Reklama

Dzień Papieski

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego

+ Stanisław Nowak - Arcybiskup Metropolita Częstochowski
Edycja częstochowska 41/2003

Umiłowani Diecezjanie!

Do tych słów, które kieruję do Was wraz ze wszystkimi biskupami polskimi, pragnę dodać jeszcze moje bardzo serdeczne i osobiste wezwanie, byśmy dni poświęcone osobie Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 25-lecia jego błogosławionego w owoce pontyfikatu bardzo głęboko i godnie przeżyli. Chcę najpierw wyznać wraz z Wami, że Ojca Świętego Jana Pawła II nie tylko z wiarą pragniemy słuchać i starać się jego wskazania wypełniać, ale go prawdziwie i szczerze kochamy. Jan Paweł II jest związany z naszą archidiecezją bardzo mocno. Jest to przecież nasz dawny metropolita. Ojciec Święty nawiedził też naszą archidiecezję aż sześć razy. Oczywiście, pielgrzymując na Jasną Górę, przybywał do całej Polski, bo tam, w Sercu Maryi, naszej Matki i Królowej, bije serce całej Polski, ale przybywał też do nas specjalnie, kierując do nas szczególne przesłanie. Wymowne i to, że w roku obecnym, z okazji nawiedzenia obrazu Pana Jezusa Miłosiernego skierował do każdej z naszych parafii wielkiej wagi słowa i błogosławieństwo. Ojciec Święty bardzo liczy na naszą modlitwę w jego intencji i za cały Kościół - jak o tym mawiał w roku 1987 i 1997 - i bardzo się cieszy z gorliwej służby apostolskiej, jaką sprawuje nasz katolicki tygodnik Niedziela, a przede wszystkim Jasna Góra.
Proszę zatem bardzo gorąco, abyśmy wielkie rocznice naprawdę umiłowanego Ojca Świętego możliwie najgorliwiej przeżyli. Stroną korzystającą duchowo z tych obchodów będziemy oczywiście my sami.
Rocznice papieskie zaczniemy obchodzić już 11 października. Będzie to sympozjum naukowe pt. Jan Paweł II - Apostoł Jedności w naszym Wyższym Seminarium Duchownym. Odbędzie się też bieg papieski pod hasłem: 2,5 km za 25 lat Pontyfikatu na Błoniach Jasnogórskich i Aleją Najwiętszej Maryi Panny, a także Koncert Radości i Jedności i Apel Jasnogórski na na pl. Biegańskiego. W niedzielę 12 października o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. w archikatedrze, a o godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu, transmitowany przez Telewizję Polską. W tym dniu będzie też zbiórka przy kościołach i na ulicach na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, z przeznaczeniem nie dla Watykanu, ale na stypendia dla dzieci i młodzieży polskiej.
Zapraszam też gorąco na wielką procesję różańcową w intencji Ojca Świętego z inscenizacją pięciu tajemnic światła 15 października o godz. 17.00 z archikatedry na Jasną Górę, a młodzież Częstochowy proszę do kościoła św. Jakuba na Mszę św. za Jana Pawła II 16 października o godz. 12.30.
16 października, w dzień 25. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, o godz. 18.00 zostanie odprawiona w archikatedrze Msza św. w intenji Ojca Świętego. Wiernych południowej Częstochowy zapraszam do sanktuarium św. Józefa na Rakowie, na godz. 18.00.
W tym dniu niech we wszystkich kościołach naszej archidiecezji zostanie odprawiona Msza św. o łaski potrzebne Ojcu Świętemu z Te Deum laudamus, a o godz. 17.15 niech we wszystkich kościołach uderzą dzwony, by przez 15 minut wzywać wiernych do modlitwy za Papieża.
Pragnę też powiadomić, że od 17 października do 3 listopada w Częstochowie będą miały miejsce Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem: 25 lat nadziei, organizowane przez Ośrodek „Gaude Mater” i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.
Ważną datą związaną z 25-leciem Pontyfikatu jest dzień 22 października - dokładna rocznica uroczystej inauguracji tego Pontyfikatu. Zachęcam parafie, by i w tym dniu organizowały modlitwy i imprezy rocznicowe, urządzały pielgrzymki do najbliższych sanktuariów, aktywizowały się do dzieł miłosierdzia chrześcijańskiego. Bez żywej wyobraźni miłosierdzia, dobrych rąk i ochotnego serca, o które tak bardzo prosi Ojciec Święty, nie ma mowy o pełni wspólnoty z jego duchem. Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia każe nam dobrze to zauważyć.
Ogłaszając te uroczyste spotkania Dni Papieskich między 11 a 22 października, trudno nie przypomnieć, że nasza archidiecezja z 11. na 12. każdego miesiąca organizuje wielką modlitwę i czuwanie za Ojca Świętego na Jasnej Górze, a w soboty o godz. 7.30 jest odprawiana przeze mnie Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Bardzo zachęcam do udziału w tych nabożeństwach. Przy okazji proszę też o większe zaangażowanie się w czytelnictwo naszej Niedzieli i słuchanie katolickich rozgłośni - Radia Fiat i Jasna Góra. Proponują one i będą w tych dniach przekazywać bogatą myśl o Pontyfikacie Ojca Świętego i zapalać do szacunku i miłości wobec niego.
Rzeczywiście, dni, które będziemy przeżywać, są niezwykłym momentem historii: świętować będziemy przecież ćwierćwiecze wyjątkowej służby dla ludzkości największego z Polaków. Przede wszystkim jednak są to chwile uczczenia Zastępcy Chrystusa na ziemi i Następcy św. Piotra. Kto zaś czci Piotra, oddaje cześć samemu Panu.
Z serca błogosławię na owocne przeżycie tych wyjątkowych dla nas dni, obfitych w Boże błogosławieństwo.

Częstochowa, 2 października 2003 r.

Reklama

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem