Reklama

Polska

Abp Depo do dziennikarzy: komunikacja i miłosierdzie to dar i zadanie

„Komunikacja i miłosierdzie, te dwa słowa są zadaniem i darem” - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, który dziś w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji ludzi mediów. Msza św. połączona była również z ogólnopolską pielgrzymką hospicjów.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. o. Mariusz Tabulski definitor generalny zakonu ojców paulinów, o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry, ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Tomasz Knop, kapelan hospicjum częstochowskiego, ks. Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego "Niedzieli" i ks. Teofil Siudy, redaktor naczelny Częstochowskich Studiów Teologicznych oraz kapłani pracujący w mediach i kapelani hospicjów.

Na Mszy św. zgromadzili się pracownicy częstochowskich środków społecznego przekazu, na czele z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną tygodnika katolickiego „Niedziela”, dziennikarze tygodnika katolickiego „Niedziela”, Archidiecezjalnego Radia Fiat , Radia Jasna Góra, biura prasowego Jasnej Góry, TVP, TVN 24, TV Niedzieli, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz pracownicy hospicjów z Polski.

W homilii abp Depo podkreślił, że „jedno i drugie słowo, komunikacja i miłosierdzie wymagają pochylenia się nad człowiekiem, aby przekazać prawdę i dźwigać go” – Zmaganie się o prawdę i świadectwo Bożego miłosierdzia w posłudze nad człowiekiem jest dzisiaj naszym szczególnym zadaniem – mówił abp Depo.

Nawiązując do czytań mszalnych abp Depo przypomniał, że „Bóg wezwał nas w powołaniu nie na podstawie naszych czynów, ale stosownie do łaski” – Na wzór Maryi każdy z nas ma własne imię, czas dany od Boga i ma określona misję do spełnienia – kontynuował Przewodniczący Środków Społecznego Przekazu KEP i dodał: „Imię i życie każdego z nas wpisane jest w Serce Jezusa”.

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo podkreślił, że „jako szaleństwo jest widziane radykalne pójście za Jezusem, obrona wartości z Nim związanych i posługa miłosierdzia” – Takie postawy często określane są jako fanatyzm religijny czy też fantastyczny ciemnogród. A cóż dopiero powiedzieć o bilbordach jeszcze nie dawno obecnych na naszych ulicach, które głosiły: „Jeszcze wierzysz? Zacznij myśleć”. To twórcy takich bilbordów odeszli od rozumu i pragną stawiać świat na głowie - mówił abp Depo.

Reklama

Przewodniczący Środków Społecznego Przekazu KEP pytał za co może być nienawidzony papież i Jezus? – Może być nienawidzony za dobro i prawdę. Kogo może denerwować biel papieża. Tych, którzy są na służbie zła – odpowiedział abp Depo.

Na zakończenie zawierzając Maryi pracowników mediów i hospicjów abp Depo zaapelował o „odwagę życia w prawdzie i świadectwo miłosierdzia każdego dnia”.

Na zakończenie Mszy św. ks. Mariusz Frukacz dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że „jako nasze zdanie i dar przyjmujemy służbę prawdzie i miłosierne dźwiganie każdego człowieka”.

Ks. Frukacz przypomniał również które wypowiedział sługa Boży kard. Stefan Wyszyński na Jasnej Górze w 1958 r. podczas ogólnopolskiej pielgrzymki pisarzy i prosił ich, aby jak psy lizali rany narodu: „Język leczący rany nędzarza! Język liżący rany, gdy nikt już nie chce tego czynić, «psi język». … macie być psami, może jedynymi, którym została jeszcze odrobina miłości do człowieka pokaleczonego i poranionego! Wasz język musi im służyć, gdy ludzie wielcy i wspaniali, ucztujący w pałacach, już nie widzą człowieka poranionego, wyrzuconego na ulicę, wciąż jeszcze bitego i kopanego! Ktoś musi się nad nimi zlitować, bo to przecież twój brat, twój rodak! A chociaż byłby i twoim wrogiem – człowiekiem jest! [...] Nazwałem Was «psami» dlatego, że to właściwie Wy musicie użyć swego języka, aby «wylizać rany» pobitych. I nie cofnę tej nazwy! Bądźcie raczej psami, abyście tylko pełnili zadanie, które tak jest potrzebne cierpiącej duszy Narodu” – przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia ks. Frukacz.

Msza św. w intencji ludzi mediów odbyła się w związku ze świętem ich patrona, św. Franciszka Salezego. Organizatorem spotkania modlitewnego był Referat Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.

2016-01-23 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dziękujemy za wierną macierzyńską miłość Maryi dla naszego narodu

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

– Przyszliśmy dzisiaj do naszej Matki i Królowej, by dziękować za Jej wierną macierzyńską miłość dla naszego narodu, a jednocześnie prosić, aby religia cieszyła się wolnością, a ojczyzna rozwijała się w bezpieczeństwie i suwerenności wobec innych narodów – powiedział w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył w bazylice jasnogórskiej wieczornej Mszy św. w intencji mieszkańców Częstochowy.

Witając na wstępie uczestników Eucharystii, o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, przypomniał wymowę uroczystości. – Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają Ją na Przewodniczkę swojego życia.

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję