWICA - SLD, WIOSNA, RAZEM
12,52%
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
8,58%
KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
6,79%


06:42
PKW publikuje również częściowe wyniki z wyborów do Senatu z 42,26 proc. komisji wyborczych. Według nich PiS zdobyło 49,41 proc. głosów, KO - 29,81 proc., PSL - 5,49 proc.

Według sondażu PiS wygrało wybory parlamentarne zdobywając 43,6% głosów. Może rządzić samodzielnie

Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostały zebrane na podstawie badania exit polls firmy Ipsos.

Podane przed chwilą sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych dają zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości. Według pierwszych wyników exit poll, partia uzyskała wynik, który umożliwia samodzielne rządy

Sondażowa frekwencja wyborów wyniosła: 61,1%

Procentowy rozkład głosów

• Prawo i Sprawiedliwość - 43,6%

• Koalicja Obywatelska - 27,4%

• Lewica - 11,9%

• PSL - 9,6%

• Konfederacja - 6,4%

inni - 1,1%

Wg sondażu rozkład mandatów w Sejmie będzie następujący:

• Prawo i Sprawiedliwość - 239 mandatów

• Koalicja Obywatelska - 130 mandatów

• Lewica - 43 mandaty

• PSL - 34 mandaty

• Konfederacja - 13 mandatów

inni - 1 mandat
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

2019-10-15 13:12

DK/wikipedia.org

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

François Gérard, "Św. Teresa”
Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

Widzenia

Około roku 1556, przyjaciele Teresy zasugerowali, że jej nowe przejścia są dziełem diabła, a nie pochodzące od Boga. Zaczęła więc stosować praktyki pokutnicze i umartwiać się. Jej spowiednik, jezuita święty Franciszek Borgiasz, jednakże zapewniał ją o boskim pochodzeniu jej doświadczeń. W 1559, w dzień świętego Piotra, Teresa doświadczyła wewnętrznego widzenia Jezusa Chrystusa, który w jej przekonaniu ukazał jej się w postaci cielesnej, choć dla oczu niewidzialny. Nie miała wątpliwości co do prawdziwości tej wizji. Takie widzenia Jezusa Chrystusa trwały w sposób nieprzerwany przez okres ponad dwóch lat. W innej wizji, Serafin wielokrotnie wbił w jej serce rozżarzony do czerwoności czubek złotej lancy, powodując niepojęty duchowo-fizyczny ból. Wizja ta jest zbieżna z wizją świętego Franciszka z Asyżu, opisaną w hymnie Walka miłości.

Teresa tak opisuje tę scenę:

„Zobaczyłam, w jego ręce długą złotą dzidę, zaś jej koniec pokryty żelazem rozżarzony był do czerwoności. Wydawało mi się, że wkuwał ją co pewien czas w moje serce i że przebijał moje wnętrzności. Gdy poruszał swą dzidą wydawało mi się, że porusza i moimi wnętrznościami. Pozostawił mnie całą płonąca wielką miłością do Boga. Ból był tak wielki, że aż zaczęłam jęczeć, a słodkość płynąca z jego nadmiaru była tak zaskakującą, że nie chciałam być go pozbawiona...”

Ta wizja była inspiracją dla jednego z najsławniejszych dzieł Berniniego, Ekstaza świętej Teresy znajdującego się w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Rzymie.

Pamięć o tym wydarzeniu była dla Teresy inspiracją do końca jej życia i motywowała jej całożyciowe oddanie się naśladowaniu życia i cierpienia Jezusa Chrystusa, które streszczała w słowach: „Panie, pozwól mi cierpieć z Tobą albo umrzeć”.

Dzieła świętej Teresy z Ávili, tworzone dla celów dydaktycznych, są jednymi z najwybitniejszych w literaturze mistycznej Kościoła katolickiego. Jej proza jest naznaczona wpływem łaski, ozdobną schludnością i uroczą siłą wyrazu, Teresa jest w czołówce hiszpańskich prozaików. Jej poezja jest natomiast wyróżniana za czułość i poczucie rytmu myśli.

Twierdza wewnętrzna, napisana w roku 1577, w której porównuje rozwój duszy oddanej kontemplacji do zamku z siedmioma kolejnymi wewnętrznymi komnatami, analogicznie do siedmiu niebios, których przebycie prowadzi do zjednoczenia z Chrystusem. Książka uważana jest za duchowy testament św. Teresy i skarb mistyki katolickiej.

Jan Paweł II „W dniu 4 października roku 1582, który we wprowadzonym później Kalendarzu Gregoriańskim wypadł 15 października, w Alba, w granicach diecezji w Salamance, odeszła do Oblubieńca święta Teresa od Jezusa, osłabiona wiekiem i chorobą, lecz wciąż pełna żaru i płomiennej miłości do Boga i Kościoła. Przebyła długą drogę, opromienioną darem łaski prawdziwą „drogę doskonałości”, na której przez modlitwę otwarła się na służbę miłości przeniknęła w głąb „twierdzy duszy” i doświadczyła tej miłości, która im bardziej kogoś łączy z Bogiem, tym bardziej pobudza go do przejęcia się duchem Kościoła i do poświęcenia się Kościołowi”. Podczas podróży apostolskiej do Hiszpanii 1 listopada 1982 polski papież uczestniczył w Ávili w uroczystościach z okazji 400. rocznicy śmierci św. Teresy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem