Reklama

Słowo Redaktora Naczelnego

Głos wołającego na pustyni?

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela w Chicago 41/2003

Ojciec Święty wielokrotnie do nas przemawia, przy różnych okazjach: w czasie modlitwy na Anioł Pański, na audiencjach środowych itp. Widzimy, jak entuzjastycznie przyjmują jego słowa polscy pielgrzymi. Ale tak naprawdę - czy wnikamy w głęboką treść tych słów i czy staramy się realizować je w życiu?
Przemówienia Ojca Świętego i jego działalność to przede wszystkim ogromna praca wychowawcza. Widzi on drugiego człowieka w całej jego wielkości i barbarzyństwie, widzi jego potrzeby i determinację w ich zaspokajaniu. Jest to jednak patrzenie na człowieka od strony celu jego stworzenia, od strony Bożej. Ojciec Święty wie i ciągle to podkreśla, że życie ludzkie tylko tyle jest warte, ile dobra może przynieść, że spełnienie człowieka tym właśnie będzie mierzone. Mając to na uwadze, Jan Paweł II patrzy na świat i wszelkie zjawiska społeczne w nim zachodzące i jeżeli coś doradza, sugeruje, o coś prosi - to ma na celu tylko jedno - dobro człowieka umiłowanego przez Boga, dobro ludzkości. Stąd bierze się cała etyczno-moralna praca Ojca Świętego. Praca zakotwiczona w Bogu, ale także w filozofii człowieka, w ujęciu człowieka jako kogoś bardzo ważnego w historii i w dzisiejszej rzeczywistości.
Ojciec Święty głosi orędzie nadziei i życia. Takie jest przesłanie Ewangelii Jezusa, taka jest cała służba Kościoła, który stara się pokazać współczesnemu człowiekowi, jak ma się znaleźć w dzisiejszej rzeczywistości.
Jan Paweł II zwraca się do ludzi pozostawionych często samym sobie, ale przemawia także do sumień tych, którym jest łatwiej żyć, którzy mają pieniądze, większe możliwości i mogą pomóc biedniejszym braciom.
Ojciec Święty zajmuje się także całokształtem spraw, którymi żyje ludzkość. W nich także dostrzega zastosowanie Ewangelii. Sugeruje więc pewne rozwiązania, kierując się przykazaniem miłości.
Może w mediach - nawet tych katolickich - za mało zastanawiamy się nad tym, co Ojciec Święty nam mówi? Za mało jest głębokiego wnikania w jego myśli, komentarze, refleksje. A przecież tyle w nich zamyślenia i miłości do ludzi. Do tej wartości Papież ciągle nawiązuje, uszczegółowiając ją.
Pragnę zachęcić, byśmy wsłuchiwali się w głos Papieża, byśmy żyli orędziem nadziei. Teksty encykliki Jana Pawła II Evangelium vitae, wnikają w głębię życia i są bardzo potrzebne ludziom XXI wieku. Głos Ojca Świętego jest zbyt ważny by go nie znać, bo dotyczy samej istoty naszego życia.

Akcja #TylkoPowiedzWszystkim

2019-05-17 12:32

wpolityce.pl

Zróbmy wszystko, by problem pedofilii nie stał się narzędziem walki z Kościołem i dobrymi kapłanami. A tak się niestety dzieje. Dlatego właśnie musimy bronić swoich kapłanów i wziąć udział w akcji #tylkopowiedzwszystkim.

Jak zaznaczyła w Radiu Maryja medioznawca dr Hanna Karp, nie jest zbiegiem okoliczności, że film o przypadkach pedofili wśród księży upubliczniono właśnie teraz.

Uderza przede wszystkim silne tło polityczne, czas i moment, w którym ten film został wyemitowany. Od razu opozycja potraktowała ten film jako ostatnią deskę ratunku, jako punkt własnej kampanii politycznej. To w mediach bardzo silnie się zaznacza - podkreśliła.

Każde oskarżenie w stosunku do księdza to oskarżenie stwierdzające, czyli potwierdzające. Oskarżenie jest równoznaczne z wyrokiem. Nie baczy się na wyroki sądów, nawet jeśli potem dany ksiądz jest uniewinniony, stwierdza się, że był niewinny, oskarżenie było fałszywe, media tego nie prostują - mówił z kolei red. Sebastian Karczewski.

**Autor videobloga „Słucham Pana” Łukasz Czechyra wpadł na prosty pomysł, dlatego ma on szansę chwycić. Podkreśla, że trzeba publicznie mówić o licznych kapłanach, którzy wiernie wypełniają swoją posługę.

Kapłanów, którzy są wierni Chrystusowi, którzy są prawdziwie z powołania, niosą miłość, radość i pokój w swoich parafiach, którzy zmieniają życie swoich parafii i parafian – tych kapłanów jest więcej, więc mówmy o nich – akcja #tylkoPowiedzWszystkim - powiedział Łukasz Czechyra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa

2019-05-20 00:18

Anna Majowicz

Już po raz 4. z inicjatywy krajowego duszpasterza ludzi pracy – arcybiskupa Józefa Kupnego, odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa.

Anna Majowicz

19 maja na boisku sportowym przy Klasztorze Ojców Cystersów w Henrykowie spotkali się kapłani, duszpasterze świata pracy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, działacze Związku Zawodowego ,,Solidarność”, przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej, pracodawcy i pracownicy - w sumie ok. 1500 osób.

Zobacz zdjęcia: IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Świata Ludzi Pracy

Pielgrzymkę tradycyjnie zainaugurowała Msza św. polowa, której przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii metropolita wrocławski nawiązał do słów Chrystusa: ,,Przykazanie nowe daje wam, abyście się wzajemnie miłowali”. Hierarcha mówił o tym, że miłość do Boga i bliźniego jest sprawą zasadniczą każdego chrześcijanina, a Pielgrzymka Ludzi Pracy doskonałą okazją, by przypomnieć, jak ważnym wymiarem jest miłość do bliźniego praktykowana w miejscu pracy. - Jako uczniowie Chrystusa mamy się miłować także w przestrzeni życia gospodarczego, w miejscu naszej pracy – zaznaczył abp Józef Kupny dopowiadając, że nauka społeczna Kościoła uważa, iż można utrzymywać stosunki prawdziwie ludzkie, relacje przyjaźni i solidarności, również w obrębie działalności ekonomicznych: ,,W encyklice ,,Mater et magistra” postuluje się, by przedsiębiorstwa stanowiły formę ludzkiej wspólnoty i aby jej duch przenikał dogłębnie zarówno stosunki między jednostkami, jak i różnorodne funkcje i stanowiska w przedsiębiorstwie. Według Jana XXIII, autora tej encykliki, konieczne jest, by podejmować wysiłki nie tylko z myślą o osiągnięciu dochodu, lecz by traktować swą pracę jako wypełnianie powierzonego sobie zadania, przez które służą również potrzebom innych”.

Metropolita wytłumaczył, że propozycja, by panujące w przedsiębiorstwie stosunki międzyludzkie kształtować na wzór ludzkiej wspólnoty, adresowana jest nie tylko do pracowników, ale także do przedsiębiorców i pracodawców. - Najcenniejszym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek i dlatego nie może on być traktowany na równi z kapitałem. Na Dolnym Śląsku od lat, pracodawcy, przedsiębiorcy i pracobiorcy w atmosferze wzajemnego szacunku i w ciągłym dialogu szukają rozwiązań satysfakcjonujących obie strony. Jest to godne uznania i za to bardzo dziękuję – dodał abp Kupny. 

Pełna homilia:  https://www.niedziela.pl/artykul/42839/Najcenniejszym-majatkiem-przedsiebiorstwa

Na zakończenie Mszy św. krajowy duszpasterz ludzi pracy uhonorował Kazimierza Kimso i Jarosława Krauze z dolnośląskiej ,,Solidarności" okolicznościowymi numizmatami za wieloletnie zaangażowanie na rzecz Kościoła.

Po Eucharystii wierni mogli ucałować relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dla pielgrzymów przygotowano także ciepły posiłek oraz liczne atrakcje, w tym koncert Czerwonych Gitar.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem