Reklama

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych i OPK „Gaude Mater” zapraszają na

Dni Kultury Chrześcijańskiej


Edycja częstochowska 41/2003

pod hasłem

Częstochowa - Radomsko - Wieluń - Myszków

16 października - 3 listopada 2003

Patronat honorowy:
Arcybiskup Metropolita dr Stanisław Nowak
Generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski
Prezydent Miasta Częstochowy dr inż. Tadeusz Wrona

16 października (czwartek)

18.00 - Wernisaż wystawy Zawsze z nadzieją. Recital Pauli Kwietniewskiej, Wojtek Puszek - akompaniament, sale Muzeum Miejskiego, al. NMP 45 - wstęp wolny

17 października (piątek)

17.00 - Promocja książek: Czesław Ryszka - Święta z Kalkuty, Katarzyna Woynarowska Dekalog nasz powszedni. Koncert poezji śpiewanej Tęsknota w wykonaniu Stanisława Markowskiego, aula Redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela, ul. 3 Maja 12
18.15 - Inauguracja przeglądu filmowego Sacrum w filmie - ku cywilizacji życia. Europa - dokument o Ojcu Świętym, reż. Paweł Woldan. Po projekcji spotkanie z twórcami filmu - T. Królakiem i G. Szuplewskim, sala kinowa OKF - wstęp wolny. Karnet na cały przegląd - 25 zł, pojedyncze seanse - 5 zł

18 października (sobota)

18.15 - Seans filmowy Nigdy już tu nie powrócę - zapis spektaklu T. Kantora, sala kinowa OKF - wstęp wolny

19 października (niedziela)

18.15 - Seans filmowy: Nigdy już tu nie powrócę - zapis spektaklu T. Kantora
19.00 - Uroczysta Msza św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 25-lecia Pontyfikatu. G. Puccini - Messa di Gloria - Rafał Bartmiński (tenor), Artur Ruciński (baryton), Zespół Wokalny „Camerata”, Chór Kameralny WSP w Częstochowie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, dyrygent Jerzy Swoboda, Bazylika Jasnogórska

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

11 października - 3 listopada

Wystawa V Międzynarodowego Triennale Sztuki „Sacrum”, Miejska Galeria Sztuki, al. NMP 64

Reklama

RADOMSKO

18 października (sobota)

9.00 - IX Konkurs Recytatorski im. ks. J. Popiełuszki, Miejski Dom Kultury, ul. Brzeźnicka 5
18.00 - Wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Budzyńskiego, Galeria Miejskiego Domu Kultury, ul. Brzeźnicka 5

19 października (niedziela)

11.30 - Msza św. w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II, kolegiata św. Lamberta
19.00 - Tryptyk rzymski w interpretacji Agnieszki Chrząszcz, Beaty Garbarz-Hebdy, Przemysława Klekota i Anny Milczanowskiej, klasztor Ojców Franciszkanów

WIELUŃ

16 października (czwartek)

18.00 - Msza św. z udziałem chóru Koła Łowieckiego „Daniel” pod dyrekcją Mariana Gnycha. Koncert, kolegiata Nawiedzenia NMP, ul. Augustiańska 8

17 października (piątek)

Obchody 10-lecia Liceum Katolickiego w Wieluniu
9.30 - Msza św., kościół św. Józefa, ul. Sienkiewicza 1
12.00 - Spektakl Teatru „Maska” pt. Wyjątki z życia św. Franciszka, Liceum Katolickie, ul. Śląska 23
18.00 - Koncert: Ewa Nawrot z zespołem „Agnae Dei”, Liceum Katolickie, ul. Śląska 23

18 października (sobota)

18.00 - Koncert Chóru Kolegiackiego, kolegiata Nawiedzenia NMP, ul. Augustiańska 8

MYSZKÓW

17 października (piątek)

18.00 - Msza św. z okazji 25-lecia Pontyfikatu, kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ul. Jana Pawła II

18 października (sobota)

19.00 - Koncert 25 lat nadziei - Myszków dla Papieża, Miejski Dom Kultury, ul. 3 Maja 15

19 października (niedziela)

19.00 - Koncert Magdy Anioł Zaufaj Panu już dziś, Miejski Dom Kultury, ul. 3 Maja 15

Reklama

Zmarł diakon Mateusz Niemiec

2019-09-06 20:25

Ks. Wojciech Kania

Diakon Mateusz Niemiec urodził się 26 kwietnia 1994 r. w Stalowej Woli. Pochodził z parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku zaczął uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli. W 2013 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Ks. Wojciech Kania
diakon Mateusz Niemiec z diacezji sandomierskiej

W czerwcu, tuż przed święceniami kapłańskimi, które miał przyjąć tego roku uległ poważnemu wypadkowi. Od tego czasu przebywał w śpiączce w szpitalu. Miał zapewnioną troskliwą opiekę szpitalną oraz otoczony był w całej diecezji modlitwą. Lekarzom mimo ciągłych starań nie udało się uratować jego życia. Zmarł 5 września.

Cechowała go pogoda ducha, życzliwość i chęć niesienia pomocy innym. Był zaangażowany w duszpasterstwo osób niesłyszących. Wśród wychowawców seminarium duchownego oraz kolegów cieszył się bardzo dobrą opinią jako człowiek pracowity i odpowiedzialny.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 8 września 2019 r. (niedziela) w Kościele św. Michała Archanioła w Sandomierzu o godz. 17.00. Po Mszy nastąpi czuwanie do godz. 21.00.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 9 września 2019 r. (poniedziałek) w Kościele św. Jana Chrzciciela w Nisku o godz. 11.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa o godz. 10.00.

Po Mszy świętej nastąpi złożenie ciała na cmentarzu w Nisku.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem