Reklama

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej


Edycja zamojsko-lubaczowska 39/2003

Rada Ruchów i Stowarzyszeń w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej uprzejmie zaprasza w dniach 5-12 października 2003 r. na Tydzień Kulturury Chrześcijańskiej pod patronatem bp. Jana Śrutwy, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Tematem przewodnim Tygodnia będzie: „Jan Paweł II Apostoł Jedności”. Tydzień kultury będzie szczególnym uczczeniem 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II oraz przygotowaniem do Dnia Papieskiego. 12 października zbierane będą środki na fundusz stypendialny dzieci z biednych rodzin.

5 października - niedziela

godz. 18.00 - Kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Rozpoczęcie misji św. oraz Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mszę św. celebruje kanclerz ks. dr Adam Firosz i o. Stanisław Kiełbasa
- Koncert Pieśni Chwały w wykonaniu Diakonii Muzycznej Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
Odpowiedzialni: Neokatechumenat i Odnowa w Duchu Świętym.

6 października - poniedziałek

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski
godz. 18.00 - Mszę św. odprawi i homilię wygłosi o. Bruno Kalinowski
- Spektakl w wykonaniu młodzieży Nasz Ojciec Święty - Jan Paweł II
Odpowiedzialni: - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Apostolstwo Matki Bożej Bolesnej

Reklama

7 października - wtorek

godz. 12.00 - Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Ojców Franciszkanów
- Mszę św. celebrują bp dr Mariusz Leszczyński i ks. dr Wiesław Banaś, słowo do uczestników wygłosi bp Mariusz Leszczyński
- Uroczysty wernisaż - Podsumowanie integracyjnego konkursu plastycznego i poetyckiego dla dzieci i młodzieży „RÓŻANIEC MODLITWĄ POKOJU”
Oprawa muzyczna zespołu dziecięcego z parafii w Lipsku
godz. 18.00 - Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
- Mszę św. odprawi i homilię wygłosi ks. Tomasz Bomba
- Spotkanie - Senator Bachleda Księdzularz z Zakopanego „Psałterz Dawida”
Odpowiedzialni: Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji

8 października - środa - Dzień Akademicki

godz. 8.00. - Kościół pw. św. Katarzyny - Mszę św. odprawi i homilię wygłosi ks. Jacek Zieliński
godz. 11.00 - Mszę św. odprawi i homilię wygłosi ks. Marek Giergiel
godz. 9.00, 12.00, 16.00 - Spotkania z młodzieżą w szkołach „Młodzi Ojcu Świętemu”
Odpowiedzialni: Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego
godz. 18.00 - Kościół pw. Świętego Krzyża Mszę św. odprawi i homilię wygłosi ks. prof. Franciszek Greniuk
godz. 19.15 - Koncert chóru „Rezonans” pod dyr. Alicji Saturskiej
Odpowiedzialni: Katolickie Stowarzyszenie Obrony Życia

9 października - czwartek

godz. 18.00 - Kościół pw. św. Michała - Mszę św. celebruje i homilię wygłosi ks. prałat Czesław Grzyb
- inscenizacja Jan Paweł II Apostoł Jedności
godz. 20.30 - Apel Jasnogórski
Odpowiedzialni: Ruch Światło-Życie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

10 października - piątek

godz. 18.00 - Kościół pw. Brata Alberta
- Mszę św. odprawi i homilię wygłosi bp dr Mariusz Leszczyński
- Sztuka teatralna Brat naszego Boga - młodzież Gimnazjum im. Jana Pawła II pod kier. Zofii Szczur
Odpowiedzialni: Rycerstwo Niepokalanej, III Zakon Franciszkański, Legion Maryi

11 października - sobota - Nadzwyczajna uroczystość z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II - patronat specjalny Prezydenta Miasta Zamościa

godz. 11.00 - Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego - katedra - uroczysta Msza św., którą celebruje i homilię wygłosi bp dr hab. Jan Śrutwa.
godz. 12.15 - Nadzwyczajna Uroczysta Sesja Rady Miasta dla uczczenia 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II, honorowego obywatela Miasta Zamościa, z udziałem władz miasta i regionu
- Koncert Chóru UKSW z Warszawy pod dyr. ks. prof. Kazimierza Szymonika, wykład z okazji 25-lecia pontyfikatu
Odpowiedzialni: Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy, Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji
godz. 19.00 - WDK - Arka Lwowska, Sztuka teatralna Wieczernik z udziałem autora Ernesta Brylla, reżyseria duszpasterz środowisk twórczych - ks. Józef Dudek

12 października - niedziela

godz. 18.00 - Kościół pw. św. Mikołaja (Redemptoryści). Zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Mszę św. celebruje i homilię wygłosi rektor WSD Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. dr Franciszek Nieckarz
- Uroczysty Koncert: Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu pod dyr. Anny Konopa-Cios oraz „Signum Spei” - Ojcu Świętemu w hołdzie
godz. 21.00 - Katedra.
- Apel Jasnogórski z udziałem bp. Jana Śrutwy. Zakończenie Dnia Papieskiego
Odpowiedzialni: Akcja Katolicka

16 października - czwartek - Rocznica wyboru Ojca Świętego

godz. 18.00 - Kościół Matki Bożej Królowej Polski
Spotkanie modlitewne - Mszę św. celebruje i homilię wygłosi bp dr Mariusz Leszczyński
godz. 19.30 - Koncert pod dyr. Kapelmistrza Andrzeja Greszty
Odpowiedzialni: wszystkie ruchy i stowarzyszenia katolickie diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

W każdej parafii w ciągu dnia odbędą się skupienia modlitewne dla podkreślenia 25-lecia Pontyfikatu oraz Roku Różańca: od 15.00 - Godzina Miłosierdzia Bożego oraz przy współudziale odpowiedzialnych Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich odmówione zostaną cztery części Różańca św. Porządek zostanie określony osobno dla każdej parafii.

Aborcyjny prezent na Święto Niepodległości

2019-11-10 21:31

Artur Stelmasiak /Niedziela

Kiedy 11 listopada 2019 obchodzimy Święto Niepodległości, nie wszyscy Polacy będą mieli powód do radości. Dokładnie tego dnia traci ważność skarga ws. aborcji do Trybunału Konstytucyjnego. Oznacza to, że w prezencie dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej z okazji 101. rocznicy odzyskania Niepodległości dokładnie 11 listopada umiera kolejna próba ochrony życia. Mimo wielu zapowiedzi i rozbudzanych nadziei będzie tak jak jest, czyli życie straci około trzech maleńkich Polaków dziennie. Kto jest temu winny?

Artur Stelmasiak

Bezpośrednią odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi prezes Trybunału Julia Przyłębska, a pośrednią jej polityczni mocodawcy. Wszyscy bowiem nie mają złudzeń, że aborcyjne prawo w Polsce jest niekonstytucyjne, bo dyskryminuje osoby podejrzane o niepełnosprawność. Niestety pani prezes przez ponad 2 lata skutecznie obroniła niekonstytucyjne prawo zezwalające na zabijanie najmniejszych i najbardziej bezbronnych Polaków.

Sprawa aborcji ma jednak dłuższą historię polityczną i bardzo dużą odpowiedzialność ponoszą liderzy partii rządzącej. Pani prezes Przyłębska blokowała rozpatrzenie sprawy aborcji eugenicznej w Trybunale, a partia rządząca równolegle blokowała ustawę obywatelską w Sejmie.

Gdy Prawo i Sprawiedliwość przez osiem lat było w opozycji popierało wszystkie projekty ochrony życia. Kiedy w 2013 roku do sejmu trafił identyczny projekt jak Zatrzymaj Aborcję posłowie Prawa i Sprawiedliwości poparli go jednogłośnie. To wtedy posłowie w sejmie na czele z Jarosławem Kaczyńskim witali Kaję Godek owacją na stojąco.

PiS w swoim programie wyborczym z 2014 r. miał jasno wpisaną ochronę życia. Po przejęciu władzy w 2015 roku liderzy PiS obiecywali, że poprą Stop Aborcji, który chroniłby życie wszystkich dzieci poczętych. Niestety prorządowe media, ani media publiczne nie informowały o projekcie, co doprowadziło do manipulacji i histerii na ulicach.

Po czarnych protestach w 2016 roku liderzy PiS na czele z prezesem Jarosławem Kaczyńskim obiecali zakaz aborcji eugenicznej. Środowiska pro-life oraz Konferencja Episkopatu Polski pomogli partii rządzącej wywiązać się z tej obietnicy i przy pełnym poparciu Kościoła przyniesiono do sejmu prawie milion podpisów ws. aborcji eugenicznej. To jest historyczny rekord w tego typu akcjach. Podczas pierwszego czytania w sejmie projekt uzyskał rekordową liczbę popierających go posłów. Większość za życiem była tak miażdżąca, że ocierała się prawie o większość konstytucyjną.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w miedzy czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka. Na szczęście projekty obywatelskie takie jak Zatrzymaj Aborcję przechodzą na następną kadencję sejmu i nic nie szkodzi, by politycy wreszcie się zajęli sie tym wielkim apelem pro-life prawie miliona Polaków.

Kilka tygodni przed złożeniem projektu Zatrzymaj Aborcję 107. posłów głównie z PiS złożyło wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Ta droga wydawała się łagodniejsza, bo mniej polityczna i omijająca sejmowe waśnie oraz społeczne emocje. Trybunał Konstytucyjny już kiedyś stanął na wysokości, gdy lewica w 1996 roku wprowadziła aborcje ze względów społecznych. Prezes TK prof. Andrzej Zoll uporał się wówczas z aborcją w pięć miesięcy. Przeszedł do historii jako wybitny prawnik i mąż stanu ws. konstytucyjnej ochrony życia. Natomiast Julia Przyłębska zapisze się w historii, jako prezes TK, która przez ponad 2 lata blokuje sędziów przed orzekaniem i jest skuteczną obrończynią niekonstytucyjnego prawa do zabijania nienarodzonych dzieci.

Kilka dni temu ogrodzenie Trybunału Konstytucyjnego zostało udekorowane wstążeczkami. Niestety nie były to wstążki biało-czerwone, ale tylko czerwone, bo symbolizowały ofiary aborcji. Kokardek było ponad sto, a powinno być ok. 2100, bo tyle dzieci zostało "legalnie" zabitych w polskich szpitalach od 27 października 2016 roku, gdy wniosek posłów został złożony w Trybunale Konstytucyjnym. Wniosek do TK ws. aborcji eugenicznej traci ważność dokładnie 11 listopada 2019 roku z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. To bardzo "brzydki prezent" dla Polaków i trochę smutne jest tegoroczne święto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Służymy Niepodległej

2019-11-11 19:10

ks. Wojciech Kania

ks. Wojciech Kania

Podobnie jak w 34 miastach w całej Polsce w Sandomierzu odbył się piknik „Służymy Niepodległej”.

Przez kilka godzin na terenie jednostki 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego na odwiedzających czekały liczne atrakcję. Można było obejrzeć wystawę stateczną sprzętu wojskowego, nie tylko ten którym dysponuje jednostka w Sandomierzu, ale również z Kielc i Niska. Na placu apelowym przygotowane zostały stoiska informacyjne m.in. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc, Żandarmeria Wojskowa, 3. Batalion Inżynieryjny z Niska oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. - Mimo padającego deszczu wielu chętnych odwiedziło jednostkę wojskową w Sandomierzu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się samochody wojskowe. Niektórzy pokonali wiele kilometrów, aby wziąć udział w pikniku. – Mimo deszczu dopisali pasjonaci wojskowości. Mamy występny artystyczne młodzieży z Sandomierza i Kielc. Można oglądać sprzęt wojskowy. Począwszy od stacji radiolokacyjnej, przygotowaną przez 3 Sandomierski Batalion Radiotechniczny. Mamy broń strzelecką, pojazdy transportowe, inżynieryjne. Przygotowany został także symulator strzelań, gdzie każdy może spróbować swoich sił – mówił kapitan Tomasz Wermiński.

O godzinie 15 została odśpiewana pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego. Jak mówi kapitan Tomasz Wermiński: - Pieśń Wojska Polskiego powstała na bazie marszu Pierwszej Brygady. Od roku 2007 została uznana za pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Śpiewana jest podczas uroczystości wojskowych, patriotycznych oraz apeli i zbiórek.

Na terenie jednostki wojskowej nie zabrakło również przedstawicieli Straży Pożarnej czy Ratowników Medycznych. Na pikniku do wstąpienia w swoje szeregi zapraszali żołnierze 102.batalionu lekkiej piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na swoim stoisku prezentowali broń, quada, a dzieci miały możliwość wykonania kamuflażu. Zainteresowani mogli zabrać materiały informacyjne dotyczące rekrutacji do WOT.

- Jest o nas takie ładne określenie: wiedza w głowie, broń w ręku, patriotyzm w sercu. Myślę, że ten patriotyzm jest w sercu każdego Polaka, zwłaszcza teraz, gdy świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości - powiedziała szeregowy Marta Korzynek ze 102. Batalionu ŚBOT.

Po godzinie 17 rozpoczął się uroczysty capstrzyk dla Niepodległej, który rozpoczął uroczysty przemarsz na cmentarz pod pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów i 4 Pułku Saperów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem