Reklama

Obchody 23-lecia „Solidarności” w Lubaczowie

Marta Fircowicz-Mazurek
Edycja zamojsko-lubaczowska 39/2003

W tym roku Zarząd Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” zorganizował regionalne obchody rocznicy Sierpnia 80 w Lubaczowie. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, bardzo wysokiego bezrobocia na ziemi lubaczowskiej i zagrożenia utratą istniejących jeszcze miejsc pracy, zwłaszcza w HSW-ZMB Spółka z o.o. w Lubaczowie, mieszkańcy miasta nie zapomnieli o ludziach i znaczeniu wydarzeń sprzed 23 lat.
W niedzielę 31 sierpnia br. członkowie „Solidarności”, reprezentujący Związek w zakładach pracy w Lubaczowie, Jarosławiu, Przemyślu i Przeworsku wyruszyli spod siedziby NSZZ „Solidarność” Oddział Lubaczów w uroczystym pochodzie z 12 pocztami sztandarowymi na czele w kierunku konkatedry. Związkowcy w skupieniu i modlitwie zatrzymali się na placu przy Sanktuarium Maryjnym, przed tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana ludzi pracy. Delegacje regionu przemyskiego i oddziału NSZZ „Solidarność” Lubaczów złożyły kwiaty, oddając hołd męczennikowi za sprawę godności ludzkiej, praw pracowniczych i Ojczyzny.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się o godz. 10.00 uroczystą Mszą św. w konkatedrze lubaczowskiej. Zgromadzonych licznie wiernych, jak i członków „Solidarności”, powitał proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Lubaczowie, dziekan ks. Franciszek Nucia, który w wypowiedzi swej nawiązał do dziedzictwa „Solidarności” i zachęcił do zachowania tych wydarzeń w pamięci. Uroczystą Mszę św. celebrował proboszcz parafii pw. św. Alberta w Przemyślu, ks. Tadeusz Gramatyka, duszpasterz ludzi pracy regionu przemyskiego.
Na początku Mszy św. Adam Kantor, więzień okresu stalinowskiego, internowany w grudniu 1981 r., człowiek-legenda lubaczowskiej „Solidarności”, w imieniu Zarządu Głównego Związku „Solidarność” Polskich Kombatantów i Kapituły Krzyża „Semper Fidelis”, odznaczył tym Krzyżem Sztandar NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Przemyska Oddział Lubaczów. Krzyż „Semper Fidelis” został już wcześniej złożony u stóp Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie, Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, Matki Bożej Łaskawej we Lwowie i Lubaczowie. Członkowie Związku Zawodowego „Solidarność” w całym powiecie lubaczowskim z Edwardem Rokoszem, przewodniczącym Oddziału Lubaczów, akt ten przyjęli z dumą i pełną świadomością, że takie odznaczenie to zaszczyt, a równocześnie zobowiązanie do pełniejszej wierności ideałom ruchu społecznego „Solidarność” z Sierpnia 80.
Celebrans w homilii wskazał niezgodne z faktami pomniejszanie osiągnięć Sierpnia 80 oraz nakreślił problem fałszowania w opinii światowej prawdy historycznej o dziejach i cierpieniach narodu polskiego, zwłaszcza podczas ostatniej wojny światowej. Podniosły i patriotyczny nastrój uświetniały poczty sztandarowe „Solidarności” z poszczególnych oddziałów i zakładów pracy, wśród których wyróżniali się w strojach galowych kolejarze. Członkowie „Solidarności” polecali Bogu Ojczyznę i zawierzali Mu dalszą przyszłość i los ludzi pracujących i bezrobotnych. Mszę św. zakończyło uroczyste odśpiewanie hymnu Boże, coś Polskę.
Obchody 23. rocznicy Sierpnia 80 w Lubaczowie swoją obecnością zaszczycili goście: Marek Kuchciński - poseł na Sejm RP, Andrzej Buczek - przewodniczący Zarządu Regionu „Ziemia Przemyska” NSZZ „Solidarność”, a zarazem organizator tej uroczystości, Witold Kowalski - wicestarosta powiatu przemyskiego, Janusz Waldemar Zubrzycki - burmistrz Lubaczowa, Adam Swatek - radny powiatowy w Lubaczowie, a zarazem przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w LO w Lubaczowie, oraz Henryka Kaszycka - sekretarz Urzędu Miasta w Przemyślu.
Regionalne święto „Solidarności” połączono z otwarciem w konkatedrze przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wystawy pt. „W służbie Bogu i Ojczyźnie”, poświęconej sylwetce i działalności abp. Ignacego Tokarczuka. Po Mszy św. uroczystego otwarcia wystawy dokonali: ks. Franciszek Nucia i Marian Krzysztofiński, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Na ekspozycji zgromadzone zostały dokumenty i fotografie, obrazujące drogę życiową abp. Tokarczuka, od domu rodzinnego, przez okres studiów teologicznych we Lwowie, przyjęcie święceń kapłańskich, pracę duszpasterską na terenie przedwojennego województwa lwowskiego, Śląska i Warmii, następnie pracę naukową aż po służbę Kościołowi i Narodowi jako biskup ordynariusz diecezji przemyskiej. Tą służbą było m.in. wspieranie w diecezji duszpasterstwa robotników i rolników, a także działalności struktur podziemnej „Solidarności”, pomoc internowanym, ich rodzinom oraz osobom pozbawionym pracy. Członkowie „Solidarności”, zaproszeni goście oraz liczni wierni w skupieniu i z zainteresowaniem oglądali zgromadzone fotografie i dokumenty.
Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik na placu rekreacyjnym Domu Pomocy Społecznej w Lubaczowie, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Przy dźwiękach muzyki był czas na koleżeńskie rozmowy oraz poczęstunek i tańce. W wystąpieniach członków „Solidarności” obrazy z pamięci Sierpnia 80, „dni pełnych nadziei”, przeplatały się z rozczarowaniami, a nawet goryczą z powodu ciągle zwiększającego się bezrobocia. Z bolesnym problemem groźby utraty 500 miejsc pracy dzieliła się z koleżankami i kolegami delegacja NSZZ „Solidarność” LU Polska S.A. w Jarosławiu. Zdaniem związkowców przedsiębiorstwo jest likwidowane przez francuskiego właściciela bez żadnych podstaw.
Trudna sytuacja społeczna nakazuje szukać w idei „Solidarności” siły dla narodu do walki o przetrwanie.

Uboga wdowa i sędzia

2019-10-16 12:28

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 25

stock.adobe.com

W dzisiejszej Ewangelii Jezus kreśli dwie postacie. Jedną z nich jest uboga wdowa. W czasach Jezusa wdowa była skrajnym przykładem osoby uciśnionej. Często nie posiadała środków do zaspokojenia elementarnych potrzeb życiowych. Taka właśnie wdowa jest ofiarą podwójnego bezprawia: aroganckiej siły przeciwnika, który jest bogaty i może opłacić i przekupić sądy, oraz niewzruszonej obojętności sędziego.

Sędzia to druga postać przypowieści. Jest obojętny i cyniczny wobec cierpienia kobiety. Jest praktycznym ateistą, nie liczy się z Bogiem ani przykazaniami. W konsekwencji nie liczy się z ludźmi. Jest zamknięty w skorupie własnego egoizmu, nie interesują go sprawiedliwość ani cierpienie człowieka niesłusznie skrzywdzonego.

Jezusowi w tej przypowieści zapewne nie chodzi o napiętnowanie korupcji i niesprawiedliwości sędziów. Nie chodzi Mu też zapewne jedynie o wzbudzenie empatii i solidarności z ubogimi. Pragnie On nam raczej uświadomić ogromną moc cierpliwej modlitwy i zaufania Bogu.

Kobieta, chociaż wydaje się na przegranej pozycji, nie poddaje się. Odkrywa słaby punkt sędziego – egoizm, snobizm. I wykorzystuje go, nieustannie nachodząc sędziego, naprzykrzając się mu. Arogancki sędzia wysłuchuje jej, aby go więcej nie zadręczała.

Postawa kobiety wskazuje na podwójną „broń”, którą możemy stosować wobec Pana Boga. Pierwszą jest ludzka słabość. Kobieta nie ma nic do stracenia, może więc z całą determinacją walczyć. Jej słabość ostatecznie zwycięża z siłą niesprawiedliwego sędziego. Pan Bóg ceni słabość, ubóstwo, pokorę. One sprawiają, że nie pozostaje obojętny wobec ludzkich próśb.

Drugą bronią tej kobiety są upór i cierpliwość. Kto potrafi czekać i nalegać jak ona, zostanie wysłuchany, choćby z tego względu, by się już nie naprzykrzał i nie zawracał głowy. Przypowieść Jezusa ukazuje tajemniczą siłę modlitwy. Nawet jeśli wyczerpiemy wszystkie możliwości, pozostaje cierpliwość modlitwy. Tajemnica zmian jest ukryta w nieskończonej cierpliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

„Papieski” Harley sprzedany

2019-10-21 20:16

ts / Stafford (KAI)

Biały motocykl - „papieski” Harley-Davidson został sprzedany 20 października na aukcji w brytyjskim Stafford za 48 300 funtów (niemal 250 tys. zł). Poinformował o tym na swojej stronie internetowej dom aukcyjny Bonhams.

pixabay.com

Pobłogosławiony i sygnowany przez papieża Franciszka w Rzymie motocykl, przygotowany specjalnie dla niego, jest darem grupy motocyklistów „Jesus Biker International” z siedzibą w Schaafheimie w niemieckiej Hesji. Ten wyjątkowy egzemplarz przekazał papieżowi w maju dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Austrii ks. Karl Wallner. Dochód ze sprzedaży Harleya jest przeznaczony na pomoc dla prowadzonego przez austriacką „Missio” domu sierot w Ugandzie.

Wystawiając „papieskiego” Harleya na aukcję „Jesus Biker” oczekiwali, że przyniesie to co najmniej 300 tys. euro – tyle bowiem potrzeba na budowę planowanego domu sierot. Teraz fani Harleya są „bardzo rozczarowani”, napisała lokalna gazeta niemiecka „Main-Post”.

Papież już wcześniej, bo w czerwcu 2013 r., otrzymał innego Harleya - od producenta. Maszyna, opatrzona zdaniem „Niegdyś własność Jego Świątobliwości Papieża Franciszka” z imieniem „Francisco” na baku została sprzedana na aukcji w Paryżu za 241 500 euro, a zysk ze sprzedaży przeznaczono na schronisko Caritas dla bezdomnych na rzymskim dworcu głównym Termini.

Harley od motocyklistów dla Franciszka nawiązuje do Ameryki Południowej – rodzinnych stron papieża. Jest to maszyna w stylu „chicano”, a więc z wysoko ustawioną kierownicą i szerokim błotnikiem na tylnych kołach. Na błotniku jest widoczny krzyż. Motocykl jest utrzymany w kolorze łamanej bieli i – według ofiarodawców – zawiera wiele specyficznych szczegółów. Samo tylko wykonanie siodełka zajęło około miesiąca.

„Jesus Biker” w Würzburgu istnieje od 2014 r., obecnie liczy około 40 kobiet i mężczyzn różnych wyznań chrześcijańskich, którzy regularnie angażują się w akcje pomocowe. Pragną na nowo uwrażliwić ludzi na wiarę w Boga i pokazać, że miłość do jazdy motocyklami oraz do pokojowego przesłania Jezusa nie muszą się wykluczać, podkreślił założyciel grupy „Jesus Biker” Thomas Draxler.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem