Reklama

Koncert „Piwnicy pod Baranami”

„Gaudium” dla Ojca Świętego

Marta Żyńska
Edycja lubelska 41/2003

Na mapie Polski znajdują się trzy - ważne dla Ojca Świętego - miejsca: Kraków, Zakopane i Lublin. W pierwszym Karol Wojtyła przez wiele lat był metropolitą, w drugim jako miłośnik gór chętnie i często wypoczywał. W Lublinie natomiast pracował naukowo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. „Nie mogło być więc tak, żeby nasze miasto nie uczciło 25. rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego w jakiś szczególny sposób” - mówią przedstawiciele Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, głównego organizatora jubileuszowego koncertu (w przygotowania zaangażowane jest także Centrum Duszpasterstwa Młodzieży).

Koncert odbędzie się 16 października br. o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym Akademii Rolniczej. Już teraz można śmiało przewidywać, że będzie dużym wydarzeniem artystycznym. Gwiazdą wieczoru będzie „Piwnica pod Baranami”. Artyści niezwykle cenionego w Polsce kabaretu słynną od lat z wysokiego poziomu artystycznego. Zarówno brzmienie muzyczne, poziom literacki śpiewanych tekstów i sami wokaliści najczęściej budzą aplauz publiczności, także tej o wysmakowanym guście. Nie tylko jednak te względy zdecydowały o obecności „Piwnicy” w Lublinie. Sam Ojciec Święty jest wytrawnym znawcą sztuki, któremu krakowski kabaret jest dobrze znany. Wybór tego akurat zespołu okazał się także wypadkową wielu innych okoliczności.
„Przed laty, jeszcze jako organizator studenckich Żakerii, miałem szczęście poznać artystów „Piwnicy”. Zaprzyjaźniłem się nawet z nimi. Przyszło to tym łatwiej, że osobiście lubię klimat ballad” - mówi dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”, ks. kan. Piotr Kawałko. Grunt pod obecny występ przygotowywany był więc niejako przy okazji organizacji czterdziestolecia i czterdziestopięciolecia „Piwnicy”, których w Lublinie podjął się właśnie ks. Kawałko. „Wtedy zaobserwowałem, jak żywo nasi widzowie reagują na ten rodzaj literacko-muzycznej rozrywki. Zresztą, już jako organizator Żakerii zauważyłem, jakie tłumy przychodzą na «Stare Dobre Małżeństwo» czy temu podobne zespoły. Lublinianie wyraźnie lubią takie balladowe klimaty. Stąd narodził się pomysł zaproszenia «Piwnicy»” - mówi Ksiądz Dyrektor.
Tego samego wieczoru odbędzie się prezentacja najnowszej książki poświęconej Papieżowi Niezapomniane lata 1978-2003, wspomnień jego przyjaciela Marka Skwarnickiego (oficjalna prezentacja będzie miała miejsce w Krakowie). Książka wydana przez „Gaudium” zawiera spostrzeżenia autora - publicysty, dotyczące m.in. reakcji Kanadyjczyków i Amerykanów na osobę Jana Pawła II. Teksty pozbawione uproszczeń, o które tak łatwo w mediach, mają zaletę autentyzmu i spontaniczności, a więc walor prawdy. Książka mówi też o zachowaniach Papieża w codziennych, zwykłych sytuacjach. Wzbogacają ją zdjęcia doskonałego fotografa, Adama Bujaka.
W tym roku „Gaudium” wyda jeszcze książeczkę zawierającą refleksje 30 wybitnych polskich artystów nt. Listu do Artystów z 1997 r., w którym Ojciec Święty jednoznacznie wypowiada się na temat znaczenia sztuki w perspektywie otwarcia się człowieka na świat i na Boga. O tych wszystkich wydarzeniach, a przede wszystkim o nadzwyczajnym koncercie, Jan Paweł II zostanie z pewnością powiadomiony przez abp. Józefa Życińskiego i o. prof. Tadeusza Stycznia, podczas ich wizyty u Ojca Świętego w październiku br.

Reklama

Awaria bez kontroli

2019-09-10 13:00

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 37/2019, str. 4-5

Podczas awarii rurociągu pod Wisłą ujawniło się wiele wad gigantycznie drogiej inwestycji oczyszczalni ścieków Czajka

Artur Stelmasiak
Tak wygląda most pontonowy zbudowany przez Wojsko Polskie, przez który poprowadzono zapasowy rurociąg

Dzięki szybkiej interwencji rządu udało się uniknąć katastrofy ekologicznej na większą skalę, ale budowa mostu pontonowego jest rozwiązaniem tymczasowym. – Musi być jakieś nowe rozwiązanie zanim przyjdzie zima i mróz, bo takie rozwiązanie nie jest możliwe na zamarzniętej rzece – mówi „Niedzieli” Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Dziwisz w Sarajewie: Jesteśmy odpowiedzialni za oblicze Kościoła

2019-09-15 14:04

md / Sarajewo (KAI)

Jesteśmy odpowiedzialni za oblicze Kościoła, by jaśniało ono blaskiem świętości, miłości i dobra – mówił w Sarajewie kard. Stanisław Dziwisz. Krakowski metropolita senior przewodniczył Mszy św. w 130. rocznicę konsekracji tamtejszej katedry pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Archidiecezja Krakowska

W homilii wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał, że „pasterz z rodu Słowian poszerzał przestrzeń swego serca, aby znalazły w nim miejsce wszystkie, narody, kultury i języki”. - Doświadczałem, jak w jego sercu znalazło szczególne miejsce Sarajewo oraz cała Bośnia i Hercegowina w trudnych, tragicznych latach kończącego się dwudziestego wieku. Możemy powiedzieć, że długi pontyfikat świętego Jana Pawła II został również naznaczony cierpieniem waszego miasta i jego mieszkańców w czasie krwawego zbrojnego konfliktu na Bałkanach – mówił do zgromadzonych w katedrze.

Kard. Dziwisz wyznał, że papież głęboko przeżywał to, co działo się na Bałkanach. - Świadomość ogromu zła i łączącego się z nim cierpienia nie dawała spokoju Ojcu Świętemu. Stąd jego nieustanne wołanie o pokój na waszej ziemi. Stąd jego modlitwa o pokój, w którą angażował cały Kościół – wspominał hierarcha. Dodał, że papież pragnął przybyć do Sarajewa, a także do Belgradu i Zagrzebia, „aby na miejscu przemawiać do ludzkich sumień i z ciepiącymi błagać o pokój Dawcę i Księcia Pokoju – Jezusa Chrystusa”.

Krakowski arcybiskup senior przypomniał, że ten zamiar się nie powiódł, choć wszystko było przygotowane do podróży. - Ale Jan Paweł II się nie poddał. Chciał wysłać mocny sygnał do całego świata, że jest z Sarajewem. Tak więc jego fizyczna nieobecność tutaj stała się szczególną formą duchowej obecności, pamięci i solidarności – opowiadał dawny sekretarz świętego papieża. Przywołał on Mszę św., którą 8 września 1994 r., w tym samym dniu, w którym miał stanąć w sarajewskiej katedrze, papież odprawił na dziedzińcu w Castel Gandolfo wraz z kardynałami i biskupami. Odczytał wtedy po chorwacku homilię, która miał wygłosić w Sarajewie i była ona wielkim wołaniem o pokój w oparciu o modlitwę Ojcze nasz. Kard. Dziwisz podkreślał, że pragnienie Jana Pawła II spełniło się dopiero trzy lata później, 12 i 13 kwietnia 1997 roku. - Ja również noszę w sercu wspomnienie tej krótkiej, ale niezwykłej wizyty Następcy św. Piotra w umęczonym mieście. Jego obecność, jego wypowiedziane tu słowa stały się znakiem nadziei na lepszą przyszłość, na czas odbudowy tego, co zostało zniszczone – mówił.

- Wierzymy głęboko, że Jezus Chrystus cały czas jest obecny w naszych dziejach. On towarzyszy nam na naszych osobistych i zbiorowych drogach prowadzących do wieczności. Nie jesteśmy sami. Jesteśmy w ręku kochającego nas Boga – głosił hierarcha.

- Trzymajmy się Kościoła, który jest wspólnotą uczennic i uczniów Chrystusa – zaapelował, dodając, że do wieczności „nie zmierzamy sami”, ale „we wspólnocie wiary, nadziei i miłością, a tą wspólnota jest właśnie Kościół”. - Wiemy, że jest on często w dzisiejszych czasach krytykowany, kontestowany, ale przecież jest nieodzowny również w dzisiejszym świecie, bo jest kustoszem słowa Bożego i świętych sakramentów. Nie ma Chrystusa bez Kościoła, i nie ma Kościoła bez Chrystusa. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za oblicze Kościoła, by jaśniało ono blaskiem świętości, miłości i dobra – zaznaczył kard. Dziwisz.

Na koniec, odwołując się do wezwania katedry w Sarajewie, podkreślił, że miasto to „potrzebuje Serca Chrystusa, by w Nim odczytywać i rozumieć swoje trudne dzieje, by nie tracić nadziei, by być miastem pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem