Reklama

Gryfino uczciło gen. Władysława Sikorskiego

Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińsko-kamieńska 39/2003

Każdy naród ma swoich wielkich bohaterów, którzy postawą, godnością i niezwykłym hartem ducha przechodzą do historii. Stawia się ich jako wzór cnót, świetlany przykład do naśladowania. Nasza ojczyzna szczególnie naznaczona jest takimi postaciami - to one wyznaczyły drogę do niepodległości i suwerenności. Jedną z takich osób jest generał broni Władysław Sikorski, którego 60-rocznicę tragicznej śmierci nad Gibraltarem obchodzimy w tym roku. Ten wielki mąż stanu, charyzmatyczny wódz i szlachetny człowiek był w czasie II wojny światowej nadzieją na utrwalenie po jej zakończeniu ładu sprzyjającego sprawiedliwemu pokojowi. Niestety, niewyjaśniona do końca śmierć zniweczyła te plany. Przez ponad 50 lat władza komunistyczna czyniła wszystko, aby zapomnieć o dziedzictwie jego życia i zdeprecjonować jego zasługi dla Polski. Potrzebą serca wielu pokoleń kombatantów było więc przywrócenie należnej chwały gen. Wł. Sikorskiemu. Rok 2003 przeżywany jest jako czas poświęcony refleksji nad jego geniuszem żołnierskim i dyplomatycznym. Jednym z ważniejszych wydarzeń na naszej zachodniopomorskiej ziemi poświęconych Generałowi stało się odsłonięcie i poświęcenie w Gryfinie tablicy upamiętniającej postać gen. Władysława Sikorskiego.
Uroczystości odbyły się 14 sierpnia w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz na miejscowym cmentarzu. Mszy św. w intencji ojczyzny i żołnierzy oraz oficerów Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość i oddali swe życie w czasie walk na wszystkich frontach świata, przewodniczył bp Jan Gałecki w asyście dziekana ks. Bronisława Kozłowskiego i proboszcza ks. Henryka Krzyżewskiego. We wspólnej, patriotycznej modlitwie uczestniczyli: kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy, Kompania Honorowa V Pułku Inżynieryjno-Saperskiego z Podjuch, Orkiestra Dęta ze Stargardu Szcz., poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, policjanci, Straż Graniczna, strażacy, mieszkańcy Gryfina. W wygłoszonym kazaniu bp. Jan Gałecki przypomniał postać gen. Wł. Sikorskiego oraz uświadomił zebranym, czym powinien odznaczać się prawdziwy patriotyzm. Uczulił na wierność wartościom, które kształtować mają godną ludzką postawę. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy ufundowanej ku czci tego wielkiego Polaka. Odsłonięcia tablicy dokonali: burmistrz Henryk Piłat, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Ragan i prezes Związku Sybiraków Antoni Rak. Poświęcenia tablicy dokonał bp. Jan Gałecki, który raz jeszcze podkreślił wagę pamięci o osobie Generała i trwałego miejsca dla niego w panteonie wybitnych Polaków, którzy całym sercem ukochali ojczyznę i jej bezgranicznie służyli. Niezwykle wzruszającym akcentem uroczystości na cmentarzu była wykonana przez jednego z Sybiraków recytacja wiersza upamiętniającego dokonania gen. Wł. Sikorskiego. Utwór pochodził z tomu wojennych utworów Mariana Jonkajtysa. Odśpiewana wspólnie Rota zakończyła bardzo podniosłe obchody 60. rocznicy śmierci człowieka, który do tej pory stanowi symbol niezłomnej postawy i pełnej poświęcenia miłości do ojczyzny.

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem