Reklama

Uczcijmy godnie Dzień Papieski

Tadeusz Wrona - Prezydent Częstochowy
Edycja częstochowska 41/2003


Jan Paweł II - Honorowy Obywatel Częstochowy przyjmuje z rąk prezydenta Częstochowy Tadeusza Wrony symboliczny klucz do

miasta. 15 sierpnia 1991 r.

„Ojcze Święty, Częstochowa uznana powszechnie duchową stolicą Polski, przeżywając historyczne i niepowtarzalne chwile VI Światowego Dnia Młodzieży, ma szczęście zaprosić Cię do swej obywatelskiej społeczności” - tymi słowami miałem zaszczyt zwrócić się do Ojca Świętego, Jana Pawła II, 15 sierpnia 1991 r. w Sali Rycerskiej Jasnogórskiego Sanktuarium. Wówczas właśnie wręczony został nadany przez Radę Miasta tytuł Honorowego Obywatelstwa „w dowód miłości, wierności i głębokiego przywiązania mieszkańców Maryjnego Grodu, uznając Jego autorytet moralny”.
Przyjmując nasz hołd, Ojciec Święty powiedział:
„Pragnę podziękować bardzo Prezydentowi Miasta i Radzie za to wyróżnienie, które mnie spotyka. Zdaję sobie sprawę z tego, że Częstochowa w życiu naszego narodu, w życiu Kościoła, w życiu Europy, a nawet całej ludzkości znaczy wiele. To jest imię szczególne. To imię nadała Wam Matka Boża. Są różne motywy historyczne, społeczne, ekonomiczne, które składały się na powstanie i rozwój Częstochowy. (...) Przez ten akt, którego zechcieliście dokonać, czuję się włączony jeszcze bardziej w ten szczególny historiozbawczy proces, proces mariologiczny, proces teologiczny. Równocześnie proces, który kształtuje bardzo głęboko dzieje mojej Ojczyzny. (...) Życzę Waszemu miastu, a mogę powiedzieć w tym wypadku - naszemu miastu, w sposób szczególny, wielorakiego rozwoju, podejmowania różnych zadań, tak jak teraz to - wielkie zadanie; które przyjęliście i z taką radością wypełniliście, przyjmując tutaj młodzież z całej Polski i z tylu krajów europejskich i spoza Europy. Życzę także rozwoju w znaczeniu kulturalno-społecznym i ekonomicznym i wszystkiego tego, co składa się na ludzką egzystencję. Nade wszystko rozwoju w znaczeniu charyzmatycznym, ponieważ Częstochowa przez Jasną Górę ma w sobie pewien charyzmat. W tym znaczeniu charyzmatycznym niech się także rozwija Wasze miasto, niech coraz lepiej służy Bożym zamiarom - w stosunku do naszego narodu i w stosunku do innych ludów i narodów, ponieważ Jasnogórskie Sanktuarium jest na pewno Sanktuarium o wielkim zasięgu - ponadnarodowym, nie tylko narodowym”.
Takie słowa padły 12 lat temu. Było to niezwykłe w naszym życiu i w dziejach Częstochowy spotkanie.
Byliśmy pierwszym miastem w świecie uhonorowanym przyjęciem przez Ojca Świętego Jana Pawła II Honorowego Obywatelstwa.
Dziś, gdy obchodzimy 25-lecie Pontyfikatu, wróćmy pamięcią do tamtego dnia.
Ojcze Święty, pamiętając i dziękując za tamtą wielką chwilę, za życzenia złożone Częstochowie, chcemy dziś być razem z Tobą.
Zgromadzimy się wszyscy, Twój lud częstochowski, na Apelu Jasnogórskim, modląc się za Twoje zdrowie, za pomyślność w pełnieniu Misji Świętego Piotra.
Ojcze Święty, pamiętając Twoje słowa, wiemy, co „nam dane jest i zadane”. Twoje życzenia traktujemy jako zobowiązanie. Twoje słowa o znaczeniu Częstochowy w życiu naszego narodu, w życiu Kościoła, w życiu Europy, a nawet całej ludzkości wyznaczają nam misję do spełnienia.
Ojcze Święty, nie zawiedziemy, okażemy się godnymi okazanego zaufania.

Reklama

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Liberalny dziennik portugalski: chrześcijaństwo najbardziej zwalczaną religią na świecie

2019-04-24 20:27

mz (KAI/Publico) / Lizbona

Liberalny dziennik lizboński "Público" zwraca uwagę, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej zwalczaną religią na świecie. Nawiązując do wielkanocnych zamachów na Sri Lance gazeta podkreśla, że choć terroryzm dotyka głównie wyznawców islamu, to jednak celowe prześladowania ze strony decydentów politycznych uderzają dziś w wyznawców chrześcijaństwa.

Bożena Sztajner/Niedziela

"Najwięcej aktów terrorystycznych, w których giną ludzie, dokonuje się w państwach muzułmańskich. Z kolei zaplanowane zwalczanie religii prowadzone jest z największą siłą wobec chrześcijaństwa. Programowo zwalczają je liczące się kraje świata, jak Arabia Saudyjska czy Chiny" – odnotował dziennik.

W tym kontekście wskazał na Afrykę i Azję jako kontynenty, na których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani. "Wielu dyktatorów, a także radykalnych organizacji atakuje tam chrześcijan, postrzegając ich niekiedy jako przedstawicieli świata zachodniego" – czytamy w gazecie.

Według najnowszych ustaleń w wyniku przeprowadzonych w Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia zamachów w Sri Lance zginęło co najmniej 359 osób, w większości chrześcijan a ponad 500 zostało rannych. W obu tych grupach było prawie 40 cudzoziemców. Terroryści-samobójcy dokonali serii ataków na dwa kościoły katolickie i jeden protestancki oraz na cztery luksusowe hotele. Po zamachach władze kraju oskarżyły o ich przeprowadzenie miejscową organizację islamistyczną National Thowheeth Jana'ath (NTJ), wskazując, że sprawcy korzystali z pomocy zagranicznej siatki terrorystycznej. 23 bm. odpowiedzialność za ataki wzięło na siebie Państwo Islamskie (IS).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem