Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: każdego dnia Jezus i Jego Matka winni być naszymi domownikami

„Nie wstydźmy się zapraszać Jezusa i Jego Matki Maryi do naszych domów i codziennych obowiązków. Postarajmy się o to, aby stali się naszymi domownikami, gdyż jest nam to bardzo potrzebne” – mówił w niedzielny wieczór bp Ignacy Dec podczas pierwszego spotkania świąteczno-noworocznego z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Spotkanie poprzedziła Eucharystia, której przewodniczył biskup świdnicki w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Witając biskupa, kandydatów do bierzmowania, rodziców oraz nauczycieli ks. prałat Stanisław Chomiak wskazał, że zorganizowane przez księży katechetów spotkanie świąteczno-noworoczne jest czasem nie tylko modlitwy, spotkania z Bogiem, ale i dobrym początkiem w ramach cyklu przygotowania do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, jak i okazją do bliższego poznania siebie nawzajem.

Podczas Mszy św. biskup Ignacy Dec nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o cudzie na weselu w Kanie Galilejskiej zaznaczył, że w Kanie miało miejsce kolejne objawienie Jezusa. „Chrystus objawił się na weselu w Kanie tak, jak wcześniej uczynił to wobec pasterzy betlejemskich, Mędrców ze Wschodu, Jana Chrzciciela oraz osób zgromadzonych przy nim podczas Chrztu w Jordanie” – mówił biskup świdnicki, dodając, że tak jak w przeszłości, tak samo w teraźniejszości i przyszłości owocem Jezusowego objawienia jest wiara, która każdego człowieka wierzącego powinna ugruntować do bycia, na co dzień wiernym apostołem miłosierdzia.

„Obecność Jezusa Miłosiernego przy każdym człowieku, jest ogromnym błogosławieństwem. Nie spychajmy Go wiec, na boczny tor. Miejmy Go zawsze blisko siebie i na centralnym miejscu w naszym życiu. Pamiętajmy, że Bogu zawdzięczamy wszystko. Niech i On tej wdzięczności od nas doświadczy” – wskazywał biskup świdnicki, zachęcając, aby grono pedagogiczne, rodzice oraz młodzież z głębszą wiarą przeżywali Jubileusz Roku Miłosierdzia.

Podkreślał, że warto również w życiu słuchać Jezusa i Jego Matkę oraz wypełniać wolę Bożą. „Słuchając Boga oraz wypełniając Jego wolę, która się nam objawia, doświadczamy Bożej obecności oraz odczuwamy przez to wsparcie Ducha Świętego. Duch Święty działający w nas w przestrzeni poznawczej pozwala nam ujrzeć prawdę o dobru i złu. Dokonuje się to w każdym naszym sumieniu. Pamiętajmy, że człowiek potrzebuje pomocy Boga w rozpoznawaniu moralnych wartości czynów, mimo iż zaczątek tego uzdolnienia wpisany jest w jego naturę” – przekonywał bp. Dec.

Reklama

Zachęcał młodzież, aby otwierając się na działanie Ducha Świętego, nie zapominała o codziennej modlitwie. „Duch Święty przysposabia każdego do modlitwy, a przez to do wyboru dobra. Dobre decyzje, słuszne wybory moralne są owocem wspomagającej naszą wolę mocy Ducha Świętego. Wiedzą o tym dobrze ludzie wierzący. Dlatego okazują za to Bogu wdzięczność” – stwierdził celebrans.

Druga część spotkania odbyła się w auli domu parafialnego, gdzie życzenia biskupowi oraz zebranej młodzieży złożyła Jadwiga Flis, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Bielawie. W swoim wystąpieniu, podkreślała, że bardzo dobrze układa się współpraca grona pedagogicznego Gimnazjum nr 2 oraz Gimnazjum nr 5 z duszpasterzami parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

Biskup świdnicki przełamał się opłatkiem z duchowieństwem, gronem pedagogicznym, młodzieżą oraz rodzicami. Zebrani goście mieli okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu scholi AVE pod kierunkiem Anny Lutz oraz młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

Pierwsze spotkania świąteczno-noworocznego biskupa świdnickiego z młodzieżą w parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie zainicjowali ks. Łukasz Kopczyński oraz ks. Kamil Pawlik przy współudziale parafialnego zespołu „Caritas”.

2016-01-18 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci bł. Ryszarda Henkesa

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Bł. Ryszard Henkes

Kietrz

YT: Piotr Wołoszyn

Bp Ignacy Dec w czasie głoszenia homilii w Kietrzu

Bp Ignacy Dec w czasie głoszenia homilii w Kietrzu

Biskup Ignacy Dec 14 lutego br. na specjalne zaproszenie ojców pallotynów, gościł w opolskiej parafii Św. Tomasza Apostoła Kietrzu.

Pierwszy biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię w ramach nowenny do bł. ks. Ryszarda Henkesa męczennika z Dachau, którego relikwie uroczyście wprowadził w zeszłą niedzielę, do miejscowego kościoła, biskup opolski bp Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję