Reklama

Kapucyni budują świątynię

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 41/2003

W liturgiczne wspomnienie o. Pio, w 35. rocznicę jego śmierci - 23 września br., kieleccy bracia kapucyni symboliczną, pierwszą łopatą rozpoczęli budowę nowego kościoła w naszym mieście. Zostanie on wzniesiony tuż obok dotychczasowej kaplicy przy ul. Warszawskiej. W planach jest również budowa domu parafialnego i klasztoru. Mszy św. inaugurującej to dzieło przewodniczył bp Marian Florczyk w asyście prowincjała generalnego o. Jacka Waligóry, dziekana ks. Stanisława Malinowskiego, pierwszego proboszcza parafii - o. Marka Metelicy, oraz wielu przybyłych na tę uroczystość księży diecezjalnych, franciszkanów z Chęcin i kapucynów z różnych zakątków Polski. Władze miejskie reprezentował prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

* * *

Pierwsi ojcowie: Marek, Karol i Piotr przybyli tu przed 6 laty. Kuria diecezjalna w Kielcach, w zamian za grunty zabrane w czasach stalinowskich, otrzymała od miasta teren wraz z drewnianymi barakami, w których kiedyś była szkoła podstawowa. Bp Kazimierz Ryczan przekazał grunty i zabudowania na rzecz Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w 1997 r. oraz wyraził zgodę na erygowanie domu zakonnego i parafii. 2 listopada 1997 r. Biskup Kielecki dokonał poświęcenia tymczasowej kaplicy urządzonej w dawnej sali gimnastycznej, a zaraz potem erygował parafię pw. św. Franciszka z Asyżu. Prowincjał zakonu 8 grudnia 1997 r. powołał tu dom zakonny. Parafia została wydzielona z obszaru dwóch parafii: katedralnej i św. Józefa Robotnika.

Reklama

* * *

Obecny proboszcz o. Grzegorz Marszałkowski wyraził wdzięczność Biskupowi Kieleckiemu za tamte decyzje, które zaowocowały duchowym rozwojem wspólnoty parafialnej w centrum miasta i projektem budowy świątyni. Ksiądz Proboszcz przywołał postać o. Pio - patrona tego dnia, a zarazem patrona rozpoczynanej budowy. - O. Pio wybudował wspaniały Dom Ulgi w Cierpieniu, tak więc nam pomoże zbudować klasztor i świątynię - powiedział Gospodarz parafii.
O potrzebie obecności kościołów w naszym życiu w aspekcie historycznym, kulturowym i religijnym mówił w homilii bp Marian Florczyk. Przypomniał, że Kielce w swych granicach administracyjnych mają 18 kościołów. Jedne z nich, bardzo stare, jak bazylika katedralna czy kościół św. Wojciecha, nadają szczególną rangę śródmieściu. Nowe swą estetyką i klimatem wspaniale wpisują się w młode osiedla. - Człowiek odczuwa potrzebę obcowania z Bogiem - mówił Ksiądz Biskup. - Są plany ziemskie, ale jest też Opatrzność Boża. Dopiero, gdy te nasze plany pokrzyżuje choroba, odczuwamy obecność Wielkiej Tajemnicy. Ludzki duch w swoim losie odkrywa, że jest Bóg, którego trudno ogarnąć i skrępować ludzkimi siłami (...). Rozpoczynamy budowę, by Bóg był z nami. Chcemy, aby w panoramę miasta wpisał się nowy kościół, dedykowany Bogu pod patronatem św. Franciszka. Wiem, że takie miejsce rodzi posiew dobra i miłości i jest znakiem nieba na ziemi. Jest to też zamkniecie drzwi piekłu, by nie rozlewało się zło...
Bp. M. Florczyk przywołał też w homilii postaci świętych: Franciszka i o. Pio. Wyraził nadzieję, że pod franciszkańskim krzyżem nabiorą sił do życia wszyscy: starsi i młodsi, ci, „którzy z trudem i nieumiejętnie budują dzisiejszy świat, cywilizację, która wszystkich nas męczy”. Krzyż przemówił do świętych: Franciszka i o. Pio. Bo Bóg często przemawia z krzyża i krzyżem...
Religijną część uroczystości zakończyło ucałowanie relikwii św. o. Pio.
Oczekiwanym punktem programu był tradycyjny pierwszy ruch łopatą. Początek wykopom pod fundamenty kościoła dali kolejno: Ksiądz Biskup, Ojciec Prowincjał Generalny i Prezydent miasta.

* * *

Na razie kształt nowego kościoła wraz z sąsiadującymi zabudowaniami znaczą biało-czerwone wstążki. Świątynia w przyszłości pomieści ok. 1000 wiernych i będzie miała 500 miejsc siedzących. Kościół, tradycyjny w formie, trzynawowy, o spadzistych dachach i zwieńczony sygnaturką z małym dzwonem, ma mieć 30 m długości i ok. 14 m wysokości. Obok świątyni powstanie także dom parafialny w kształcie litery L. Po zakończeniu tych prac ojcowie kapucyni planują rozpocząć budowę klasztoru dla 12 braci. Klasztor ma mieć 3 kondygnacje (z poddaszem) o kształcie czworoboku, z wirydarzem w środku. Jeden z jego boków będzie przylegał do kościoła i zostanie połączony z nim wejściem.
Trzeba dodać, że wspólne świętowanie w parafii, z racji budowy świątyni, rozpoczęto już 21 września, gdy kazania dla wiernych głosił o. Tomasz Duszyc - redaktor Głosu o. Pio. Sprzedawano wówczas publikacje na temat zakonnika z San Giovanni Rotondo. Następnego dnia ojcowie kapucyni zaprosili wiernych na spotkanie z o. Gracajnem Majką, autorem wielu poczytnych książek o św. o. Pio.

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

2019-04-22 15:36

vaticannews / Kolombo (KAI)

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych komentuje arcybiskup Kolombo. Kard. Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

wikipedia.org

Lankijski hierarcha odwiedził stołeczne kościoły, w których dokonano zamachów. Wyznaje, że jest zszokowany tym, co widział. „Ginęły całe rodziny – rodzice razem z małymi dziećmi. Przyszyli przecież wspólnie do kościoła, by świętować Niedzielę Zmartwychwstania i wspólnie się modlić” – podkreśla kard. Ranjith.

"Jesteśmy zaskoczeni zamachami, ponieważ przez ostatnie 10 lat sytuacja w kraju była w miarę spokojna. Zaczęli wracać turyści, ruszyła gospodarka. Były dobre relacje międzyreligijne – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ranjith. – Wśród ludzi, także wśród katolików panuje duży strach. Mówi się o możliwości kolejnych araków. Jako pierwszy odwiedziłem kościół, w którym zamachowiec-samobójca zabił ponad 50 osób. Ludzie mówili mi o smutku i lęku o przyszłość. W atakach zginęły całe rodziny – rodzice razem z dziećmi. To jest przerażające. Kolejny kościół praktycznie przestał istnieć. Zginęło w nim ponad 120 osób, które przyszły na modlitwę. Policja i służby bezpieczeństwa podjęły zdecydowane działania. Miejmy nadzieję, że prawdziwi sprawcy szybko zostaną zidentyfikowani".

Kard. Ranjith odwiedził również szpitale, w których przebywają ofiary. Ustawiają się przed nimi kolejki ludzi chcących oddać krew. Arcybiskup Kolombo wyznaje, że stan wielu ofiar jest ciężki i ostateczny bilans tragedii może jeszcze ulec zmianie. Hierarcha odwołał wszystkie wielkanocne Msze w dystrykcie Kolombo. Władze poinformowały, że w całym kraju do środy pozostaną zamknięte wszystkie szkoły.

W sumie dokonano ośmiu samobójczych ataków na kościoły i hotele. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta.

Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł. Policja poinformowała o zatrzymaniu 24 osób w związku z zamachami. Wiadomo, że stoją za nimi islamiści, jednak jak dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina, że od lat Wielkanoc szczególnie naznaczona jest antychrześcijańską przemocą, która przekracza wszelkie granice. W ubiegłym roku doszło do krwawych zamachów w Egipcie, a rok wcześniej w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Program podróży Franciszka do Rumunii

2019-04-24 16:29

pb, st (KAI) / Watykan

W dniach 31 maja - 2 czerwca papież Franciszek przebywać będzie w Rumunii. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało dziś zaktualizowany program tej podróży apostolskiej.

elpapacol/instagram

Piątek, 31 maja

8.10 odlot z lotniska Fiumicino w Rzymie

11.30 (10.30 w Polsce) przylot na lotnisko Otopeni w Bukareszcie,

12.05 (11.05) uroczystość powitania przy wejściu do kompleksu pałacu prezydenckiego Cotroceni

12.20 (11.20) Wizy kurtuazyjna wizyta u prezydenta Rumunii

12.50 (11.50) spotkanie z premierem w pałacu prezydenckim Cotroceni

13.00 (12.00) spotkanie z władzami, społeczeństwem obywatelskim i korpusem dyplomatycznym w pałacu prezydenckim

15.45 (14.45) prywatne spotkanie z prawosławnym patriarchą rumuńskim w pałacu patriarszym,

16.15 (15.15) Spotkanie ze Synodem Stałym Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego w pałacu patriarszym

17.00 (16.00) Modlitwa „Ojcze nasz” w nowej katedrze prawosławnej

18.10 (17.10) Msza św. w katolickiej katedrze św. Józefa

Sobota, 1 czerwca

9.30 (8.30) odlot do Bacău

10.10 (9.30) przylot na lotnisko w Bacău i przelot helikopterem na stadion w Miercurea-Ciuc

Msza św. w sanktuarium w Șumuleu Ciuc

16. 10 (15.10) Przelot helikopterem na lotnisko w Jassach

17.25 (16.25) Wizyta w katedrze Matki Bożej Królowej w Jassach

17. 45 (16.45) Maryjne spotkanie z młodzieżą i rodzinami na placu przed Pałacem Kultury

19.00 (18.00) odlot samolotem do Bukaresztu

20.00 (19.00) przylot na lotnisko Otopeni

Niedziela, 2 czerwca

9.00 (8.00) odlot do Sybinu

9.40 (8.40) przylot na lotnisko w Sybinie i przelot helikopterem do Blaj

11.00 (10.00) Boska Liturgia połączona z beatyfikacją siedmiu greckokatolickich biskupów-męczenników na Polu Wolności w Blaj oraz modlitwa „Regina Caeli”

13.20 (12.20) obiad z orszakiem papieskim

15.45 (14.45) Spotkanie ze wspólnotą Romów

16.35 (15.35) Przejazd samochodem na stadion miejski, przelot helikopterem ma lotnisko w Sybinie,

17.20 (16.20) Ceremonia pożegnalna

17.30 (16.30) odlot do Rzymu

18.45 przylot na lotnisko Ciampino

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem