Reklama

Niedziela Wrocławska

Albertowe zupy z talerza miłosierdzia

[ TEMATY ]

pomoc

Wrocław

Liliana Sicińska

We Wrocławiu zainaugurowano niezwykłą podróż kulinarną, a jednocześnie akcję promującą… miłosierdzie.

14 stycznia o 12.30 we Wrocławiu w Studio Kulinarnym Piotra Kucharskiego rozpoczęła się niezwykła podróż kulinarna. Wyruszyli w nią pracownicy i wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, w towarzystwie m.in. wiceprezydent Wrocławia Anny Szarycz, starosty Powiatu wrocławskiego i bp Edwarda Janiaka.

Główną bohaterką wydarzenia była jednak zupa: ciepła, sycąca zupa, wykonana według pomysłu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przez Piotra Kucharskiego, wrocławskiego laureata konkursu telewizyjnego programu „Gotuj o wszystko” (Dzień Dobry TVN).

Reklama

Dlaczego zupa?
Bo zupa jest podstawowym ciepłym posiłkiem, który na tysiącach talerzy jest serwowany w całej Polce przez 90 placówek Towarzystwa. Bywa jedynym ciepłym posiłkiem w ciągu dnia dla niektórych. Jest daniem a zarazem symbolem pomagania. Powstał więc w Towarzystwie pomysł, by to zupy uczynić bohaterkami akcji, w której najważniejszy jest czyn miłosierdzia wobec potrzebujących. A zwyczajna, sycąca zupa jest właśnie takim gestem.

Dlatego zupa jest pomysłem na kontynuację akcji „Talerz miłosierdzia”, zapoczątkowanej na 30-lecie działalności TPBA. Wówczas patronowali jej Grażyna Torbicka i Krzysztof Zanussi. Na rok 2016, z okazji 35-lecia powstania Towarzystwa oraz w 100. rocznicę śmierci jej Patrona, postanowiono akcję kontynuować w nowej odsłonie. Pracownicy i wolontariusze Towarzystwa przy współpracy wyjątkowych osób stworzyli unikatowy kalendarz. Każdy z 12 miesięcy mistrzowsko wykonanego kalendarza zawiera przepis i zdjęcie na ulubioną zupę jednej z gwiazd: Natalii Kukulskiej, Natalii Lubrano, Renaty Mauer-Różańskiej, Kingi Preis, Ewy Wachowicz, Siostry Moniki (Albertynki, gotującej w Watykanie), bp Edwarda Janiaka, Krzysztofa Kiljańskiego, Piotra Kucharskiego, Roberta Makłowicza oraz Andrzeja Wrońskiego. Każdy z miesięcy jest także opatrzony cytatem - myślą św. Brata Alberta.

Dlaczego podróż?
Co miesiąc inna zupa będzie gotowana w innym mieście Polski. 14 lutego w walentynki zabrzańskie koło TPBA ugotuje ją w Zabrzu jako wyraz miłości do bliźniego. 8 marca „ręką kobiecą” zostanie ugotowana w Łodzi, następnie w Gorzowie, Sanoku, Warszawie, Gdańsku, Koszalinie, Jeleniej Górze, Łańcucie, Poznaniu, a w grudniu - znów we Wrocławiu. Akcja „Talerz Miłosierdzia z...gwiazdami” jest elementem kampanii społecznej pt. „Pomagamy ze smakiem”.

Reklama

- Chcieliśmy tą akcją skutecznie zachęcić Polaków do dzielenia się symbolicznym talerzem zupy z potrzebującymi i przestrzec, że pędzący świat może każdego z nas zmienić z bogatego w biednego a przedsiębiorczego w bezradnego - mówią pracownicy TPBA.

Podczas wrocławskiego, styczniowego gotowania obecni byli członkowie Komitetu Honorowego Jubileuszu, przedstawiciele władzy, przedsiębiorcy, a także liderzy środowisk twórczych, bowiem to skromne wydarzenie stało się uwerturą miłosierdzia obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

2016-01-15 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: bezdomni wołają o pomoc

[ TEMATY ]

pomoc

bezdomni

abp Stanisław Gądecki

BP KEP

Abp Stansław Gądecki

Abp Stansław Gądecki

- Dziś przychodzą do Maryi ci, którym jest ciężko i proszą Matkę Zbawiciela: porusz serca ludzi, aby chcieli przyjść im z pomocą – mówił podczas Mszy św. dla ubogich i bezdomnych przed Obrazem Jasnogórskim abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu powtórzył apel papieża, by zapewnić dostęp do szczepionek przeciw Covid-19 chorym, najuboższym i najbardziej wrażliwym.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: Prośmy o łaskę pocieszenia dla mieszkańców Nowej Białej

2021-06-23 10:30

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Jednoczę się w modlitwie z tymi, którzy w minioną sobotę, w Nowej Białej zostali doświadczeni przez wielki pożar” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, zwracając się do pielgrzymów polskich obecnych na Dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Tomasz Wolny: Brońmy tych, którzy sami obronić się nie mogą

2021-06-25 12:59

[ TEMATY ]

aborcja

youtube.com

Aborcja jest złem ponieważ zawsze oznacza śmierć dziecka, a przecież każde ludzkie życie jest bezcenne, niepowtarzalne, równe - powiedział znany dziennikarz i prezenter Tomasz Wolny w spocie promującym inicjatywę "Każde życie jest cudem".

Jak zaznacza dziennikarz: - Rolą silniejszego jest obrona tych najsłabszych. Którzy, w przypadku aborcji, sami nie są w stanie się obronić. Ta obrona musi być jednak obroną poprzez szacunek i wrażliwość na poglądy tych, którzy myślą w tej sprawie zupełnie inaczej. Musi być jednak obroną, która jest odważnym głosem prawdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję