Reklama

Polska

Polska nie może się wstydzić trwania na kolanach przed Bogiem

[ TEMATY ]

abp Andrzej Dzięga

ARCHIWUM KOŚCIOŁA NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM

Mamy przede wszystkim świadomość nowej szansy dla naszego państwa, jakim jest zapowiedziany program obecnej większości parlamentarnej oraz rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to szansa na autonomiczne, suwerenne programy polityczne i gospodarcze, służące rzeczywistemu rozwojowi polskiej gospodarki, polskich gospodarstw oraz polskich firm – podkreśla abp Andrzej Dzięga w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Metropolity szczecińsko-kamińskiego nie dziwi stanowczy opór wielu polityków w kraju i za granicą, których podstawowym celem jest zatrzymanie wpływów politycznych i gospodarczych w kraju, a także podtrzymanie dotychczasowych wypływów z Polski ogromnych środków finansowych, w Polsce wypracowanych, które powinny służyć przede wszystkim polskiemu domowi i polskim sprawom.

Gorąco zachęca wszystkich do modlitwy za Ojczyznę i rządzących. Polska nie może się ani wstydzić, ani lękać trwania na kolanach przed Bogiem – zaznacza abp Dzięga.

Komentując spór wokół Trybunału Konstytucyjnego przypomina, że strażnikiem ogólnego ładu konstytucyjnego jest przede wszystkim prezydent, wybrany w powszechnych i bezpośrednich wyborach.

To on powinien interweniować, gdy stwierdza, że któraś z państwowych instytucji, z Trybunałem Konstytucyjnym włącznie, nie dopełnia swoich konstytucyjnych obowiązków lub że przekracza swoje konstytucyjne kompetencje.

I właśnie próbując wydawać polecenia głowie państwa oraz parlamentowi, Trybunał swoje kompetencje zasadniczo przekroczył - ocenia abp Dzięga.

Duchowny zwraca uwagę, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego jest podtrzymywany celowo.

Nawet jeśli faktyczną przyczyną tego pozornego sporu jest określona wątpliwość prawna, różnie interpretowana przez poszczególnych sędziów, to warto przywołać ogólną zasadę prawa, że w wątpliwości prawnej przepisy nie obowiązują, a więc nie mogą być podstawą działania. I spór prawny gaśnie. Tak orzekł obecny Sejm. I to jest koniec dyskusji – mówi abp Dzięga.

Reklama

Mamy świadomość, że w podtrzymywaniu pozornego sporu działają chyba jednak czyjeś osobiste ambicje, a może wręcz interesy partyjne – dodaje arcybiskup.

Jak długo będzie trwać ta sytuacja?

Myślę, że ten pozorny spór o Trybunał będzie podtrzymywany do momentu, gdy ustalone zostaną inne wektory uderzenia w Polskę, przede wszystkim w sprawach finansowych – twierdzi abp Andrzej Dzięga.

2016-01-19 13:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Dzięga z "Gwiazdą Dyplomacji Litwy"

[ TEMATY ]

abp Andrzej Dzięga

Bożena Sztajner

Abp Andrzej Dzięga otrzymał dziś „Gwiazdę Dyplomacji Litwy”. Honorową odznakę wręczono metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu a bazylice archikatedralnej w Szczecinie po mszy św. odprawianej w ramach 85. rocznicy upamiętnienia litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa.

Po mszy złożono wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej litewskich lotników, znajdującej się w katedrze.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję