Reklama

Niedziela Świdnicka

IV Integracyjny Przegląd Jasełek i Pastorałek „Anioły tańczą”

Biskup świdnicki Ignacy Dec 14 stycznia, sprawując Mszę św. w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu, zainaugurował IV Integracyjny Przegląd Jasełek i Pastorałek „Anioły tańczą”.

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Pan Bóg czeka na nasze modlitwy, prośby oraz dobre uczynki. Przychodźmy do Niego często i nie wstydźmy się Go prosić w różnych potrzebach – mówił w homilii bp Dec. Po raz kolejny Przegląd Jasełek i Pastorałek, został zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową Specjalną nr 10 i Publiczne Gimnazjum Specjalne nr 10 w Wałbrzychu przy współudziale ks. dr. Witolda Baczyńskiego, proboszcza parafii św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu.

Podczas Eucharystii bp Dec, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego, zaznaczył, że każdy człowiek, jeśli chce, aby Bóg go uzdrowił, odmienił jego życie, musi do Niego przyjść. – Trędowaty uczy nas, w jaki sposób powinniśmy się zachowywać względem Jezusa, który ma moc uzdrawiania, oczyszczania nas z grzechów – mówił biskup świdnicki, dodając, że przychodząc do Jezusa musimy pamiętać, jaką postawę należy przybrać, aby modlitwa były wysłuchane.

Reklama

– Postawa klęcząca, najpełniej wyraża szacunek dla Boga i wskazuje na naszą pokorę względem Niego i oddanie Mu czci – tłumaczył celebrans, zachęcając dzieci, młodzież oraz grono pedagogiczne do częstego naśladowania człowieka trędowatego w codziennych kontaktach z Panem Jezusem. - Przychodźmy do Boga często, klękajmy przed Jego obliczem i prośmy w różnych potrzebach, wierząc, że nas wysłucha, tak jak to uczynił względem człowieka, który był w potrzebie i został uzdrowiony – mówił bp Dec.

Na zakończenie Biskup Świdnicki zawierzył Miłosiernemu Bogu, uczniów oraz nauczycieli obydwu placówek oświatowych prosząc, aby błogosławieństwo Boże nieustannie trwało w tych środowiskach, a Duch Święty prowadził drogą wskazaną przez samego Boga.

Po Eucharystii uczestnicy w asyście Biskupa Świdnickiego i zaproszonych gości przeszli w „anielskim” orszaku do budynku przy ul. Ogrodowej 5a, gdzie odbyła się dalsza część Integracyjnego Przeglądu Jasełek i Pastorałek „Anioły tańczą”.

Reklama

Na rozpoczęcie przeglądu po przywitaniu gości, zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Wałbrzych grupa „Skarbki”. Następnie odbyła się prezentacja poszczególnych zespołów. W tegorocznym przeglądzie udział wzięły: PGS nr 10 i PSP nr 10 „ABC” z Wałbrzycha, Dom Pomocy Społecznej z Nielestyna „Skauci”, Integracyjne Przedszkole Samorządowe nr 17 z oddziałami specjalnymi z Wałbrzycha, Środowiskowy Dom Samopomocy „Świetliki” z Wałbrzycha, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy z Wałbrzycha, Dom Pomocy Społecznej „Kolorowa Tęcza” ze Świebodzic, Zespół Szkół Specjalnych z Kamiennej Góry, Warsztaty Terapii Zajęciowej „Patatajki” z Wałbrzycha.

Po skończonych prezentacjach, odbyła się integracyjna zabawa karnawałowa przy muzyce zespołu muzycznego „Skauci” z Nielestna. Następnie wręczono wyróżnienia oraz dyplomy, a także podziękowania dla opiekunów grup.

- Młodzież, która jest niepełnosprawna intelektualnie, w bardzo subtelny, ale jakże wzruszający sposób przybliża nam magię, głęboką treść Bożego Narodzenia oraz moment przyjścia Jezusa na ziemię. Aktorzy-uczniowie poszczególnych placówek przedstawiają z ogromnym zaangażowaniem różne sceny jasełek oraz śpiewają przy tym kolędy i pastorałki – mówiła Urszula Grűner, dyrektor Publicznego Gimnazjum Specjalnego nr 10 w Wałbrzychu.

- W naszym przeglądzie integracyjnym biorą udział nie tylko dzieci niepełnosprawne, ale również dzieci zdrowe. Bardzo chcemy, aby nasi podopieczni byli zauważani w środowisku. Jest już z tym, co raz lepiej. Kiedyś dzieci, były wytykane palcami i wszyscy bali się na nie patrzeć. W obecnej chwili naszą dumą jest to, że możemy pomagać takim dzieciom i ich rodzinom. W związku z tym, różne uroczystości, które organizujemy są niezapomniane, gdyż pozostawiają wiele wspomnień dla samych uczestników, jak i zaproszonych gości. Występują w nich osoby, które mają otwarte serce, otwartą dusze, wiele ciepła w sobie i na pewno w tym jesteśmy lepsi od wszystkich pełnosprawnych osób – mówiła Dorota Bogdańska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu.

Patronat honorowy nad Integracyjnym Przeglądem Jasełek i Pastorałek „Anioły tańczą” objęli: biskup świdnicki Ignacy Dec, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, poseł na sejm RP, oraz Wiesław Kilian, senator RP.

2016-01-15 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: KONCERT KOLĘD

[ TEMATY ]

zaproszenia

koncert

Monika Łukaszów

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu
w Częstochowie ul. Luba 26
Zaprasza

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

III Synod Archidiecezji Lubelskiej oficjalnie otwarty

2021-09-27 06:19

Ks. Marek Kuś

Uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej 25 września zgromadziło w archikatedrze biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich reprezentujących wszystkie parafie, a także przedstawiciele władz miasta i województwa, kolegium rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz duchownych z bratnich Kościołów. Podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika członkowie synodu złożyli uroczyste wyznanie wiary i przysięgę wierności. Liturgia był okazją do dziękczynienia Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, w latach 1946-1948 biskupa lubelskiego. Data inauguracji synodu nie była przypadkowa; wpisała się w 68. rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia i 93. rocznicę otwarcia I Synodu Diecezji Lubelskiej. W ponad dwustuletniej historii diecezji dotychczas były tylko dwa synody; jeden zwołany w latach 20. XX wieku, a drugi w latach 70. XX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję