Reklama

Polscy proboszczowie w parafiach archidiecezji chicagowskiej

O. Wacław Lech, OCD
Niedziela w Chicago 41/2003


Ks. proboszcz Władysław Juszczak

W ciągu ostatnich kilku tygodni w naszej chicagowskiej archidiecezji miały miejsce cztery instalacje nowych proboszczów, którzy są rodowitymi Polakami, a od jakiegoś już czasu pracują w naszym mieście. Fakt ten godny jest odnotowania w naszej polonijnej prasie i podzielenia się tą informacją również z Podhalanami - piszę to jako naczelny kapelan ZPPA - gdyż czterech nowo mianowanych proboszczów to kapelani naszych Kół Związku Podhalan. W sumie z 14 polskich proboszczów w parafiach 5 jest kapelanami Kół Związku Podhala. Wprawdzie nie są to jedyni nasi kapelani, ani też dla niektórych nowo mianowanych nie jest to pierwsze proboszczostwo, ale zmiany dokonujące się w diecezji oraz wyjątkowo liczne „przesunięcia” proboszczów na polonijnych parafiach w tym roku dają podstawę do tej refleksji. Jeszcze nie tak dawno wydawało się bowiem niemożliwe, aby w naszej diecezji proboszczem mógł być mianowany ktoś, kto nie jest urodzony w Stanach Zjednoczonych. A więc dotyczyło to też naszych polskich kapłanów, którzy od lat pracowali w polonijnych parafiach i byli też inkardynowani do tutejszej diecezji. Ostatnie lata przyniosły jednak poważne zmiany. Jest to wielka zasługa naszego obecnego księdza kardynała Franciszka George’a, który od początku swego posługiwania w diecezji okazywał wolę i otwartość na przyjmowanie duchownych spoza Stanów Zjednoczonych do pracy w parafiach. Nie da się również ukryć faktu, że przyczynia się do tego stanu rzeczy aktualny brak powołań kapłańskich w tym kraju i nie jest łatwo obsadzić duchownymi wszystkich parafii katolickich, największej przecież religii w Stanach Zjednoczonych.

Czym jest instalacja

Instalacja jest oficjalnym, kanonicznym zaprzysiężeniem nowego proboszcza dla danej parafii przez biskupa diecezji. Wspomniane wyżej instalacje były dokonane przez bp. Tomasza Paprockiego, który jest biskupem dopiero od sześciu miesięcy. Dotyczyły one proboszczów: ks. Tadeusza Dzieszki w parafii św. Konstancji (16 sierpnia); ks. Władysława Juszczaka - ze Zgromadzenia Ojców Redemptorystów - w parafii Matki Bożej Częstochowskiej (31 sierpnia); ks. Idziego Stacherczaka w parafii św. Pryscylli (6 września); oraz ks. Piotra Galka w parafii św. Domitylli (7 września). Ponadto w tym roku w parafii św. Brunona proboszczem został ks. Waldemar Kilian, a parafię św. Rozalii przejęli Ojcowie Paulini. Tam urząd proboszcza objął o. Jerzy Maj.
Wcześniej proboszczami w parafiach naszej diecezji zostali księża: Andrzej Wypych - parafii św. Franciszka Borgii; Wojciech Kwiecień - parafia św. Jakuba; Bruno Chmiel - parafia św. Pankracego; Ryszard Miłek - parafia św. Heleny.
Kilka znanych polonijnych parafii w Chicago prowadzonych jest od początku przez zgromadzenia zakonne, gdzie obecnie proboszczami są również kapłani urodzeni w Polsce. Dotyczy to parafii Księży Zmartwychwstańców: św. Jacka - ks. Michał Osuch i św. Stanisława Biskupa - ks. Antoni Dziorek. Polska Misja Duszpasterska pw. Świętej Trójcy kierowana jest przez ks. Pawła Bandurskiego ze Zgromadzenia Księży Chrystusowców.
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce przez polskich Ojców Karmelitów Bosych zostanie przejęta parafia św. Kamila, z wytypowanym na urząd proboszcza o. Wacławem Lechem.
Warto jeszcze dodać, że mamy w społeczności polonijnej wielu polskich kapłanów, którzy pracują w parafiach Chicago jako wikariusze, a z biegiem czasu mają też szansę zostania tu proboszczami.
Obrzęd instalacji nowego proboszcza jest nie tylko przejęciem parafii przez kapłana i rozpoczęciem w niej duszpasterskiej pracy, ale również zobowiązaniem do stałego wysiłku i troski o duchowy rozwój i wszelkie dobro parafian. Tak się wyjątkowo składa, że te spostrzeżenia przyszło mi pisać niemal dokładnie w 25. rocznicę Pontyfikatu naszego Ojca Świętego. Pragnę więc przekazać Janowi Pawłowi II i naszym polskim proboszczom szczere życzenia Bożej mocy i błogosławieństwa w kierowaniu Bożym ludem, a naszym kapelanom - stałej opieki Matki Bożej Ludźmierskiej.

Kapelan Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Zmarł diakon Mateusz Niemiec

2019-09-06 20:25

Ks. Wojciech Kania

Diakon Mateusz Niemiec urodził się 26 kwietnia 1994 r. w Stalowej Woli. Pochodził z parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku zaczął uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli. W 2013 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Ks. Wojciech Kania
diakon Mateusz Niemiec z diacezji sandomierskiej

W czerwcu, tuż przed święceniami kapłańskimi, które miał przyjąć tego roku uległ poważnemu wypadkowi. Od tego czasu przebywał w śpiączce w szpitalu. Miał zapewnioną troskliwą opiekę szpitalną oraz otoczony był w całej diecezji modlitwą. Lekarzom mimo ciągłych starań nie udało się uratować jego życia. Zmarł 5 września.

Cechowała go pogoda ducha, życzliwość i chęć niesienia pomocy innym. Był zaangażowany w duszpasterstwo osób niesłyszących. Wśród wychowawców seminarium duchownego oraz kolegów cieszył się bardzo dobrą opinią jako człowiek pracowity i odpowiedzialny.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 8 września 2019 r. (niedziela) w Kościele św. Michała Archanioła w Sandomierzu o godz. 17.00. Po Mszy nastąpi czuwanie do godz. 21.00.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 9 września 2019 r. (poniedziałek) w Kościele św. Jana Chrzciciela w Nisku o godz. 11.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa o godz. 10.00.

Po Mszy świętej nastąpi złożenie ciała na cmentarzu w Nisku.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem