Reklama

Doroczna pielgrzymka do Loretto

Oklaski dla Pana Boga

Wojciech Świątkiewicz
Edycja warszawska (st.) 39/2003

- Nie wstydzimy się mieć ambicji, by umiłowaniem Matki Bożej promieniować na całą Europę, której już niedługo mamy stanowić przecież urzędową cząstkę - powiedział bp Kazimierz Romaniuk do kilkunastu tysięcy wiernych zebranych 14 września podczas dorocznej pielgrzymki do sanktuarium maryjnego w Loretto k. Wyszkowa, świętującego w tym roku 75-lecie istnienia.

Pierwsze grupy pielgrzymów, którzy przyjechali autokarami, zaczęły docierać do Loretto już ok. godz. 9.00. Tak rano przyjechała pielgrzymka z parafii katedralnej św. Floriana. Nieco później dotarli pątnicy z parafii Matki Bożej Anielskiej na Wierzbnie. Tych ostatnich przyjechało 110 osób. - Każdy z nas miał własne intencje, ale chcieliśmy też podziękować Panu Bogu za życie i działalność śp. o. Filipa Maca, zmarłego w ubiegłym tygodniu misjonarza pracującego w RPA, który pracował niegdyś w naszej parafii - powiedział nam o. Aleksy Krzysztof Jara OFM, który przywiózł pielgrzymów.
Autokarami przyjechało wiele grup, najwięcej z parafii bródnowskich i grochowskich. Z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie przyjechało 50 osób. - Modlimy się w intencji Ojca Świętego i o beatyfikację ks. Ignacego Kłopotowskiego. Nasza parafia była związana z ks. Kłopotowskim. Gdy był dziekanem praskim, wizytował nas, wykazywał wiele życzliwości i zatroskania. Chcielibyśmy, żeby został ogłoszony błogosławionym - powiedział nam ks. Józef Michurski, salezjanin.
Autokarami przybyli też pątnicy z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Legionowie, którzy przyjechali z odbywającym tu praktyki duszpasterskie klerykiem Dariuszem Jabłońskim z Seminarium Duchownego w Tarchominie. Po raz pierwszy przyjechali autokarem pątnicy z parafii Lubiel Nowy z diecezji łomżyńskiej.
Ok. godz. 13.00 zaczęły przychodzić pierwsze pielgrzymki piesze. W tym roku przybyło w nich ok. 4 tys. wiernych. Wszystkich witał serdecznie ks. prał. Romuald Kamiński, kanclerz Kurii Warszawsko-Praskiej oraz s. Marianna, przełożona miejscowego Klasztoru Sióstr Loretanek. Jako pierwsza przyszła 130-osobowa piesza pielgrzymka z parafii błogosławionych Męczenników Podlaskich z Tłuszcza.
Później szli pielgrzymi z Kicin i Klembowa, z parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu (ponad 600 osób), z Dobrego (40), z Sulejowa (200), z Szewnicy (140 osób). Proboszcz najmłodszej w diecezji parafii Mostówka (erygowanej 29 czerwca 2003 r.) ks. Janusz Grygier przyszedł z ok. 120 wiernymi.
Bardzo duża grupa przyszła z Postolisk. - Jeszcze tak dużej grupy z Postolisk tutaj nie było - powitał pielgrzymów Ksiądz Kanclerz. Odpowiedziały mu radosne oklaski. - Pielgrzymi modlili się za Ojca Świętego, za Księdza Proboszcza, wszystkich parafian, za tych, którzy szli i ich rodziny - powiedział Niedzieli ks. Krzysztof Bodecki, wikariusz z Postolisk i tegoroczny neoprezbiter. 200 osób przyszło z Niegowa, 500 z Jadowa, 70 z Gwizdał, 200 z Urli i 200 z Kamieńczyka. Były też inne, mniejsze grupy.
Po przyjściu pątnicy udawali się do kaplicy na modlitwę przed wizerunkiem Matki Bożej Loretańskiej. Niektórzy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Oglądali też wystawę poświęconą życiu ks. Kłopotowskiego. Była też wystawa krzyży. Przygotowała ją młodzież ze Szkoły Podstawowej w Tłuszczu. - Młodzież nie tylko modli się, ale wykonując krzyże, oddaje szacunek krzyżowi, który jest znakiem naszej wiary - powiedział nam Tadeusz Sasin z Tłuszcza, emerytowany nauczyciel plastyki, który prowadzi też Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. W inicjatywę włączone były Siostry od Aniołów.
Na początku Mszy św. pielgrzymów powitał ks. Wiesław Marian Bocheński, nowy dziekan jadowski. Jego poprzednik ks. prał. Marian Marczewski, inicjator pielgrzymek do Loretto, a obecnie dyrektor Domu Księży Emerytów w Otwocku, również był obecny na uroczystości.
Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Romaniuka była dziękczynieniem Panu Bogu za życie ks. Ignacego Kłopotowskiego i w intencji jego beatyfikacji.
W homilii Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność Siostrom Loretankom za dzieła, które prowadzą, a zwłaszcza za ich podtrzymywanie i ożywianie kultu Matki Bożej. Nawiązując do postaci ks. Kłopotowskiego, podkreślił, że całe jego kapłańskie życie upływało pod znakiem troski o ubogich i potrzebujących oraz o to, aby słowo prawdy Bożej rozszerzało się po całym świecie. - Bardzo pragnęlibyśmy, by te założenia życiowe Sługi Bożego, być może pierwszego błogosławionego naszej diecezji, towarzyszyło wszystkim pełniącym kapłańską posługę na tym terenie - podkreślił Ksiądz Biskup.
Pod koniec Mszy św. bp K. Romaniuk pobłogosławił tablicę ku czci żołnierzy Armii Krajowej bazy lotniczej Łużyce-Warszawa, która umieszczona będzie w kaplicy w Loretto.
Uroczystość przebiegła przy pięknej słonecznej pogodzie. Nawiązał do tego Pasterz diecezji warszawsko-praskiej, mówiąc na zakończenie Mszy św.: „Do długiej listy obdarzonych naszą wdzięcznością koniecznie trzeba dołączyć Pana Boga za to, że dał nam piękną pogodę. Dziękujemy Panu Bogu za piękne jesienne słońce”. Kiedy rozległy się oklaski, Biskup warszawsko-praski dodał: „Rzadko się zdarzają brawa dla Pana Boga, ale skoro z serca płyną, więc pewnie będą przyjęte”.

45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

2019-10-11 17:07

vaticannews.va / Lozanna (KAI)

Dziewczynki na świecie wciąż padają ofiarą przemocy, a ich życie ma „mniejszą wartość” niż przychodzącego na świat chłopca. Ta dyskryminująca praktyka jest obecna nie tylko w Indiach. Wciąż praktykuje się też haniebny proceder okaleczania seksualnego kobiet, którego ofiarą pada rocznie 3 mln dziewczynek.

Vatican News
45 mln dziewczynek ofiarami selektywnej aborcji

Międzynarodowe dzieło pomocy dzieciom „Terre des Hommes” opublikowało właśnie swój najnowszy raport na temat sytuacji dziewczynek na świecie. Nosi on tytuł „Bezbronne” i podkreśla, że choć sytuacja ulega pewnej poprawie, to rocznie 12 mln dziewcząt poniżej 18. roku życia zmuszanych jest do przedwczesnych małżeństw i zachodzenia w niechcianą ciążę. Szacuje się, że aż 2 mln dziewcząt nie mających 15 lat zostaje matkami.

Organizacja alarmuje też w sprawie powszechnego w wielu krajach procederu selektywnych aborcji, w wyniku którego w latach 1970-2017 nie urodziło się na świecie aż 45 mln dziewcząt. Poważnym wyzwaniem pozostaje wciąż walka z obrzezywaniem małych dziewczynek. Szacuje się, że od teraz do 2030 r. ta praktyka trwale okaleczy 68 mln kobiet. Problemem jest też wyłączenie dziewczynek z edukacji i wysyłanie do szkół jedynie chłopców.

„Sytuacja ulega powolnej poprawie. Jeszcze dekadę temu co czwarta dziewczynka zmuszana była do przedwczesnego małżeństwa i zajścia w ciążę, obecnie mowa o co piątej” – podkreśla Federica Gianotta z organizacji „Terre des Hommes”. Wskazuje zarazem, że walka o równe prawa dziewczynek to wciąż długa droga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Polska wygrywa 2-0 z Macedonią Płn i awansuje do Mistrzostw Europy!

2019-10-13 22:40

DK/niedziela

Polska pokonała w niedzielny wieczór reprezentację Macedonii Płn 2-0, zapewniając tym samym sobie awans na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy.

sport.tvp.pl

Bramki dla Polaków strzelali rezerwowi gracze: Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik

Polska jest liderem grupy G w eliminacjach do ME 2020. W ostatnim spotkaniu z Macedonią Północną rozgrywanym w Skopje Polacy również wygrali 1:0 po bramce Krzysztofa Piątką.

Dzisiejsze zwycięstwo daje nam awans na przyszłoroczny turniej. W finałach Mistrzostw Europy zagramy poraz czwarty w historii. Do tej pory występowaliśmy na turniejach w 2008, 2012 oraz w 2016r.

Skład Polaków w dzisiejszym meczu:

1. Wojciech Szczęsny - 18. Bartosz Bereszyński, 5. Jan Bednarek, 15. Kamil Glik, 2. Arkadiusz Reca - 6. Jacek Góralski, 10. Grzegorz Krychowiak - 19. Sebastian Szymański, 20. Piotr Zieliński, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem