Reklama

Niedziela Częstochowska

Krzepice: obchody 20. rocznicy śmierci ks. Z. Raczyńskiego kapelana „Solidarności”

[ TEMATY ]

wspomnienia

Solidarność

Wojciech Halkiewicz

„Ks. Zenon Raczyński, pierwszy kapelan częstochowskiej „Solidarności” nie bał się stanąć w obronie ideałów Ojczyzny oraz w obronie zwalnianych i represjonowanych robotników. Kochał Ojczyznę, Kościół i drugiego człowieka” - mówił w homilii ks. Ryszard Umański kapelan częstochowskiej „Solidarności”. 31 stycznia w kościele pw. Św. Jakuba Ap. w Krzepicach została odprawiona Msza św. w intencji ks. Zenona Raczyńskiego duszpasterza ludzi pracy i kapelana „Solidarności” regionu częstochowskiego, w 20. rocznicę jego śmierci.

Mszę św., której przewodniczył ks. Ryszard Umański, koncelebrowali: ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”, którego rodzina zaprzyjaźniona była z pierwszym kapelanem „Solidarności” oraz ks. Michał Krawczyk, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

W uroczystościach wzięli udział m. in. przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Krzepic Krystianem Kotynią, wójtem Gminy Kłomnice i członkiem Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Piotrem Juszczykiem, poseł Szymon Giżyński (PiS), przedstawiciele regionu częstochowskiego NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Jackiem Strączyńskim, przedstawiciele „Solidarności” Huty Częstochowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w stanie wojennym oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i młodzież szkolna z Liceum Ogólnokształcącego w Krzepicach.

W homilii ks. Ryszard Umański podkreślił jak ważna i istotna jest pamięć o pierwszym kapelanie częstochowskiej „Solidarności” - Ks. Raczyński nie bał się mówić o Polsce i krzywdach, które dotykały naszą Ojczyznę - przypomniał ks. Umański.

Wychodząc od treści „Ślubów Jasnogórskich” ks. Umański podkreślił, że „historia naszego narodu toczy się w cieniu Chrystusowego krzyża, który stanął na naszej ziemi 1050 lat temu” - Zawsze kiedy byliśmy wierni krzyżowi były w naszej Ojczyźnie zwycięstwa, ale kiedy brakował tej wierności, to wówczas przychodziły klęski - mówił ks. Umański i dodał, że „trzeba dobrze przyglądać się historii”.

Reklama

Kapelan częstochowskiej „Solidarności” odnosząc się do ostatnich lat polskiej rzeczywistości z bólem zauważył, że „ porzuciliśmy sztandary wiary i rzuciliśmy się w ramiona liberalizmu i masońskich idei” - Porzuciliśmy polskość na rzecz powszechnej Unii - podkreślił ks. Umański.

„Polska może być wielka jedynie jako Polska wierna i katolicka. Nie wstydźmy się tego i nie bójmy się, że jesteśmy katolikami, ludźmi wiary. Dziś potrzeba odbudować dumę narodową. Mamy dumnie powiedzieć, że jesteśmy katolikami i nie wstydzimy się Kościoła, do którego należymy” - kontynuował kaznodzieja.

„Ks. Raczyński nie bał się stanąć w obronie ideałów Ojczyzny oraz w obronie zwalnianych i represjonowanych robotników. Kochał Ojczyznę, Kościół i drugiego człowieka” - zakończył ks. Umański.

Wojciech Halkiewicz

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości pomodlili się przy grobie ks. Zenona Raczyńskiego - Ten odważny kapłan uczył nas postawy prawdziwego patriotyzmu, oddanego Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Uczył nas wierności wielkim wartościom, takim jak wiara, Bóg, honor i Ojczyzna - mówił poseł Szymon Giżyński.

Natomiast prowadzący modlitwę ks. Mariusz Frukacz podkreślił, że „przy grobie ks. Raczyńskiego gromadzą na dwa słowa, które trafnie opisują życie i działalność pierwszego kapelana częstochowskiej „Solidarności”, a mianowicie słowa: prorok i Ojczyzna” - Ks. Raczyński był prorokiem świata ludzi pracy. Za głoszoną prawdę doznał prześladowań i cierpień, ale był wierny do końca - przypomniał ks. Frukacz.

Na zakończenie modlitwy zaśpiewna została pieśń „Ojczyzno ma”.

Ks. Zenon Raczyński urodził się 6 lipca 1933 r. w Krzepicach. 19 stycznia 1957 r. bp Zdzisław Goliński udzielił mu święceń kapłańskich w katedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny. Po święceniach ks. Zenon Raczyński pracował m. in. w latach 1957-59 jako wikariusz w parafii w Bobrownikach i jako katecheta w szkole w Żychcicach. W latach 1959-63 był wikariuszem w parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, a w latach 1963-65 w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Następnie w 1965 r. ks. Zenon Raczyński rozpoczął pracę duszpasterską w Zagłębiu, gdzie w latach 1965-73 pracował w parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Tutaj w 1968 r. był organizatorem duszpasterstwa akademickiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia 1981 r., trzeci ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stefan Bareła powołał Diecezjalny Komitet Pomocy Bliźniemu. Wówczas przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu ks. Raczyński powołał Ośrodek Duszpasterski dla Internowanych i Ich Rodzin (Komitet Regionalny Pomocy Bliźniemu).

Ks. Zenon Raczyński, duszpasterz ludzi pracy i kapelan „Solidarności”, pełnił funkcję proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie w latach 1983-1996. Parafia obejmowała swoim terytorium m.in. hutę „Częstochowa” (wcześniej im. Bolesława Bieruta). Duszpasterz sprawował Msze św. za Ojczyznę i w intencji ludzi pracy. Urządzał także spotkania wiernych z członkami opozycji demokratycznej.

Działania duszpasterskie ks. Raczyńskiego wzbudziły zainteresowanie służb bezpieczeństwa, w konsekwencji szykanowały ks. Raczyńskiego, m.in. wojewoda częstochowski Grzegorz Lipowski zażądał 18 lutego 1986 r. usunięcia kapłana z zajmowanego stanowiska proboszcza. Od tej decyzji wojewody bp Stanisław Nowak złożył odwołanie 14 kwietnia 1986 r. do Urzędu ds. Wyznań. Sytuacja ta trwała do grudnia 1987 r. Władze komunistyczne szykanowały ks. Raczyńskiego, ograniczając i utrudniając mu działalność duszpasterską. Zakazały m.in. organizowania procesji Bożego Ciała.

Ks. Raczyński pozostał wierny „Solidarności” również po 1989 r. podejmując z różnym powodzeniem rolę mediatora między Związkiem a nową, demokratyczną już władzą wojewódzką i samorządową. Na prośbę Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność w 1991 r. został jego duszpasterzem i kapelanem.

Ks. Zenon Raczyński zmarł 19 stycznia 1996 r. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Krzepicach.

Foto: Wojciech Halkiewicz

2016-01-31 17:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowski lekarz uratował Papieża

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 15

[ TEMATY ]

papież

Jan Paweł II

wspomnienia

WIESŁAW ZŁOTEK

Dom Samuela Tauba w Strzyżowie, ul. Jana Koczeli (wtedy Polna 2)

Dom Samuela Tauba w Strzyżowie, ul. Jana Koczeli (wtedy Polna 2)

Doktor medycyny Samuel Taub – Strzyżów. Karol Wojtyła – Wadowice. Co mogło kiedyś łączyć te dwie osoby? Co łączyło rodziny żydowskiego lekarza i polskiego oficera?

Doktor Samuel Taub mieszkał w Krakowie przy ul. Siemiradzkiego i tam prowadził swoją praktykę lekarską. Marzył jednak, aby w którejś z podgórskich miejscowości kupić dom i tam spędzać wolne dni, wakacje i święta. Wybór padł na Strzyżów, do którego przyjeżdżał już na przełomie wieków. Jeszcze przed I wojną światową – w 1910 r. zakupił drewniany dom, który znajduje się do dzisiaj przy ul. Koczeli. Dom ten wybudowany był na przełomie XIX i XX wieku przez Władysława Wyżykowskiego. Pierwsza wzmianka o praktyce lekarskiej Samuela Tauba znajduje się w wykazie zawodów i profesji Starostwa Powiatowego w Strzyżowie w 1906 r. Przebywając w Strzyżowie, udzielał porad medycznych, nigdy nie odmówił przyjęcia chorych, a sympatię mieszkańców zjednał sobie tym, że od osób biednych nie pobierał zapłaty. Do Strzyżowa przyjeżdżał ze swoją żoną Frydą, córką Marią Norą i synem Henrykiem, który tam właśnie się urodził 12 grudnia 1898 r.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: będę rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej

2021-09-27 12:48

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/Radek Pietruszka

KONFERENCJA PRASOWA

KONFERENCJA PRASOWA

Sytuacja na granicy białorusko-polskiej jest niezwykle napięta; dochodzi do masowych prób łamania integralności granicy - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak poinformował, od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W poniedziałek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie zorganizowano wspólną konferencję prasową ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz komendanta głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasza Pragi w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Podczas konferencji dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM Stanisław Żaryn pokazał prezentację dotyczącą osób zatrzymanych przez polskie służby.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek apeluje do chrześcijan o budowanie braterstwa

2021-09-28 11:34

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

Na aktualność nauczania II Soboru Watykańskiego oraz zadanie budowania braterstwa wskazuje Ojciec Święty w opublikowanej dzisiaj przez media watykańskie przedmowie do książki napisanej przez kardynała Michaela Czernego i księdza Christiana Barone: „Fraternità Segno dei Tempi. Il magistero sociale di Papa Francesco” („Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”).

Książka została wydana w języku włoskim przez wydawnictwo watykańskie (LEV) i zostanie zaprezentowana w czwartek w Sali Prasowej Stolicy Apostolskiej. Pragnie ona stanowić wprowadzenie do encykliki „Fratelli tutti”, zgłębiając jednocześnie związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję