Reklama

Jelenia Góra

Niebo pojaśniało

Elżbieta Ryglewska
Edycja legnicka 41/2003

W ostatnią niedzielę sierpnia br. w parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka w Jeleniej Górze odbył się doroczny festyn, z którego dochód został przeznaczony na trwającą budowę nowego kościoła i wznoszonego równolegle domu parafialnego. O godz. 13.15 została odprawiona Msza św. w „dolnym” kościele w intencji parafian i sponsorów. W momencie rozpoczęcia Mszy św. lunął deszcz, jednak modlitwy przed Najświętszym Sakramentem przyniosły oczekiwany efekt, ponieważ wraz z błogosławieństwem chmury rozpierzchły się, a deszcz nie zakłócił dalszego przebiegu festynu. Przybyło wielu parafian i mieszkańców miasta. Atrakcji nie brakowało. Zebranych bawił rodzinny zespół pana Wyrostka, prowadząc zabawy i konkursy dla dzieci oraz dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Fanty pozyskał proboszcz ks. Grzegorz Niwczyk od jeleniogórskich zakładów produkcyjnych, prywatnych przedsiębiorców, właścicieli sklepów, rzemieślników, cukierników i restauratorów. Żaden los nie był pusty. Wieczorem wszystkie fanty brały udział w dodatkowym losowaniu, a główną nagrodą był rower górski. W trakcie festynu można było zjeść gorącą kiełbasę, wypić kawę czy herbatę. Amatorzy słodkich wypieków mieli sposobność skosztować ciast upieczonych przez profesjonalistów i przez parafianki. Festyn, podczas którego wszyscy dobrze się bawili, zakończył wspólny Apel Jasnogórski. Wzięła w nim udział Irmina Babińska - znakomita aktorka jeleniogórskiego teatru, laureatka wielu prestiżowych nagród artystycznych. Festyn nie był pierwszą tego typu imprezą w parafii. Kilkakrotnie już proboszcz ks. Grzegorz Niwczyk organizował, przy pomocy parafian, bale połączone z loteriami i aukcjami dzieł sztuki, a warto w tym miejscu przypomnieć, że sam maluje i przeznacza swoje prace na cele charytatywne. Budowa kościoła trwa, m.in. dzięki środkom pozyskiwanym podczas parafialnych imprez. Na razie nabożeństwa sprawowane są w kaplicy. W najniższej kondygnacji budowanej świątyni, w części piwnicznej, będzie kaplica św. Franciszka, a reszta pomieszczeń będzie wykorzystana na różne cele związane z funkcjonowaniem kościoła i życiem parafialnej wspólnoty. W imieniu parafian chcemy podziękować Księdzu Grzegorzowi, wszystkim ofiarodawcom, sponsorom. Jesteśmy pewni, że ich dar serca w przyszłości przyniesie błogosławione owoce dla parafii i dla miasta.

Kard. Ranjith: zamachowcy celowo wybrali Niedzielę Zmartwychwstania

2019-04-22 15:36

vaticannews / Kolombo (KAI)

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych komentuje arcybiskup Kolombo. Kard. Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

wikipedia.org

Lankijski hierarcha odwiedził stołeczne kościoły, w których dokonano zamachów. Wyznaje, że jest zszokowany tym, co widział. „Ginęły całe rodziny – rodzice razem z małymi dziećmi. Przyszyli przecież wspólnie do kościoła, by świętować Niedzielę Zmartwychwstania i wspólnie się modlić” – podkreśla kard. Ranjith.

"Jesteśmy zaskoczeni zamachami, ponieważ przez ostatnie 10 lat sytuacja w kraju była w miarę spokojna. Zaczęli wracać turyści, ruszyła gospodarka. Były dobre relacje międzyreligijne – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ranjith. – Wśród ludzi, także wśród katolików panuje duży strach. Mówi się o możliwości kolejnych araków. Jako pierwszy odwiedziłem kościół, w którym zamachowiec-samobójca zabił ponad 50 osób. Ludzie mówili mi o smutku i lęku o przyszłość. W atakach zginęły całe rodziny – rodzice razem z dziećmi. To jest przerażające. Kolejny kościół praktycznie przestał istnieć. Zginęło w nim ponad 120 osób, które przyszły na modlitwę. Policja i służby bezpieczeństwa podjęły zdecydowane działania. Miejmy nadzieję, że prawdziwi sprawcy szybko zostaną zidentyfikowani".

Kard. Ranjith odwiedził również szpitale, w których przebywają ofiary. Ustawiają się przed nimi kolejki ludzi chcących oddać krew. Arcybiskup Kolombo wyznaje, że stan wielu ofiar jest ciężki i ostateczny bilans tragedii może jeszcze ulec zmianie. Hierarcha odwołał wszystkie wielkanocne Msze w dystrykcie Kolombo. Władze poinformowały, że w całym kraju do środy pozostaną zamknięte wszystkie szkoły.

W sumie dokonano ośmiu samobójczych ataków na kościoły i hotele. Do pierwszych sześciu eksplozji doszło w niedzielę rano w przeciągu 30 minut w trzech kościołach w Kolombo i dwóch innych miastach - Negombo i Batticaloa oraz w trzech luksusowych hotelach w Kolombo. Siódmy wybuch miał miejsce w niewielkim pensjonacie na przedmieściach Kolombo, a ósmy nastąpił w dzielnicy mieszkalnej Dematagoda, również na obrzeżach tego miasta.

Dziewiąty miał być przeprowadzony na lotnisku, ale się nie powiódł. Policja poinformowała o zatrzymaniu 24 osób w związku z zamachami. Wiadomo, że stoją za nimi islamiści, jednak jak dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia. Według doniesień medialnych 10 dni wcześniej lankijska policja ostrzegana była o możliwości tego typu ataków na kościoły.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina, że od lat Wielkanoc szczególnie naznaczona jest antychrześcijańską przemocą, która przekracza wszelkie granice. W ubiegłym roku doszło do krwawych zamachów w Egipcie, a rok wcześniej w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem