Reklama

U Matki Słowa

Ks. Andrzej Bubicz
Edycja lubelska 41/2003

W sobotę 20 września br. odbyła się na Jasnej Górze VII Pielgrzymka Czytelników i Przyjaciół „Niedzieli”, w której wzięła udział także lubelska redakcja. Pielgrzymka miała charakter modlitewny i dziękczynny. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Z różańcem poprzez dni, lata i wieki”. Matce Bożej Różańcowej zawierzyliśmy życie i pracę „ludzi Niedzieli”: redakcję, czytelników i księży angażujących się w kolportaż oraz promocję Tygodnika w swoich wspólnotach. Jednocześnie takie spotkanie „Niedzieli” jest możliwością podsumowania pracy całego roku.

Pierwszą częścią pielgrzymki było spotkanie redakcji i czytelników z całej Polski w Auli o. A. Kordeckiego. Konferencja rozpoczęła się przemówieniami zaproszonych gości. Szczególnie zapadło w pamięci świadectwo o modlitwie różańcowej o. Mirosława Drozdka, kustosza sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Słuchacze mogli usłyszeć także wspomnienia prof. Karola Klauzy o początkach serii wydawniczej Biblioteka Niedzieli. Oprawą artystyczną spotkania były występy grupy górali z Zakopanego, monodram w wykonaniu aktorki Marii Przybylskiej oraz występ chóru i zespołu dziecięcego.
W głównej części spotkania dokonano odznaczenia osób szczególnie zaangażowanych w promocję prawdy w słowie pisanym oraz działalności na rzecz obecności pism katolickich w życiu publicznym. Medal „Mater Verbi” jest zewnętrznym wyrazem wdzięczności ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Niedzieli za tę szczególną misję społeczną. W pierwszej grupie odznaczonych znalazły się osoby bezpośrednio związane z działalnością głównej redakcji w Polsce. Następnie odznaczenia otrzymali laureaci z poszczególnych diecezji. Tegorocznym laureatem medalu „Mater Verbi” z naszej archidiecezji został ks. Krzysztof Podstawka, współpracujący z lubelską redakcją Niedzieli od 1997 r. Gratulujemy!
Najważniejszym akcentem ogólnopolskiego spotkania redakcji i czytelników „Niedzieli” była Msza św. w jasnogórskiej bazylice pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, abp. Stanisława Nowaka. W wygłoszonej homilii nawiązał on do Ewangelii o cudownej przemianie wody w wino w Kanie Galilejskiej. Wrażliwość dziennikarska, odpowiedzialność za pisane słowo, świadectwo Prawdzie są możliwe tylko przez realne wejście w świat Bożego Objawienia - Słowa Bożego. Przez obrazy: Jezusa, Maryi, sług i stągwi słuchaczom została przypomniana rzeczywistość łaski Bożej, z której można czerpać, ale przed wszystkim powinno się ją przekazywać innym. Przed błogosławieństwem wręczono medale „Mater Verbi” zasłużonym pracownikom redakcji częstochowskiej, a następnie ks. inf. Ireneusz Skubiś dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej całego dzieła Niedzieli.

Reklama

Koronka za Polskę i Europę 25 maja

2019-05-15 15:36

rm / Radom (KAI)

Do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia za Polskę i Europę 25 maja zachęca Fundacja Płomień Eucharystyczny. Inicjatorzy podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Modlitwa będzie miała również charakter przebłagalny za znieważanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Koronka do Miłosierdzia Bożego zostanie odmówiona w trzech intencjach: za wszystkie narody Europy w przededniu elekcji do Parlamentu Europejskiego - o dokonanie dobrych wyborów, o powrót mieszkańców kontynentu do chrześcijańskich korzeni; za Polskę i Polaków, aby stanowili jedność i żyli Ewangelią każdego dnia, nie wyrzekając się Krzyża i wiary w Boga, ale też miłując nieprzyjaciół i wynagradzająco - przebłagalnej za znieważanie Matki Bożej i Pana Jezusa oraz za tych, którzy się tego dopuszczają z prośbą o Boże Miłosierdzie dla nich.

Fundacja zachęca, by koronką pomodlić się w godzinie Miłosierdzia Bożego. - Można to zrobić indywidualnie, ale zachęcamy do publicznej modlitwy w różnych miejscach, np. placach, przy kościołach, w parkach, przy kapliczkach itp. My zamierzamy pomodlić się przy budowanej właśnie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii koło Radomia - mówił ks. prezes Fundacji ks. Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Osoby duchowne też mogą włączyć się do akcji modlitewnej, odmawiając Koronkę wraz z wiernymi np. po sobotniej, wieczornej Mszy świętej.

Fundacja informuje, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Prosi też, aby podczas publicznej modlitwy nie eksponować żadnych symboli czy logotypów (w dniu akcji będzie obowiązywała cisza wyborcza w związku z wyborami do Europarlamentu w niedzielę, 26 maja, a za jej złamanie, np. eksponowanie plakatów wyborczych grożą surowe kary dla osoby agitującej).

Fundacja została powołana pod koniec 2015 roku w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce Kaplicy – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II na terenie parafii Jedlnia koło Radomia. Dzieło to uzyskało akceptację biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem Fundacji jest ks. dr Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Duchowym dyrektorem Fundacji oraz orędownikiem budowy Centrum jest zaś o. Joseph Vadakkel, misjonarz z chrześcijańskiego stanu Kerala w Indiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świdnica: Prawie 17 mln na renowację katedry

2019-05-23 19:37

ako / Świdnica (KAI)

Parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika i św. Wacława w Świdnicy otrzymała prawie 17 mln na ratowanie świdnickiej katedry. Minister kultury i dziedzictwa narodowego podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania prac konserwatorskich w świątyni.

Mariusz Barcicki

15 maja Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podjął decyzję o dofinansowaniu projektu „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej”.

Jak powiedział KAI ks. dr Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii biskupiej prace konserwatorskie będą obejmowały m.in.: konserwację rzeźb znajdujących się w nawie głównej, konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach prezbiterium oraz konserwację obrazów sztalugowych z nawy głównej wraz z ramami. Kwota dofinansowania wyniosła 16 977 602,47 zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 30 czerwca 2022 r.

Katedra świdnicka jest jedną z najokazalszych świątyń na Dolnym Śląsku. W 2004 roku kościół pw. św. Stanisława i św. Wacława został poniesiony do rangi katedry. Fundatorem świątyni był w 1330 roku Bolko II Świdnicki. Katedra posiada wieżę o wysokości 101 m, jest to najwyższa gotycka wieża w Polsce. W bocznej kaplicy w barokowym ołtarzu znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych z drugiej połowy XV wieku, koronowany w 2017 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem