Reklama

Wiadomości

Światowe Forum Ekonomiczne z udziałem przedstawicieli religii

W rozpoczynającym się 20 stycznia w Davos Światowym Forum Ekonomicznym wezmą udział nie tylko politycy i biznesmeni, ale także m.in. przedstawiciele religii. Swą obecność zapowiedzieli: duchowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby oraz kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych bp Marcelo Sánchez Sorondo.

[ TEMATY ]

forum

Tracy O / Foter.com / CC BY-SA

Wśród 2500 uczestników spotkania znajdą się też: rabin David Rosen, kierujący Amerykańskim Komitetem Żydowskim i rabin Pinchas Goldschmidt, przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich, francuski mnich buddyjski Matthieu Ricard, który regularnie uczestniczy w konferencjach w Davos, a także reprezentanci islamu.

W jednej z zamkniętych sesji ma również wziąć udział kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju, który w 2014 r. odczytał przesłanie papieża Franciszka na rozpoczęcie obrad Forum.

W przeszłości uczestnikami Forum byli m.in. znany obrońca ubogich abp Helder Camara z Brazylii, kard. Reinhard Marx z Niemiec i obecny arcybiskup Dublina w Irlandii, Diarmuid Martin, który bywał w Davos dość często, gdy był sekretarzem Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju.

2016-01-19 17:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudny dialog podczas Forum Młodych

„Chrześcijanie i muzułmanie. Od konfrontacji do dialogu” – to hasło towarzyszące XXXI edycji Ogólnopolskiego Forum Młodych

Temat Forum wykrystalizował się już w styczniu. – Wtedy doszło do zamachu terrorystycznego na redakcję gazety „Charlie Hebdo”, która opublikowała karykaturę proroka Mahometa. Pomyśleliśmy, że temat relacji i dialogu między chrześcijaństwem a islamem będzie po prostu na czasie – mówi kleryk Wiktor Trojnar, organizator Forum, prezes Koła Teologicznego Alumnów. – Nie spodziewaliśmy się jednak, że na tak długo pozostanie on aktualny. Do tego dochodzą jeszcze doniesienia medialne związane z kryzysem imigracyjnym, co jeszcze bardziej potęguje zainteresowanie tym zagadnieniem – dodaje kleryk Wiktor. Media zdają się jednak więcej mówić o konfrontacji między chrześcijanami i muzułmanami, słowo „dialog” raczej się w nich nie pojawia. Czy w takim razie jest on możliwy? – Dialog jest trudny, bo wymaga najpierw uznania własnej tożsamości, a później prawdziwego spojrzenia na drugą stronę – wyjaśnia ks. dr Maciej Małyga, ojciec duchowny MWSD we Wrocławiu, opiekun Koła Teologicznego. – Co utrudnia dialog? Z jednej strony zacietrzewienie, które widać przy różnych demonstracjach, mających często wulgarny charakter, zaś z drugiej – polityczna poprawność, sprowadzanie wszystkich religii do jednego, co jest jej lekceważeniem. Program Forum składa się z trzech części: naukowej debaty, wydarzeń kulturalnych oraz modlitwy. Nie zabraknie Mszy św. oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji prześladowanych. – Ta intencja jest bliska mojemu sercu, ale i chrześcijan na całym świecie. Nasi bracia są krwawo prześladowani, mordowani w okrutny sposób, nasza modlitwa jest więc im bardzo potrzebna – punetuje kleryk Wiktor. Forum potrwa dwa dni – 5-6 listopada, wykłady odbywać się będą w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przy pl. Katedralnym 1.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

O myśli teologicznej Benedykta XVI

2023-01-31 19:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Teologia Polityczna

Już jutro - 1 lutego - pierwszy z pięciu wykładów on-line o teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. prof. Jerzego Szymika.

Otwierający specjalny cykl rozważań pt. „Mozarteum: synteza teologii Benedykta XVI w interpretacji ks. Jerzego Szymika” – śląskiego kapłana, profesora nauk teologicznych, poety i publicysty - wykład „Teologia. Czym jest?” to unikalna okazja do bliższego poznania i zrozumienia intelektualnego dziedzictwa zmarłego niedawno Papieża. Organizatorem wykładów jest Teologia Polityczna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję